Kovo 20 d. Prienų kultūros ir laisvalaikio centre vykusiame Prienų rajono savivaldybės socialinių paslaugų centro ataskaitiniame susirinkime už 2024 metus, dalyvaujant Savivaldybės vadovams ir partneriams, buvo pristatyta Centro padalinių veikla, teikiamos paslaugos, vykdomi projektai, įvardintos įstaigos stiprybės, pasidalinta ateities planais, padėkota gerų rezultatų pasiekusiems darbuotojams.

Prienų socialinių paslaugų centro direktorė A.Urbonienė asmeniniais padėkos raštais apdovanojo geriausių rezultatų pasiekusius darbuotojus.
Prienų socialinių paslaugų centre dirba kelios dešimtys darbuotojų (76,1 etato). Socialinio darbo organizatoriai, socialiniai darbuotojai, jų padėjėjai, atvejo vadybininkai, užimtumo ir kiti specialistai savo veiklas orientuoja į tuos gyventojus, kurie susiduria su sunkumais, kuriems reikia tam tikros pagalbos namuose ar institucijoje. Žmonių poreikiai, jiems kylantys iššūkiai labai skirtingi, todėl ir Centro darbuotojų teikiamų paslaugų spektras yra labai platus, o joms skiriamas finansavimas didėja.
Prienų socialinių paslaugų centro direktorės Aurelijos Urbonienės teigimu, Centras išlaikomas, jo veiklos finansuojamos valstybės biudžeto, Savivaldybės ir ES projektų lėšomis, pati įstaiga užsidirba apie 10 proc. lėšų.
Iš Europos socialinio fondo finansuojami projektai suteikia galimybę papildomai pritraukti lėšų ir ir prisidėti prie asmenims, šeimoms ir bendruomenėms kylančių problemų sprendimo. Nuo 2023 m. įstaiga vykdo kelerių metų trukmės projektus „Kompleksinės paslaugos (KOPA)“ bei „Integralios pagalbos teikimas ir plėtra Lietuvos savivaldybėse“, kuriems įgyvendinti iš viso skirta per milijoną eurų.
Projektas KOPA apima individualias ir grupines psichologo konsultacijas asmenims, patiriantiems sunkumų šeimose ir viešajame gyvenime, savitarpio pagalbos ir socialinių įgūdžių ugdymo grupių veiklą, tėvystės mokymus, mediaciją ir kt.
Integralios pagalbos projekto lėšomis išlaikomos dvi mobilios specialistų komandos, kurios lankosi tikslinių grupių asmenų (senyvo amžiaus, turinčiųjų negalią vaikų ir suaugusiųjų) namuose, jiems teikia slaugos, reabilitacijos ir globos ir kt. paslaugas, o klientų artimiesiems – būtiną paramą. Įstaigos direktorė pasidžiaugė, kad 2024 metais įstaigoje buvo sukurtas ir sėkmingai išbandytas pacientų pavėžėjimo modelis, atidarytos naujai įrengtos Vaikų dienos centro patalpos, kolektyvui išskirtinį dėmesį parodė Prienuose apsilankęs šalies prezidentas G.Nausėda ir jo žmona Diana. Jos teigimu, Centro darbuotojai nuolat tobulina savo profesines kvalifikacijas, yra matomi Savivaldybės šventėse, yra įvairių renginių ir akcijų, skirtų visai bendruomenei, iniciatoriai.
Pasak įstaigos vadovės, šiuo metu didžiausi iššūkiai susiję su perėjimu prie centralizuotos buhalterijos, DBSIS dokumentų valdymo sistemos, tęstinių ir naujų projektų įgyvendinimu bei žmogiškųjų išteklių trūkumu. A.Urbonienės teigimu, kilus poreikiui, nėra lengva surasti įstaigai reikalingų socialinių darbuotojų, užimtumo specialistų, slaugytojų, todėl jų įdarbinimo klausimai sprendžiami, bendradarbiaujant su kitais paslaugų teikėjais.
„Kartu kuriame stipresnę ir sėkmingesnę bendruomenę,“ – pabrėžė direktorė, dėkodama Prienų rajono savivaldybės merui, Savivaldybės administracijai už suteiktas galimybes tobulinti veiklą, plėsti paslaugas, socialiniams partneriams – už bendrą darbą ir renginius.
Direktorės pavaduotoja Liuda Šeškuvienė paminėjo, jog šių metų kovą Prienų rajono savivaldybės socialinių paslaugų centras sėkmingai pratęsė EQUASS Assurance sertifikatą. Tai reiškia, kad Paramos šeimai skyriuje vaikams ir šeimoms teikiamos bendrosios ir socialinės priežiūros paslaugos atitinka aukščiausius kokybės standartus.
