Stakliškių jaunimas auga su liaudies šokių tradicija

Kol stebėdami greito vartojimo kultūros padiktuotas šių laikų aktualijas, vis dažniau keliame klausimus: kas jaunimui šiandien yra tautinis paveldas – gyva tradicija ar pasenusi atgyvena, ar išliks liaudies dainos ir šokiai, Stakliškių jaunimas savo pavyzdžiu rodo, jog jaunimui rūpi jų šaknys, tradicijų ateitis.

Stakliškių liaudiškų šokių kolektyvas „Bitutė“ kartu su entuziastinga vadove Neringa Kamblevičiūte (dešinėje).

Prieš kelerius metus Stakliškių gimnazijos moksleiviai susibūrė į nedidelį penkių porų „ratelį“ ir jauną kolektyvą pavadino savo gimnazijos simbolio „Bitutės“ vardu, kuri šiandien dūzgia įvairiuose rajoniniuose, respublikiniuose ir, žinoma, savo krašto – Stakliškių seniūnijos – renginiuose. Beje, jauno, darbštaus, atsakingo, lietuviškas tradicijas puoselėjančios jaunimo gretos Stakliškėse ne tik nemažėja, bet ir auga, o šiuo metu pagal liaudies muziką smagiai sukasi ir trypia aštuonios jaunųjų šokėjų poros.
Dauguma „Bitutės“ narių – paaugliai, tačiau paklausta, ar nekyla sunkumų susitarti su nemažu būreliu paauglių ar suvaldyti jų asmenines ambicijas, vadovė Neringa Kamblevičiūtė pastebi, jog dirbant su jaunais žmonėmis ji visuomet stengiasi atrasti balansą tarp disciplinos ir lankstumo. „Kartais gyvenimo aplinkybės gali trukdyti reguliariai lankyti repeticijas – tai gali būti ir užduotys mokykloje, šeimos rūpesčiai ar emocinės problemos. Parodau, kad suprantu ir atsižvelgiu į šiuos iššūkius, tačiau tuo pačiu išlaikau aiškius lūkesčius ir reikalavimus dėl atsakomybės. Labai svarbu ugdyti atmosferą, kurioje visi jaustųsi vertinami ir svarbūs“, – pasakoja „Bitutės“ vadovė.

„Bitutės“ repertuarą sudaro šiuolaikinio, pramoginio ir linijinio stiliaus šokiai, tačiau lietuvių liaudies šokiams skiriamas ypatingas dėmesys.

N. Kamblevičiūtė tvirtina, jog sudominti jaunus žmones rinktis liaudišką šokį jai, kaip vadovei, yra ne tik iššūkis, bet ir įdomi bei prasminga patirtis. Anot jos, liaudies šokis šiais laikais vis dar siejamas su senovine atmosfera, o, norint juo sudominti jaunus žmones, net ir liaudies šokį svarbu pristatyti, kaip modernų, kūrybišką užsiėmimą, derinant tradicijas su šiuolaikinėmis tendencijomis. Galbūt todėl „Bitutės“ repertuarą sudaro ir šiuolaikinio, pramoginio, ir linijinio stiliaus šokiai, tačiau, kaip sako kolektyvo vadovė, lietuvių liaudies šokiams skiriamas ypatingas dėmesys.
Šiais laikais net ir nuo rajono centrų nutolusiuose miesteliuose gyvenantys vaikai turi nemažai galimybių lankyti įvairius užsiėmimus, juolab ir tėveliai, vardan geriausių savo vaikų interesų, vis dažniau pasiryžta vežioti savo atžalas į užsiėmimus ir po kelias dešimtis kilometrų. Tačiau Stakliškių jaunimas vis tiek renkasi šokti savame krašte.
Didelis įkvėpimas jaunimui rinktis liaudies šokį yra ir jaunos, entuziastingos vadovės pavyzdys, kuri, kaip sakoma, pati tuo dega ir kitus užkrečia. „Kiekvienas žingsnis šokyje, kaip ir gyvenime, veda į naujas patirtis, galimybes ir augimą. Taip ir mane iš Butrimonių atvedė į Prienų rajoną. Džiaugiuosi, galėdama dirbti Stakliškių gimnazijoje ir Stakliškių kultūros ir laisvalaikio centre. Tai – kelionė, kurioje svarbu ne tik pasiekti galutinį tikslą, bet ir mėgautis pačiu procesu“, – paprašyta trumpai papasakoti apie save pasakoja „Bitutės“ vadovė.
Tiesa, pati Neringa svarsto, jog Stakliškių jaunimas liaudies šokį renkasi dėl įvairių priežasčių – tai ir bendruomeniškumo jausmas, kūrybinės saviraiškos galimybė, socialiniai ryšiai ir netgi fizinis aktyvumas. Kaip pastebi kolektyvo vadovė, liaudies šokis ne tik puoselėja tradicijas, bet ir leidžia patirti naujų iššūkių, išreikšti save individualiai ir komandoje, todėl jis turi potencialo tarp jaunų žmonių, tereikia jį tinkamai išnaudoti.
„Tai gali būti iššūkis ir galimybė. Šiuolaikinis jaunimas dažnai yra apsuptas greito tempo, technologijų ir globalizacijos poveikio, todėl liaudies šokis gali pasirodyti ne toks patrauklus ar svarbus. Tačiau šokis, muzika ar kitos tradicinės veiklos gali pasiūlyti vertingų patirčių, kurių modernus pasaulis ne visuomet gali suteikti“, – sako Stakliškių liaudiškų šokių kolektyvo „Bitutė“ vadovė N. Kamblevičiūtė.
Ji tvirtai tiki, jog liaudies šokis turi ateitį tarp jaunimo, jei tik jis bus pritaikytas šiuolaikiniam gyvenimo būdui, kad jaunoji karta atrastų vertę tradicijoje.
Rimantė Jančauskaitė

Rubrikoje Gyvenimą kuriame patys. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *