Kristupas Bubnys – Birštono savivaldybės tarybos narys, VšĮ „Birštono sportas“ direktorius, šaulys:
„Kalbant apie Kovo 11-ąją, pirmiausia į galvą ateina žodžiai laisvė ir nepriklausomybė. Tačiau labai svarbu suprasti, kad būtent ši diena mūsų visų gyvenimams atvėrė labai daug galimybių ir pasirinkimų. Laikui bėgant visa tai tapo savaime suprantama, o šiandieninis saugumo kontekstas gali būti labai naudingas tam, kad suvoktume, kaip viskas gali būti trapu ir laikina.
Šiandien materialumas yra akcentuojamas aukščiau už moralę, o tai veda į susiskaldymą, neapykantą, pavydą, nužmogėjimą ir visuomenės silpnėjimą. Manau, kad dabar yra labai tinkamas metas visiems šiek tiek stabtelti ir pagalvoti: o ką aš galiu padaryti dėl savo šalies, dėl savo krašto, dėl bendruomenės, kad būtume vieningi ir visi kartu saugotume ir vertintume tai, ką turime.
Neturi reikšmės, ar žmogus jaunas, ar vyresnis ir daugiau patyręs, kiekvienas yra svarbus ir reikalingas, ir tikrai kiekvienas gali būti naudingas, jeigu tik pats to nori. Tik motyvacijos srityje, manau, turim problemų, kadangi dauguma nori kažką gauti, imti, turėti daugiau teisių ir pan., būtent iš čia ir atsiranda nelaimingumas ir nusivylimas. Atkreipkit dėmesį, kiek daug žmonių nuolat burba, kritikuoja, smerkia, vietoj to, kad patys kažką padarytų ne dėl savęs, bet dėl kitų, dėl savo krašto, dėl Lietuvos. Būtent apie tai reikia kalbėti jau nuo ankstyvos vaikystės ir kalbėti reikia daug, tada neabejoju, kad turėsime daugiau aktyvių ir visuomeniškų jaunų žmonių, kurie labiau norės duoti, o ne imti.
Birštono gimnazistų mintys:
„Tikiu, kad net ir praėjus dar daugeliui metų mes vis dar švęsime šią dieną – kaip valstybės ir kiekvieno iš mūsų šventę. Gera žinoti, jog esame laisvi ir nepriklausomi, svarbūs tarptautinei bendruomenei ir tokie išskirtinai ypatingi. Didžiuojuosi, kad, nepaisant istorijos sunkumų, visada kovojome dėl to, kas mums svarbu, kas mumyse įsišakniję – nepriklausoma Lietuva, tėvynė, gimtinė, namai.“ (Silvija Kazlauskaitė, IVg klasė)
„Kovo 11-oji yra laisvės ir džiaugsmo diena, kuri verčia didžiuotis, tobulėti, augti, siekti ir dar kartelį įrodyti, kad esame daug daugiau nei valstybės teritorija ar simboliai, o tauta, kurią vienija bendrystė.“ (Aistė Justinavičiūtė, IVg klasė)
„Prieš 35 metus – 1990 m. kovo 11 dieną – buvo atkurta Lietuvos nepriklausomybė. Kiekvienais metais mes minime šią dieną ir švenčiame savo laisvę, ne tik šią, bet ir kiekvieną dieną: skaitydami, ką norime, eidami į bažnyčią, kalbėdami ir skaitydami lietuviškai. Tačiau ši diena, kaip ir Vasario 16-oji, yra ypatinga, nes ji mums primena, jog ne visada buvome laisvi ir dėl laisvės turėjome daug kovoti. Taigi ši diena priverčia mus branginti savo laisvę.“ (Augustė Jankauskaitė, IVbg klasė)
„Ši diena simbolizuoja galutinai atkovotą laisvę, dėl kurios, tikiuosi, daugiau nereikės lieti kraujo ir kovoti. Ši diena primena, kad Lietuva ne visada buvo nepriklausoma, todėl reikėtų vertinti savo tautiškumą ir tradicijas. Ji įkvepia būti labiau patriotiškiems ir prisiminti visus, kurie gynė mūsų šalį, susikaupti ir dalyvauti renginiuose, kuriuose jaučiamas bendruomeniškumas. Ši diena suvienija įvairaus amžiaus žmones, ji yra valstybingumo simbolis.“ (Domilė, IVg klasė)
