Prienų seniūniją sudaro ne tik miesto teritorija, bet ir 17 kaimų, todėl pastaraisiais metais miesto ir kaimo gyventojams seniūnės Janinos Armonienės ataskaita pristatoma atskirai.
Kokie buvo 2024 m. ir kas laukia šiemet?
Jei prieš kelerius metus ataskaitiniame susirinkime buvo pasidžiaugta, jog seniūnijoje auga gyventojų skaičius, šiemet, deja, seniūnė konstatavo, jog gyentojų skaičius sumažėjo. Paskutiniais duomenimis, 2024 m. Prienų seniūnijoje gyvenamąją vietą buvo deklaravę 9176 gyventojai. Ir nors, kaip pastebi J. Armonienė, Prienuose įsigyjama nemažai nekilnojamojo turto, tačiau jų savininkai dažnu atveju gyvenamosios vietos čia nedeklaruoja.
Anot J. Armonienės, svarbiausia tema seniūnijoje yra gatvių ir kelių priežiūra. Praėjusiais metais Prienų seniūnijos teritorijoje kapitalinio remonto sulaukė Saulėtekio, Šiltnamio, Pilies gatvių gyventojai, dar pernai užsakytas dalies Revuonos g. kapitalinio remonto projektas. Paprastasis remontas atliktas dalyje Šaltinių ir Vilniaus g., taip pat 2024-aisiais suremontuota automobilių aikštelė prie Kauno g. 1A., įrengta pakelta perėja Statybininkų g.
Seniūnijoje vyko ir kiti darbai: projektų ir gyventojų iniciatyva Prienuose buvo įrengta kačių šėrykla Stadiono gatvėje, taip pat šunų dresavimo aikštelė „Aiso“. Seniūnija, kaip ir kasmet, vykdė viešosios infrastruktūros plėtrą: įvairiose vietose įrengti nauji šviestuvai, suoliukai, šiukšliadėžės, jos rūpesčiu buvo švarinamos, želdiniais gražinamos ir kitaip prižiūrimos viešosios erdvės.
Nuveiktų darbų nemažai, juos, pagal seniūnijai priskirtas funkcijas, planuojama tęsti ir šiemet. Papildydamas seniūnę, balandžio 16 d. vykusio susitikimo su miesto gyventojais metu Savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas atkreipė dėmesį, jog pokyčiai Prienų laukia ir šiemet. Tarp ryškiausių planuojamų darbų meras paminėjo vykstančius lopšelio-darželio „Gintarėlis“ renovacijos ir „Žiburio“ gimnazijos dirbtuvių pastato rekonstrukcijos darbus, taip pat netrukus prasidėsiančią Prienų PSPC, kuri persikels į Revuonos g., renovaciją. Gerų žinių meras turėjo aktyvaus laisvalaikio mėgėjams, mat mieste planuojama sporto aikštynų plėtra: šalia Prienų sporto centro turėtų atsirasti dvi padėlio aikštelės, iš dalyvaujamojo biudžeto lėšų bus įrengta riedučių trasa, darbai vyksta ir „Revuonos“ stadione. Mėgstantieji vaikščioti pėsčiomis ar važinėti dviračiu taip pat turėtų nudžiugti sužinoję, jog mieste planuojami du nauji pėsčiųjų ir dviračių takai. Vienas iš jų bus nutiestas Pramonės gatvėje, o kitas ves nuo Beržyno parko iki Kęstučio paminklo.
Yra kuo pasidžiaugti, bet yra ir rūpesčių
Rūpinantis seniūnijos teritorija kyla ir įvairių iššūkių bei rūpesčių. Aptardama problemines sritis, seniūnė pirmiausia pamini kelių su žvyro danga ir asfalto danga priežiūrą, mat, kaip rašoma viešai prieinamoje seniūnijos ataskaitoje, Prienų seniūnija prižiūri 139,817 kilometro vietinės reikšmės kelių, iš kurių tik trečdalis (55,818) yra asfaltuoti. Taip pat vis dar aktuali problema yra apleisti sklypai ir butai, benamės katės, palaidi šunys, varnos, triukšmas viešose erdvėse, ypač automobilių stovėjimo aikštelėse.
Sakoma, jog geras kaimynas – geriau už artimą giminaitį, tačiau ne visiems kaimynams pavyksta draugiškai sugyventi, o kartais į jų konfliktus tenka įsikišti ir seniūnams. Prienų seniūnijai taip pat tenka spręsti kaimynų konfliktus. Anot seniūnės, problema tampa medžiai, augantys prie daugiabučių namų, kuriuos vieni saugo, kiti prašo nupjauti. Tačiau dėl ne vietoje pasodintų vaismedžių ar kitokių medelių pykstasi ir privačiuose namuose gyvenantys kaimynai.
