Birštono kurortas, kaip ir kasmet, naują turistinį sezoną pradeda, pristatydamas šių metų viešų kultūros, sporto įvykių bei kitų laisvalaikio pramogų programą, kurioje numatyta ir gilias tradicijas turinčių, dalyvių ir žiūrovų jau pamėgtų renginių, ir išskirtinių naujienų. Praėjusiais metais neįvykęs populiarus diskusijų festivalis „Būtent“ pasitraukė iš Birštono, bet rugsėjo 13 dieną Vytauto parke ketinama organizuoti aukštą gastronomijos kultūrą propaguojantį gero maisto festivalį.

Apie 2025 metų naujienas, renginių programą Birštone pasakojo merė N.Dirginčienė, Birštono TIC direktorė R.Kapačinskaitė, Kultūros centro direktorius Z.Vileikis ir Sporto centro direktorius G.Gustas.
Merė Nijolė Dirginčienė, kalbėdamasi su Birštono žurnalistų klubo nariais, vylėsi, kad turizmo požiūriu šiemetinis sezonas bus ne prastesnis, kurortą atostogoms, savaitgalio poilsiui, pramogoms pasirinks svečiai iš kitų Lietuvos miestų bei užsienio – jų poreikiams bus pasiūlyta įvairių sveikatinimo, ramaus ir aktyvaus poilsio galimybių, kultūros renginių ir sporto varžybų. Merė žadėjo intrigą, pasak jos, birželio 6–9 dienomis vyksiančios miesto šventės metu duris svečiams atvers nauja, pačioje kurorto „širdyje“ įsikūrusi apgyvendinimo ir maitinimo įstaiga.
„Augant turistų srautams ir ilgėjant jų viešnagių trukmei, auga ir renginių paklausa. 2024 metais Birštoną aplankė rekordinis skaičius turistų (per 204 tūkst.), t.y. 2,3 proc. daugiau nei 2023 metais. Lietuviai vidutiniškai kurorte apsistojo 2 nakvynėms, o užsienio svečiai – 4. Vidutinė rekomenduojama sanatorinio gydymo trukmė siekia 8–10 parų. Kurorto siekis – kurti ilgalaikius santykius su svečiais, užtikrinant jų nuolatinį sugrįžimą. Kokybiški ir įtraukūs renginiai yra svarbus miesto patrauklumo veiksnys, o investicijos į kultūros, sporto ir gastronominį turizmą teigiamai veikia visą kurorto ekonomiką,“ – teigė Birštono Turizmo informacijos centro direktorė Rūta Kapačinskaitė.
Anot Birštono kultūros centro direktoriaus Zigmo Vileikio, šių metų kultūrinių įvykių kalendoriuje – 260 renginių, iš jų 70 – profesionalaus meno renginiai. Jis džiaugėsi atsinaujinusiais ryšiais su Nacionaliniu Kauno dramos, Juozo Miltinio dramos ir Valstybiniu Jaunimo teatrais, kuriuose pastatyti spektakliai neaplenks ir Birštono. Orientuojantis į aukštą meninį lygį, tęsiama draugystė su Pažaislio muzikos festivalio organizatoriais, Andželikos Cholinos šokio teatru, operos solistu M.Vitulskiu, kuris tradiciškai surengia koncertą kalėdiniu laikotarpiu.
Naujas savo darbų parodas Birštone pristatys Kauno fotoklubo nariai, dailininkų plenerų dalyviai.

Į Gastronomijos festivalį kurorte šį rudenį pakvietė jo organizatoriai: restorano „Pievos“ atstovai D.Baronas, K.Kasikauskienė ir vyninės „Vištidė“ įkūrėja E.Čiraitė.
Birštone išvystyta mėgėjiško meno kolektyvų veikla, veikia 15-ka tautinių ir sportinių šokių, teatro, folkloro, vokalinės ir liaudiškos muzikos, fotografijos kolektyvų, į kuriuos įsitraukę apie 270 birštoniečių. Šeši kolektyvai įvertinti „Aukso paukšte“ – aukščiausiu mėgėjų meno apdovanojimu Lietuvoje. Jie ne tik įtraukia į kūrybinę veiklą visų amžiaus grupių atstovus, bet ir prisideda prie mėgėjų meno sklaidos, organizuoja tradicinius festivalius, (tokius, kaip „Jausmų sala“, „Rojaus obuoliukai“, „Jievaro tiltais“ ir kt.).
Z.Vileikis akcentavo kurorte vykstančių renginių įvairovę – nuo džiazo, gitarų muzikos koncertų iki kino filmų bei renginių vaikams. Nemažai renginių organizuojami drauge su kitomis miesto įstaigomis – Birštono sporto centru, viešąja biblioteka, gimnazija, Meno mokykla, muziejumi ir kt.
Skaičiuojama, kad per metus Birštono kurorto renginiuose apsilanko 50–53 tūkst. žiūrovų.
Privalumas, dėl kurio kolektyvai ir atlikėjai pasirenka Birštoną, yra gera Birštono kultūros centro materialinė bazė, turima moderni įranga. Merės N.Dirginčienės teigimu, kartu su partneriais iš Punsko laimėtas finansavimas INTERREG projektui leis atnaujinti garso ir šviesų įrangą, įsigyti kilnojamąją sceną.
Birštono sporto cento direktorius Giedrius Gustas taipogi galėjo pasigirti turiningu, į skirtingų sporto šakų mėgėjų poreikius orientuotu sportiniu gyvenimu. Savaitgaliais ir šventinėmis dienomis kurorte neteks nuobodžiauti: kvies krepšinio, futbolo, paplūdimio futbolo, svorių kilnojimo, jėgos trikovės, bėgimo, oro akrobatikos, aerobinės gimnastikos, lauko teniso, šachmatų, skriejančio disko ir kitos varžybos.
Didelis dėmesys skiriamas tradicijų tęstinumui. Balandį tradiciškai bus surengtos Tarptautinės A.Mikėno memorialo ėjimo varžybos, Valstybės diena – paminėta stipruolių varžybomis „Nemuno galiūnas“, spalį vyks sportinių šokių varžybos „Birštono ruduo“.
Derinamos Birštono pusmaratonio detalės, pasak G.Gusto, jame atskirose distancijose savo jėgas galės išbandyti suaugusieji, vaikai ir senjorai. Bendradarbiaujant su kitais partneriais, siekiama, kad renginių Birštone lankytojai ne tik kokybiškai praleistų laiką, bet ir pasisemtų gerų emocijų.
Restorano „Pievos“ šeimininkai Kristina Kasikauskienė ir Dominykas Baronas bei krautuvėlės-vyninės „Vištidė“ Vilniuje įkūrėja Emilija Čiraitė pristatė sezono naujieną – rugsėjo 13 d. planuojamą Gastronomijos festivalį Birštone bei atskleidė renginio detales.
Organizatorių teigimu, festivalis sumanytas, siekiant propaguoti gero maisto kultūrą, pristatyti gastronomiją įvairiais aspektais, per skirtingas patirtis. Siekiama Birštone suburti geriausius Lietuvos restoranus ir jų šefus, vandens ir vyno someljė, pristatyti inovatyvius Europos vyndarius. Vienos dienos programoje numatyta ne tik degustacijos, bet ir diskusijos, pokalbiai apie maisto ruošimo meistrystę ir vartojimo kultūrą, virtuvės priemonių ir technikos pristatymai.
Organizatorių teigimu, visi susidomėjusieji pirmajame gastronomijos festivalyje galės apsilankyti nemokamai (arba už simbolišką mokestį).
Dalė Lazauskienė