Ką Savivaldybės biudžeto lėšomis nuveikė bendruomeninės organizacijos?

Kokios vietos iniciatyvos ir veiklos telkia gyventojus, garsina Prienų rajono vardą, prisideda prie konkrečių vietovių problemų sprendimo? Į šiuos klausimus pabandyta atsakyti kovo 15 d. Prienų kultūros ir laisvalaikio centre surengtame Prienų rajono savivaldybės biudžeto lėšomis 2024 metais finansuotų ir rajono bendruomenių, asociacijų ir sporto klubų įgyvendintų projektų pristatyme.
Trumpos, vos trijų minučių ataskaitos negalėjo išsamiai pristatyti vykdytų veiklų, atskleisti projektų aktualumo ir išliekamosios vertės vietos gyventojams. Tačiau Prienų rajono savivaldybės vicemerai Laimutė Jančiukienė ir Deividas Dargužis bei projektų rengėjai buvo vienodos nuomonės, jų teigimu, Savivaldybės finansinė parama, taip pat ir koofinansuojant kitų šaltinių lėšomis įgyvendintus projektus, yra reikalinga bendruomenėms, nes prisideda prie vietos iniciatyvų skatinimo, gyventojų užimtumo, jų poreikių tenkinimo.
2024 metais Savivaldybė nevyriausybinių organizacijų veiklos aktyvinimui, projektų finansavimui skyrė daugiau nei 73 tūkst. eurų. Lėšų gavo 40 nevyriausybinių organizacijų, kurios pateikė 69 projektų paraiškas. Iš jų per 59 tūkst. eurų skirta bendruomenių projektams, per 8 tūkst. eurų – bendruomenių komunalinėms išlaidoms kompensuoti, 4,5 tūkst. eurų – projektams, gavusiems finansavimą iš kitų šaltinių. Dviems projektams pagal priemonę Prienų rajono ir miesto VVG vietos plėtros projektų finansavimas skirta 8 tūkst. eurų.
19-kai sporto organizacijų ir klubų pagal Fizinio aktyvumo ir sporto veiklos skatinimo priemonę buvo paskirstyta 50 tūkst. eurų.
Savivaldybės finansinę paramą gavo ir keturi religinių bendruomenių ir bendrijų teikti projektai, jiems įgyvendinti skirta 69,5 tūkst. eurų.
Rajono bendruomenės vykdė projektus, susijusius su pažeidžiamų asmenų socialine įtrauktimi, pilietinėmis, krašto pažinimo, kultūrinėmis iniciatyvomis, bendruomeninių organizacijų gebėjimų ugdymu, informaciniu raštingumu, tarpusavio bendradarbiavimu, gyventojų telkimu ir užimtumu, sporto ir sveikatinimo veikla, turizmo ir poilsio vietų tvarkymu ir atnaujinimu.
Šilavoto Davatkyno ir Pieštuvėnų bendruomenės atsigręžė į mažuosius, viešose erdvėse įrengusios vaikų žaidimų aikšteles; bendruomenė „Balbieriškis juda“ suremontavo miestelio parko laiptus; Želkūnų bendruomenė įsirengė stoginę – sceną renginiams; Piliakalnio bendruomenė pritaikė lankymui Pašlavančio piliakalnį – pastatė naujus laiptus ir koplytstulpį. Tiesa, dauguma iš paminėtų bendruomenių numatytus darbus iš dalies atliko kitų šaltinių lėšomis, o Savivaldybė garantavo sėkmingų projektų koofinansavimą.
Jiezno žmonių su negalia sąjunga įsigijo kompiuterinę įrangą ir projektorių mokymams ir seminarams; Išlaužo šeimos dienos centras – įvairių priemonių centro lankytojų užimtumui; VšĮ „Išmanūs finansai“ organizavo vaikų ir jaunimo verslumo ir finansinio raštingumo ugdymo užsiėmimus; Prienų – Birštono diabeto klubas „Versmė“ pacientams vedė cukrinio diabeto valdymo mokymus.
Kai kurie projektai orientuoti į turistų pritraukimą, gyvenamosios vietovės žinomumo didinimą, unikalių gamtinių, kultūrinių vertybių pristatymą. „Anties sodo“ bendruomenė, kartu su VšĮ „Meninė drožyba“ įgyvendindama projektą „Prienai – tūkstančio upelių miestas“, prie Revuonos ir Mielupio upelių pastatė koplytstulpius su jų vardais, surengė ekologinius-pažintinius žygius jų pakrantėmis. Jiezno kraštiečių bendruomenė, įamžindama kraštiečio kalbininko prof. Antano Klimo veiklą, jo gimtinėje pastatė atminimo akmenį. Istorikų ir kolekcininkų draugija sukūrė ir pristatė Veiverių krašto istorinių vietų turistinius maršrutus.
Kitos bendruomenės ir asociacijos gavo finansavimą įvairių edukacinių veiklų, kultūrinių renginių, tradicinių švenčių, muzikos festivalių, vaikų vasaros užimtumo stovyklų organizavimui. Kai kurios tradicinės stovyklos rengiamos ne vienerius metus, itin populiari pilietinio ugdymo stovykla „Lukšiukai“ Veiverių krašte ir savanorių iniciatyva gimusi karybos ir kūrybos stovykla „Vasara Užuguostyje“ (pastaroji šiemet minės 10-ties metų veiklos jubiliejų). Vieni projektai orientuoti į vaikų ir jaunimo užimtumą, kiti skirti senjorų, asmenų su negalia, suaugusiųjų sveikatingumui ir aktyvinimui.
Dalis Savivaldybės lėšų, skirtų sporto asociacijų ir klubų finansavimui, buvo panaudotos įvairių sporto šakų varžybų, stovyklų vaikams ir jaunimui organizavimui, sportininkų pasiruošimui ir dalyvavimui nacionaliniuose ir tarptautiniuose čempionatuose bei turnyruose, sportinio inventoriaus įsigijimui. Įgyvendintų sporto projektų veiklų spektras labai platus – plaukimo, jojimo pamokos, badmintono, teniso treniruotės, balansavimo ant juostos užsiėmimai, mankštos, meninės gimnastikos, krepšinio stovyklos, sveikatingumo žygiai pėsčiomis ir kitos. Galimybių sportuoti, aktyviai leisti laisvalaikį buvo sudaryta ne tik Prienų miesto, bet ir Balbieriškio, Jiezno gyventojams.
Projektus rašo, į projektinę veiklą įsitraukia aktyvūs savivaldybės gyventojai, kurie neabejingi tam, kas vyksta jų gyvenamojoje vietovėje, kurie domisi kokia nors veikla, generuoja naujas idėjas, siekia jomis sudominti ir kitus. Susibūrę į Prienų KLC, jie turėjo progą ne tik pristatyti savo veiklas, bet ir pasisemti gerosios patirties iš kolegų, o galbūt drauge aptarti ir būsimų projektų metmenis.
Dalė Lazauskienė
Autorės nuotrauka

Rubrikoje Mūsų kraštas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *