Kalėdos – susitaikymo metas, todėl gruodžio 17 d., praeityje palikę buvusius nesutarimus, prieštaravimus ir skambius pareiškimus, prie bendro diskusijų stalo vėl susėdo Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas, jo komandos nariai, Savivaldybės administracijos, Žemės ūkio skyriaus atstovai ir Prienų r. ūkininkų sąjungos tarybos nariai. Susitikimo tikslas – glaudžiau bendradarbiauti, priimant sprendimus ūkininkams aktualiais klausimais. Jam kelią „praskynė“ prieš kurį laiką vykęs LR Seimo narės Jūratės Zailskienės, mero ir Prienų ūkininkų sąjungos pirmininkės Astos Gluoksnienės pokalbis.
Ir meras A.Vaicekauskas, ir Prienų ŪS tarybos nariai pažymėjo, jog buvę ginčai nėra priežastis nebendrauti, ir pareiškė norą kitus metus pradėti konstruktyviu dialogu.
Meras informavo apie tai, kaip buvo paskirstytos Kaimo plėtros rėmimo programai skirtos lėšos, į jas pretendavo išties didelis skaičius pareiškėjų. Jo teigimu, iš 100 tūkst. eurų programai numatytų lėšų didžiausia suma – beveik 42,9 tūkst. eurų – paskirstyti 121 pareiškėjui žemės mokesčiui kompensuoti, per 38,9 tūkst. eurų atiteko 38 pareiškėjams palūkanoms už paimtas paskolas kompensuoti. Buvo patenkinti prašymai suteikti paramą už dirvožemio tyrimus, tręšimo planų sudarymą, agronomo paslaugas, statybų, melioracijos įrenginių remonto, darbo vietų įkūrimo, gaisro atvejais.
Kalbėdamas apie Savivaldybės paramą ūkininkams kitais metais, meras kvietė aktyviai dalyvauti Kaimo plėtros rėmimo programos lėšomis finansuojamų sričių aptarime, siūlyti aktualias paramos rūšis, taip pat teikti pasiūlymus dėl žemės mokesčio. Kas penkerius metus yra perskaičiuojamas žemės mokestis, todėl kitais metais Savivaldybės taryboje bus svarstomas jo koeficientas, kuris įsigalios 2026 m.
Meras priminė, kad 2025 m. nustatytas mažesnis – 1,2 proc. nuo žemės mokestinės vertės tarifas, tačiau, pasak jo, reikėtų atkreipti dėmesį į didėjančias žemės vertes.
Mero nuomone, daryti įtaką sprendimų priėmimui ūkininkai gali išsakydami savo pastabas, inicijuodami aktualius sprendimų projektus Bendruomenių ir kaimo reikalų komitete, taipogi jis pasiūlė deleguoti atstovus į Melioracijos ir Kaimo plėtros rėmimo komisijas (tiesa, ūkininkai siekia jose dalyvauti ne stebėtojų, o aktyvių dalyvių statusu).
Žemės ūkio skyriaus vedėja Aušra Tamošiūnienė detalizavo Kaimo plėtros rėmimo programos aprašą, jame – 17 pozicijų, jas reikėtų peržiūrėti, nes galbūt ne visos yra ūkininkams aktualios. Ji priminė, kad prašiusiems kompensuoti žemės mokestį nebus skiriamos kompensacijos už apleistą žemę. Susirinkusiems buvo pristatytas naujasis vicemeras Deividas Dargužis, jis kuruos žemės ūkio klausimus ir žada atsakingai gilintis į šios srities problemas.
Prienų ūkininkų sąjungos pirmininkė Asta Gluoksnienė vylėsi, kad bendradarbiavimas su Savivaldybe taps sklandesnis. Ji pasidžiaugė gausėjančiomis ūkininkų sąjungos gretomis: jos nariais siekia tapti dalis Alytaus ir Kauno rajonų ūkininkų, jungiasi veiklus jaunimas, kuris viešai kelia pastebėtas problemas. Buvo įvardinta situacija, kad vienoje seniūnijoje žemės ūkio specialistas, disponuodamas informacija, galimai painioja viešuosius ir privačius interesus bei paprašyta atlikti tarnybinį patikrinimą.
Ūkininkų sąjungos tarybos nariai pageidavo operatyvesnės informacinių pranešimų sklaidos, žinoti, kas pavaduoja sergančius ar atostogaujančius specialistus. Jie išsakė nemažai pastabų dėl vykdomų melioracijos projektų atrankos, darbų kokybės, atkreipė dėmesį į būtinybę rekonstruoti kai kuriuos įrenginius, tikrinti nelegalius gyventojų prisijungimus prie nuotekų tinklų. Aptarti prastai, ne iki galo atlikti melioracijos įrenginių priežiūros darbai, dalintasi įžvalgomis, kaip išspręsti tas situacijas, kai darbus nekokybiškai atlikusios įmonės yra bankrutavusios.
Prienų ŪS pirmininkės pavaduotojo Martyno Butkevičiaus pastebėjimu, šiuo klausimu turėjo būti geriau komunikuojama su ūkininkais. Anot Prienų ŪS tarybos nario Gintauto Sodaičio, siekiant, kad skiriamos lėšos būtų panaudotos tikslingai, atskirose vietovėse planuojamus įgyvendinti melioracijos projektus pirmiausia reikėtų aptarti su ūkininkais. Mero nuomone, ir patys ūkininkai galėtų jungtis į grupes bei savo lėšomis prisidėti prie melioracijos įrenginių rekonstrukcijos.
Stakliškių krašto ūkininkė Laima Balsevičienė atkreipė valdžios dėmesį į tai, kad šio krašto žemės nederlingos, ūkininkai patiria nemažai nuostolių, negali lygiomis teisėmis konkuruoti su dirbančiais našiose žemėse, todėl, pasak jos, būtų teisinga į tai atsižvelgti tvirtinant žemės mokestį.
Abi pusės išsakė savo nuomones dėl dvišalės sutarties tarp Savivaldybės ir Prienų ūkininkų sąjungos pasirašymo, lauko dienų, gyvulininkystės parodų atnaujinimo, glaudesnio ūkių tarpusavio bendradarbiavimo ir pasidalinimo patirtimi.
Dalė Lazauskienė
Autorės nuotraukos