Pastabų turi ir gyventojai
Įvairių problemų pastebi ir patys gyventojai. Jas ataskaitinių susirinkimų metu gyventojai išsakė savivaldos atstovams.
Aktyvus pilietis turėjo nemažai pastebėjimų. Jis, prašydamas didesnės policijos pareigūnų priežiūros, atkreipė savivaldos atstovų dėmesį į pažeidinėjamą viešąją tvarką prie Kęstučio paminklo, pageidavo kamerų prie konteinerių, į kuriuos, pasak jo, kaimo gyventojai veža savo atliekas, o kiti už jas turi mokėti. Jis taip pat savivaldos atstovams perdavė siūlymą nuo vairuotojų – drausti sukti į kairę atvažiavusiems nuo tilto gastrobaro „Teka teka“ link, mat, pasisakiusiojo teigimu, sukantieji į kairę sudaro spūstis. Eismo pralaidumo problemą palietė ir kitas pilietis. Jo pastebėjimu, Vytauto g. trūksta parkavimo vietų, todėl siūlė riboti nemokamą automobilių stovėjimo laiką Prienų centre.
Kiti gyventojai nuogąstavo dėl atliekų tvarkymo tvarkos, kai mokestis skaičiuojamas pagal būsto dydį, o ne jame gyvenančių asmenų skaičių, prašė atsodinti nunykusius medelius Stadiono mikrorajone, dėkodami už įrengtus laiptus į Rasos gatvę, prašė nutiesti taką jų link. Miesto gyventojai taip pat norėtų, jog būtų išvalytas „Revuonos“ parko tvenkinys, būtų daugiau autobusų reisų į kapines vakare, o daugiabučiuose gyvenantys žmonės pageidavo, kad prie namų būtų grąžintos buvusios drabužių džiovyklos.
Atsakydamas į gyventojų klausimus ir nuogąstavimus, A. Vaicekauskas pastebėjo, jog kol kas Prienuose apmokestinti automobilių stovėjimo vietų neplanuojama, o uždraudus eismą į kairę nuo tilto kiltų nepatogumų kitiems gyventojams. Artimiausiu metu neplanuojami ir „Revuonos“ tvenkinio valymo darbai, mat, mero teigimu, tvenkinys buvo neseniai išvalytas, o maudynių vieta šioje vietoje nenumatyta. Komentuodamas autobusų maršrutų grafikus, A. Vaicekauskas teigė, jog, jei tik būtų keleivių, autobusai važiuotų kas valandą. Deja, A. Vaicekauskas nepradžiugino gyventojų ir dėl atliekų tvarkymo tvarkos. Jo teigimu, nei viena tvarka nėra ideali, o kai rinkliava priklauso nuo atliekų kiekio, atliekos „pasipila“ į bendrus konteinerius ir kitur. Tiesa, kodėl kaimo gyventojai veža savo atliekas į miestą, meras paaiškinimo neranda, mat, jo teigimu, dabar visi gyventojai turi atliekų konteinerius, tačiau meras patikino, jog nuo to gyventojams atliekų tvarkymo kaina nepriklauso.
Papildydamas merą vicemeras Deividas Dargužis pastebėjo, kad Prienuose planuojama vaizdo kamerų plėtra, tačiau, dėl duomenų apsaugos jų įrengimas kai kuriose vietose ribotas. D. Dargužio teigimu, šiemet Prienų seniūnijoje sužaliuos ir apie 150 naujų medelių, kuriuos planuojama pasodinti ir Stadiono mikrorajone, taip pat prie Kęstučio paminklo, šalia „Medicos“ klinikos ir kitose vietose.
Gyventojų pageidavimus dėl drabužių džiovyklų ir laiptų pakomentavo Prienų „Butų ūkio“ vadovas Algis Valatka. Jis pritaria, jog naujai įrengtų laiptų link reikalingas takas. Tačiau drabužių džiovyklos tokios, kokios buvo, A. Valatkos teigimu, būti negali. Anot „Butų ūkio“ vadovo, džiovyklas reikia ne tik atnaujinti, bet ir parinkti joms naują vietą, kad negadintų bendro vaizdo.
Skatino kreiptis dėl kompensacijų
Vicemerės Laimutės Jančiukienės teigimu, dar viena labai svarbi kryptis – tai socialinė sritis. Todėl L. Jančiukienė, kreipdamasi į susirinkusiuosius, prašė padėti pastebėti tuos žmones, kurie galbūt negali savimi pasirūpinti patys ir jiems reikalinga socialinė pagalba. Papildydama vicemerę, Savivaldybės administacijos direktorė Jūratė Mickevičienė kvietė gyventojus tapti budinčiais globėjais, teikti paraiškas dėl kompensacijų už individualių nuotekų tinklų įsirengimą, gyvenamųjų būstų pritaikymo asmenų su negalia poreikiams, taip pat pasinaudoti galimybe gauti kompensaciją jaunoms šeimoms, įsigyjant pirmąjį būstą, dalyvauti nemokamuose prevenciniuose vėžio tyrimuose.