Paramos šeimai, Socialinės globos ir priežiūros asmens namuose bei institucijose, Bendrojo skyrių, Vaikų dienos centro „Pienės pūkas“ vadovės ir specialistės savo ruožtu pristatė Centro padalinių veiklos funkcijas, papasakojo apie gyventojams teikiamas paslaugas, sprendžiamas problemas, pasidalino džiaugsmais ir rūpesčiais.
Pasak jų ataskaitų, socialinių darbuotojų ir kitų specialistų kasdienybėje rutinos nėra, ieškant būdų, kaip padėti paslaugų gavėjams, įgalinant juos susidoroti su iškylančiais sunkumais, tenka prisiimti įvairius profesinius vaidmenis (būti tarpininku, konsultantu, vertintoju, įgalintoju, patarėju, organizatoriumi), pritaikyti skirtingas socialinio darbo strategijas (individualų darbą, darbą su grupe, šeima, bendruomene ir kt.), problemų sprendimui pasitelkti ir kitų sričių specialistus, socialinius partnerius. Kiekvieno žmogaus problema yra skirtinga ir yra sprendžiama individualiai, įsigilinus į konkrečią situaciją, į tai, kokios pagalbos žmogui (šeimai) reikia – teisinės, sveikatos priežiūros, ūkinės-buitinės, dokumentų tvarkymo, paramos maisto produktais, higienos palaikymo, socialinės priežiūros ar pagalbos namuose, institucinės globos ir pan.
Centro darbuotojai organizuoja dienos užimtumą vaikams, suaugusiesiems su negalia ir senjorams, transporto paslaugas, asmenims, turintiems fizinę negalią, padeda apsirūpinti techninėmis pagalbos priemonėmis.
Už kiekvienos suteiktos paslaugos slypi daug nematomo organizacinio ir socialinio darbo, psichologiškai sudėtingų situacijų, kurias narplioja Centro darbuotojos (įstaigoje dirba daugiausia moterys). Jos geba užmegzti ryšį su senoliais ir tapti jų pagalbininkėmis; įsijausti į vaikų ar asmenų su negalia pasaulį, išmokyti juos kasdieninio gyvenimo ir socialinių įgūdžių; teikti pagalbą asmenims (šeimoms), turintiems tarpusavio santykių problemų, susiduriantiems su socialine rizika, priklausomybėmis. Centro darbuotojai taip pat savanoriauja Maisto banko akcijoje, organizuoja prevencines programas seniūnijose.
Direktorė A.Urbonienė nė kiek neperlenkė, sakydama, kad viena iš svarbiausių įstaigos stiprybių yra atsakingi ir kūrybingi darbuotojai, ji padėkojo kolektyvui, kiekvienam nariui už pasišventimą socialinio darbo sričiai. Asmeniniais padėkos raštais ir gėlėmis įstaigos vadovė paskatino šiuos darbuotojus: Ingą Poderienę, Liną Šuliauskaitę, Gridą Kizevičienę, Vilmą Deltuvienę, Virginiją Lukoševičienę, Aušrą Šliaužienę, Daivą Budnikienę, Jurgitą Ruseckienę, Romutę Petrulionienę, Janiną Masaitienę, Aistę Morkūnienę.
Meras Alvydas Vaicekauskas savo ruožtu padėkojo įstaigos kolektyvui už rajono gyventojams teikiamas paslaugas, direktorei – už pastangas susitelkti, reaguoti į problemas ir konfliktines situacijas. Socialinių paslaugų centras yra auganti įstaiga, naujus uždavinius jai kelia senėjanti visuomenė ir kitos socialinės tendencijos. Mero įsitikinimu, Savivaldybė pasielgė įžvalgiai ir toliaregiškai, kuomet 2007 m. parodė iniciatyvą įsteigti Prienų rajono savivaldybės socialinių paslaugų centrą. A.Vaicekauskas linkėjo Centro darbuotojams dirbti taip, kad vietos bendruomenėse būtų pastebėtas kiekvienas pagalbos reikalingas žmogus.
Vicemerė Laimutė Jančiukienė pastebėjo, kad Centro patiriami iššūkiai yra susiję ir su Savivaldybės priimtais sprendimais, nors juos įveikti nėra lengva, bet į tai nukreiptose pastangose esama prasmės. Ji išreiškė pasididžiavimą įstaigos darbuotojais, kurie yra susitelkę darbe, aktyviai dalyvauja Savivaldybės gyvenime ir miesto renginiuose.
Dalė Lazauskienė
Autorės nuotraukos