Šventės, tai tas metas, kai daugiau laiko prasisukioji virtuvėje, o tuo pačiu greičiau gali pastebėti, ar joje viskas taip patogu ir po ranka, kaip norėtum. Jeigu kartais ateina toks metas, kad ruošiatės remontui, o gal kartais svajojate apie savo būstą, tai tikrai verta rimtai pamąstyti apie šio savo kasdieninio darbo kabineto įrengimą, kad būtų ir gražu, ir patogu. Kelios mintys apie tai.
Darbastalis – jam tenka didžiausias krūvis, todėl turėtų būti ir gražus, ir patvarus, ir lengvai valomas. Kartu, spintelių apsuptyje, jis gali tapti ryškesniu dekoratyviniu akcentu. Darbastalio medžiagų, spalvų, raštų, faktūrų pasirinkimas – labai didelis. Kainų – taip pat. Kiekviena medžiaga, pasirinkta stalviršiui, bus savaip įdomi, tiek natūralus ar dirbtinis akmuo, medienos masyvas, betonas, nerūdijantis plienas ar aukštu slėgiu laminatu dengta medžio drožlių plokštė. Medienos masyvas – tai nesenstanti klasika, suteikianti erdvei jaukumo. Natūralus akmuo – atrodys ne tik prabangiai, bet ir jo raštai bus unikalūs. Gražiai atrodys ir dirbtinis akmuo, pagamintas iš mineralų ir akrilo dervos. Dizaineriai iš jo išgauna įvairias formas, o plokščių sujungimo vietos praktiškai yra nepastebimos. Čia labai pritinka ir tokio pat lieto akmens plautuvė. Dažniausiai toks darbastalis būna truputėlį grūdėtas, todėl ir labai šeimininkavimui patogus. Aišku, pasirinkdami dizainą ir medžiagas turėsite atsižvelgti ir į kainas, ir kiek planuojate tam išleisti. Pats praktiškiausias akmens stalviršis, kuris atsparus karščiui, drėgmei, o ir praktiškai nesubraižomas, bus ir pats brangiausias. Populiariausi ir įperkamiausi iki šiol išlieka laminuoti standartiniai stalviršiai. Tad labai atsakingai rinkitės darbastaliui medžiagas, nes gali būti, kad jums pasiūlys brangią, tačiau lepią ir neatsparią medžiagą. Labai svarbu, kad stalviršis būtų tinkamai sumontuotas, apsaugotas nuo drėgmės, sujungimo vietos – kuo toliau nuo plautuvės.
Sienos danga. Dažnai plytelėmis išklotos sienos jau atrodo kiek pabodusios, o kartais visai nedera prie interjero, jei virtuvė yra kartu su svetaine. Specialistai pataria sienai rinktis tokias pat medžiagas, kaip ir stalviršiui, tačiau gan plonesnes. Tai tikrai padės išlaikyti vientisumą. Įdomus sprendimas yra sienai pasirinkti dekoruotą stiklą, kurio raštų galima rasti nuo panoraminių nuotraukų iki minimalistinių ornamentų. Nuotraukos dažniausiai derinamos prie šviesių, vienspalvių virtuvių. Juodos spalvos stiklo sienas kiek sunkiau yra prižiūrėti, tačiau ir čia galima rinktis spalvą su lašelių imitacija, kuri užmaskuos tikruosius. Virtuvei naudojamas tik grūdintas stiklas, tačiau ir tuomet karštus puodus patariama laikyti kiek toliau nuo sienos, kad karštis nesugadintų dažų. O valymui tinka viskas, kas tinka stiklui.
Sveikatai palanki darbo vieta. Įsigydami standartinio aukščio baldus (86–91cm) būtinai atkreipkite dėmesį į žmogaus, kuris čia daugiausia darbuosis, ūgį. Tie 5 cm gali daryti meškos paslaugą, jei nugarai teks nepelnytai didelis krūvis. Maksimalus 91 cm baldų aukštis žemam asmeniui gali būti per didelis ir nepatogus, savijauta ilgiau pasidarbavus tik pablogės.
Klaidos. Virtuvės įrengimo specialistai pabrėžia, kad pagrindinė klaida yra ta, kai apie virtuvės detales pradedama galvoti tuomet, kai jau yra suvestas vandentiekis, įrengti kištukiniai lizdai, gartraukis. Tuomet jau nieko šeimininkai nebenori griauti, tenka taikytis prie situacijos. Projektuojant virtuvės baldus yra vadovaujamasi taisykle, kad šaldytuvas, plautuvė ir kaitlentė bei tarp jų esantys darbastaliai sudarytų ergonominį trikampį. Šių standartų laikymasis lemia patogumą, o investicijos į furnitūrą suteikia galimybę praktiškai išnaudoti visą naudingą spintelių plotą. Dažnai taupydami šeimininkai atsisako ir projektuotojų siūlymo įrengti ištraukiamus mechanizmus, šiukšliadėžes, sukamas lentynas. Vėliau prašo tą padaryti, bet jau būna neįmanoma pritaikyti mechanizmus. Sunku pritaikyti juos ir prie senų baldų. Štai kodėl planuodami remontą ar naujo būsto statybą apie patogią virtuvę pradėkite galvoti iš anksto.