Kas rūpi kaimo gyventojams?

Balandžio 23 d. seniūnės ataskaita pristatyta ir kaimiškos Prienų seniūnijos teritorijos gyventojams.
Balandžio 23 dieną Strielčių bendruomenės namuose seniūnės ataskaita pristatyta ir kaimiškos teritorijos gyventojams. Papildydamas J. Armonienę, Savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas pastebėjo, jog praėjusiais metais kaimo teritorijoje buvo tvarkomas kelias Alksniakiemio kaime, suremontuotos Strielčių bibliotekos patalpos, o šiemet, anot mero, planuojama skirti lėšų Strielčių bendruomenės pastato stogo remontui, taip pat numatyta sutvarkyti bendruomenės namų aikštelę ir Strielčiuose esančią Beržų gatvę.
Deja, į susitikimą su savivaldos atstovais atvyko tik patys aktyviausi gyventojai, tačiau jie turėjo nemažai klausimų ir pastebėjimų. Strielčių kaimo bendruomenė jau ne vienerius metus teikia paraišką Dalyvaujamojo biudžeto konkursui, kurios idėja – sutvarkyti Strielčių tvenkinį ir erdvę aplink jį. Tačiau, bendruomenės narių teigimu, konkurso sąlygos yra nesąžiningos, nes tokiai mažai gyvenvietei, kaip Strielčiai, reikia varžytis su miesteliais. Todėl susitikimo metu buvo aptartos tvenkinio sutvarkymo alternatyvos. Jei savivaldybė padėtų bent sutvarkyti tvenkinį, o seniūnija – krūmynus, gyventojai yra pasiryžę patys savo rankomis prisidėti prie smulkesnių darbų ir jaukios erdvės sukūrimo. Susitikimo metu gyventojai taip pat nuogąstavo dėl to, kad gyvenvietė neturi tinkamo priešgaisrinio vandens rezervuaro, prašė šiukšliadėžių šunų ekskrementams, taip pat išvežti konteinerius, stovinčius prie įvažiavimo į darželį, teiravosi, kur dėti asbesto atliekas, domėjosi, ar neplanuojama pakeisti darželio tvoros.
Atsakydamas į gyventojų klausimus, meras A. Vaicekauskas pastebėjo, jog Savivaldybė laukė valstybės paramos asbesto sutvarkymui, tačiau jos negavo, todėl šiuo metu ieškoma sprendimų, skaičiuojamas galimas tokių atliekų kiekis, o darželio tvoros šiemet remontuoti nenumatyta. Meras taip pat įpareigojo seniūniją organizuoti konteinerių, esančių prie darželio įvažiavimo, išvežimą, mat dabar visi turi atliekų rūšiavimo konteinerius ir jie nėra reikalingi.
Susitikimo metu A. Vaicekauskas taip pat aptarė gyventojų norą sutvarkyti šaligatvius pagrindinėje Strielčių kaimo gatvėje. Visgi, kol kelias priklauso AB „Via Lietuva“, savivaldybė nieko negali padaryti, tačiau, pasak mero, prasidėjus kelių, einančių per miestus ir miestelius, perdavimui savivaldybėms, tikėtina, jog ateityje ir šis kelias taps vietinės reikšmės. Tuomet bus peržiūrėtas savivaldybės prioritetinių kelių sąrašas. Tiesa, tokiu atveju bus atsižvelgta į gyventojų skaičių, kitus kriterijus, todėl meras ragino paskatinti pažįstamus deklaruoti gyvenamąją vietą Prienų rajone.
Kaimiškos teritorijos gyventojams su reikalais dažnai tenka užsukti į seniūnijos centrą, todėl juos domino ir miesto reikalai. Gyventojai teiravosi, ar veikia Paupio g. buvęs radaras, ar yra planuojama pratęsti Kęstučio g. pėsčiųjų ir dviračių taką. Meras patikino, jog radaro jau nebėra, o taką planuojama pratęsti iki paukščių stebėjimo aikštelės poros metų bėgyje.
Susitikimo metu nepagailėjo ne tik klausimų, bet ir gražių žodžių. Gyventojai padėkojo už įrengtą apšvietimą, meras Alvydas Vaicekauskas pasidžiaugė bendruomenės aktyvumu, organizuojant žygius, o vicemeras D. Dargužis atkreipė dėmesį į bendruomenės aktyvumą, išsakant problemines sritis, nes tai, vicemero teigimu, rodo, kad susirinkusiems rūpi, kokioje aplinkoje jie gyvena.
Rimantė Jančauskaitė