„Kovo 11-oji simbolizuoja ne tik istorinį įvykį, bet ir tautos stiprybę, vienybę bei ryžtą siekti laisvės. Šią dieną svarbu prisiminti ir įvertinti, ką reiškia būti nepriklausoma tauta. Tai galimybė puoselėti kalbą, kultūrą, tradicijas.“ (Modestas Vaitiekūnas, IVg klasė)
„Kovo 11-oji – tai diena, kai Lietuva atgavo savo laisvę! Įsivaizduok, kaip džiaugėsi žmonės – jie šypsojosi, mojavo vėliavomis, dainavo ir jautėsi tikrai laimingi. Tai buvo lyg naujas Lietuvos gimimas! Dabar kiekvienais metais mes prisimename, kokia svarbi yra laisvė. Miestai pasipuošia trispalvėmis, žmonės dalyvauja renginiuose, dainuoja, šoka ir tiesiog džiaugiasi, kad gyvena nepriklausomoje Lietuvoje. Tai ne šiaip paprasta diena – tai mūsų visų pergalė.“ (Gabija Valiūtė, Iag klasė)
„Aš manau, jog ši šventė yra simbolis mūsų Lietuvos laisvės bei mūsų pačių patriotiškumo, bendrumo. Labai svarbu nepamiršti Lietuvos istorijos, ką lietuvių tauta patyrė iki šios dienos. Reikia branginti turimas vertybes, išlikti visiems kartu ir nepamiršti pačios Lietuvos.“ (Elzė Jonuškaitė, Ibg klasė)
„Kovo 11-oji mums primena tautos vienybę, žmonių drąsą ir dabartinę laisvę, kurią privalome branginti ir puoselėti toliau. Kasmet Lietuvoje vyksta šventiniai renginiai, kurių metu pagerbiami žmonės, kovoję už mūsų laisvę. Šie renginiai skatina saugoti ir stiprinti mūsų valstybę.“ (Liepa Akelytė, Iag klasė)
„Kovo 11-oji man reiškia Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Tai diena, kai 1990 m. kovo 11-ąją Aukščiausioji taryba paskelbė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą. Ši diena simbolizuoja tautos ryžtą atkurti savo valstybingumą po pusės amžiaus sovietinės okupacijos. Tai viena svarbiausių dienų Lietuvos istorijoje, primenanti apie žmonių drąsą, vienybę ir siekį gyventi laisvai.“ (Aleksas Kimbirauskas, Iag klasė)
„Kovo 11-oji – labai reikšminga diena, simbolizuojanti laisvės ir nepriklausomybės atkūrimą. Tai ne tik istorinis įvykis, bet ir emocinis momentas, simbolis, žymintis pergalę. Tai diena, kai Lietuva atsikėlė iš istorinių sunkumų ir vėl atrado savo vietą pasaulyje kaip laisva, nepriklausoma tauta. Diena, kai žmonės, sujungę savo balsus ir viltį, sugebėjo atgauti ir laisvę.“ (Justina Kaminskaitė, Iag klasė)
„Man Kovo 11-oji simbolizuoja laisvę, pasididžiavimą savo šalimi ir pagarbą tiems, kurie kovojo už mūsų ateitį. Nepriklausomybę turime branginti ir saugoti. Aš jaučiu dėkingumą už galimybę laisvai gyventi, mokytis ir kurti ateitį. Man ši šventė taip pat yra proga susimąstyti, ką kiekvienas iš mūsų gali padaryti, kad Lietuva ir toliau būtų stipri, laisva ir klestinti šalis.“ (Karina Švedaitė, Iag klasė)
„Kovo 11-oji – tai diena, kai visi džiaugiamės laisve. Šią dieną žmonės kelia Lietuvos vėliavą, eina į šventinius renginius, koncertus, dalyvauja eisenose. Vaikai piešia piešinius apie Lietuvą, dainuoja dainas, mokyklose vyksta šventės. Tai laikas būti kartu, švęsti ir didžiuotis savo šalimi.“ (Patricija Kavaliauskaitė, Iag klasė)
Mokinių mintis užrašė Birštono gimnazijos
istorijos mokytoja Daiva Jonykaitė-Snapaitienė