Šokių kolektyvo „Jievaras“ kredo – „Tautinės kultūros puoselėjimas – likimo dovana“

Praėjusį šeštadienį jaunatvišką, bet kartu ir brandų kūrybiniu augimu penkiolikos metų jubiliejų minėjęs Birštono kultūros centro liaudiškų šokių kolektyvas „Jievaras“ sau, buvusiems kolektyvo nariams, artimiesiems, bičiuliams ir visiems liaudiškų tradicijų mylėtojams bei puoselėtojams padovanojo gražią šventę.

Birštono savivaldybės vicemeras Edvardas Citvaras ir administracijos direktorė Jovita Tirvienė buvusiai ilgametei „Jievaro“ vadovei Virginijai Bankauskienei perdavė asmeninę Birštono savivaldybės merės Nijolės Dirginčienės padėką.

Jos metu kartu su Birštono jievariečiais smagiu šokiu, muzika ir dainomis dalinosi gausus būrys bičiulių. Be saviškių – jaunųjų Birštono kultūros centro „Aguonėlės“ šokėjų ir kaimo kapelos „Lendrūnas“ muzikantų bei dainininkų, scenoje pasirodė ir penki svečių kolektyvai. Jų pasirodymas – tai pats tikriausias paliudijimas apie gražią bendrystę, šiltus susitikimus festivaliuose bei kituose renginiuose ir pagarbą mūsų „Jievaro“ šokėjams.
Štai kad ir Palangos „Banguolio“ kolektyvo šokėjai vietoj šeštadienį namuose vykusios ir nemažą dalį Lietuvos žmonių sutraukusios stintų šventės mieliau rinkosi kelią į Birštoną. Jų dovana birštoniškiams – du smagūs šokiai. Tai – prieniškio choreografo Raimundo Markūno sukurta „Pasuktinė“ ir Vytauto Buterlevičiaus „Tu Lietuva, tu mana“.
Birštoniškių bendravardis Joniškio kultūros centro liaudiškų šokių kolektyvas „Jievaras“ į šventės vainiką įpynė „Kalniškių kadrilį“ ir „Šleivinę“, o jau 35 metus gyvuojantis Latvijos lietuvių bendruomenės kolektyvas „Bijūnas“ smagiai sušoko lietuviškas „Vakaruškas“, „Šelmių polką“ ir latvių liaudies šokį „Rota sauli retifan“. Beje, „Bijūno“ kolektyve šokio ritmu kartu sukasi seneliai, tėvai ir vaikai.

Seimo narė Jūratė Zailskienė „Jievarui“ ir jo vadovei Rasai Norvilienei linkėjo ir toliau puoselėti lietuviško šokio tradicijas.

Jau 75 metų veiklos sukaktį minėjęs seniausias Žemaitijos regione Plungės kultūros centro vyresniųjų liaudies šokių ansamblis „Suvartukas“ savo kredo yra pasirinkęs šūkį „Plungė eina. Plungė eina su daina. Suvartukas – tai jėga“. Ta savo šokio jėga jie pasidalino ir su birštoniškiais, smagiai sušokdami „Panemunės lelenderį“ bei „Puodžius“. Na, o pati gausiausia ir spalvingiausia buvo svečių iš sostinės grupė. Vilniaus liaudiškos muzikos ir šokių ansamblis „Vilnis“, vienijantis per 75 šokėjus, į Birštoną delegavo ne tik vyresniųjų šokėjų grupę, bet ir kaimo kapelos muzikantus ir ansamblio dainininkus.
Taigi tai, kad Birštono scenoje „Jievaro“ gimtadienio proga koncertavo tokie solidūs, pelnę įvairių apdovanojimų ir dalyvavę bei dalyvaujantys tarptautiniuose festivaliuose ir konkursuose kolektyvai, liudija ir apie „Jievaro“ pripažinimą bei jų kūrybiškumo vertinimą. Kad „Jievaras“ vertas būti tarp geriausiųjų, patvirtina ir jų dalyvavimas jau trečioje Dainų šventėje, ir profesionalus pasirodymas 15-ojo gimtadienio fiestoje. Susirinkusieji garsiais plojimais palydėjo ne tik jievariečių sušoktus „Kalvius“ ( R. Markūno choreografija), Rasos Norvilienės dar 2007 metais sukurtą „Stintapūkį“, bet ir dar tris šokius. Ir, žinoma, paskutinį finalinį šokį, kai scenoje kupolės rate sukosi visų kolektyvų atstovai.
„Jievaras“ gimė 2010 metais vadovės Virginijos Bankauskienės iniciatyva. Ji šį kolektyvą augino kasdieninėse repeticijose, atsakinguose pasirodymuose bei įdomiose išvykose. Ir kaip šventės metu kalbėjo dabartinė kolektyvo vadovė Rasa Norvilienė, išmokė, išaugino į brandų kolektyvą. Jai tenka užduotis tik padėti „Jievarui“ toliau augti.
Per 15 metų „Jievaro“ šokėjai dalyvavo įvairiuose Lietuvos ir tarptautiniuose festivaliuose, su džiaugsmu dalyvauja ir Birštono kurorto šventiniuose renginiuose. 2014 metais kolektyvo pavadinimas padiktavo mintį ir norą organizuoti tautinių šokių festivalį „Jievaro tiltais“, kuriame smagiai sukosi vyresniųjų grupės šokėjai iš Lietuvos ir užsienio.
Tradicija yra tapusios ir pažintinės kelionės po etnografinius Lietuvos regionus, aplankant tų vietovių istorines, gamtos bei etnografines įžymybes, nepamirštamos ir kitomis įvairiomis progomis surengtos išvykos bei susitikimai. Ne vienas šokėjas kolektyve randa prasmingą laisvalaikio praleidimo laiką. Ir ne pavieniui, bet šeimomis. Iš dešimties šokančių porų tik viena mišri, devynios – šeimyniškos. O Adamonių šeimai atstovauja jau dvi kartos. Kartu šoka tėvai Danutė ir Gintas Adamoniai ir jų sūnus Irmantas su žmona Laura.
Penki „Jievaro“ šokėjai: Danguolė ir Vytas Kederiai, Virga ir Alvydas Urbanavičiai ir Vytas Jokimas kolektyve – nuo pirmųjų dienų. Beje, net keturias šokėjų šeimas – Kederių, Baranauskų, Pačėsų ir Šiugždinių vienija ir bendra veikla Birštono vienkiemio bendruomenėje.
Visi „Jievaro“ šokėjai yra puikūs savų sričių specialistai – pedagogai, savivaldybės administracijos darbuotojai, medikai, verslininkai ir kitų profesijų žmonės, turintys savų rūpesčių, bet visus juos į bendrą būrį vienija prasminga idėja – rūpestis tautiniu paveldu ir jo išsaugojimu. „Jievaro“ kolektyvo kredo – „Tautinės kultūros puoselėjimas – likimo dovanota pareiga“.
Ramutė Šimukauskaitė

Rubrikoje Kultūra. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *