Baldų gamintojai naujų metų laukia su atsargia viltimi

Pastarieji keleri metai baldų gamybos įmonėms buvo permainingi: baldų paklausa ir vartojimas tai augo, tai slūgo, rūpesčių kėlė išaugusios žaliavų ir energijos kainos, o dėl Europos Sąjungos įvestų sankcijų Rusijos ir Baltarusijos įmonėms teko ieškoti kitų alternatyvų ir naujų žaliavų tiekėjų. Su tuo susidūrė ir švediško kapitalo baldų gamybos įmonė „Scapa Baltic“, Lietuvoje veikianti jau dvidešimt šešerius metus. Uždaroji akcinė bendrovė turi tris padalinius Kaune ir vieną – Prienuose, šiame mieste patalpos, plečiant gamybą, buvo įsigytos dar 2012 metais, šiuo metu jose dirba 90 darbuotojų, iš jų – 26 siuvėjos.

„Scapa Inter“ gen. direktorius M.Starkman (pirmas dešinėje), „Scapa Baltic“ įmonių grupės vadovas R.Manukian (pirmas kairėje) ir Prienų padalinio vadovas J.Strampickas.

Įprastai kelios savaitės prieš šventes gamybinėse įmonėse būna produktyvios ir įtemptos, tad įžengus į „Scapa Baltic“ gamyklą Prienuose, visuose cechuose gaudė pjovimo, šlifavimo, gręžimo staklės ir kita darbuotojų valdoma įranga. Krautuvas vežiojo medienos plokštes, iš jų staklių operatorius pagal brėžinius pjovė visas baldams reikalingas detales, jau paruoštosios buvo siunčiamos rėmų gamintojams, iš jų ruošiniai „keliavo“ į kitus cechus. Vieni darbuotojai kalė, klijavo sofų, minkštų kampų karkasus, kiti juos apmušinėjo audiniu su minkštu užpildu. Apmušalų iš tekstilės, pagalvėlių parūpino siuvimo cecho siuvėjos.
Prireikia kelių operacijų, kurių trukmė skaičiuojama kilominutėmis, kad minkštieji baldai įgautų prekinę išvaizdą, tuomet jie pakuojami ir pakraunami. Bandant bent apytiksliai įvertinti gamybos apimtis, „Scapa Baltic“ Prienų padalinio gamybos vadovas Julius Strampickas patikslina: per darbo dieną iš gamyklos išvažiuoja trys pilni sunkvežimiai su pagamintais baldais – sofomis, foteliais, kampinėmis sofomis, skirtais namams, viešbučiams, restoranams.

„Scapa Baltic“ įmonėje gaminamų svetainės baldų pavyzdys.

Beveik visa Lietuvoje pagaminta produkcija, kurios asortimentas itin gausus, išvežama į Skandinavijos, Europos, Azijos šalis, JAV.
Baldų gamybą veikia besikeičiančios vartojimo tendencijos ir mados, atsižvelgdama į jas „Scapa Baltic“ naujus produktus išvysto per labai trumpą laiką – tam pakanka vos mėnesio.
Viena iš pagrindinių tendencijų baldų gamyboje yra tvarumas ir ekologiškumas. Prienų padalinio vadovo J.Strampicko teigimu, tai skatina įmonę naudoti sertifikuotą medieną, aukštesnės kokybės medžiagas, nekenksmingus žmogaus sveikatai klijus, perdirbtą, savaime suyrančią pakavimo plėvelę, dirbti su mažesnėmis sąnaudomis ir didesniu tikslumu, laikytis tiekimo grandinės saugumo vadybos.
Minkštų baldų gamybos įmonę „Scapa“ mažame Švedijos miestelyje 1959 metais įkūrė Gote Carlosson. Vėliau ją nupirko Ingve Conradsson, nuo 2000 metų įmonės veiklą tęsia jo sūnūs Peter ir Roger.

„Scapa Baltic“ Prienų padalinio gamybos cechuose.

Švedijos įmonės „Scapa Inter“ generalinis direktorius Martin Starkman kelis kartus per metus apsilanko lietuviškuose įmonės padaliniuose. Į Prienų padalinį jis buvo užsukęs ir gruodžio viduryje kartu su „Scapa Baltic“ gamyklų grupės Lietuvoje generaliniu direktoriumi Robertu Manukian Pasitaikė proga juos pakalbinti, pasidomėti, kas įmonei iki šiol padeda išsilaikyti baldų gamybos rinkoje, jautriai reaguojančioje į įvairius pokyčius valdžioje, teisės aktuose, mokesčių politikoje ir, žinoma, neramumus pasaulyje.
„Scapa Inter“ generalinis direktorius M.Starkman pastebėjo: „Įmonė iki šiol priklauso vienai šeimai. Taigi dirbama atsakingai, tikint ir pasitikint darbuotojais, kurie padeda kurti verslą. Nuolat tiriama rinka, stengiamasi neatsilikti nuo pokyčių, atitinkamai keistis, ieškoti, kaip geriau patenkinti klientų lūkesčius.“
„Scapa Baltic“ vadovas R.Manukian pasakojo, kad nuo tada, kai „Scapa“ įsikūrė Lietuvoje, baldininkams teko įveikti nemažai iššūkių, į kiekvieną jų buvo reaguojama lanksčiai, ieškoma alternatyvų. Įmonė pradėjo veiklą su aštuoniais darbuotojais, ilgainiui jų skaičius išaugo iki 670 žmonių, šiuo metu įmonėse dirba apie 500 darbuotojų.
Anot jo, Prienuose padalinys buvo įsteigtas buvusio Karinio miestelio teritorijoje nusižiūrėjus tinkamas patalpas, esančias netoli logistikos kelių. „Surasti darbuotojų su tinkamomis kompetencijomis yra nelengva, o Prienuose, bankrutavus, užsidarius veikusioms siuvykloms, be darbo liko nemažai patirtį turinčių siuvėjų, dalis jų buvo įdarbinta naujoje baldų gamykloje,“ – pasakojo „Scapa Baltic“ gen. direktorius, patikindamas, jog įmonėje didelis dėmesys skiriamas darbuotojų mokymams, reikiamų įgūdžių įgijimui, ir tai atsiperka. Dalis darbuotojų įmonėje dirba nuo pat jos įsikūrimo ir yra tapę savo srities profesionalais.
Covido pandemijos metais labai išaugus naujų baldų paklausai, 2021 metų pradžioje Prienų padalinys atidarė gamybines patalpas Birštone, tačiau vėl susitraukęs vartojimas privertė papildomų pajėgumų atsisakyti.
Todėl „Scapa Baltic“ gen. direktorius Robertas Manukian, atsakydamas į klausimą apie įmonės gamybinių pajėgumų plėtrą Prienuose, buvo atsargus. Pasak jo, nors įmonė šalia dabartinės gamyklos Pramonės gatvėje ir yra įsigijusi žemės sklypą, esant nestabiliai ekonominei ir geopolitinei situacijai pasaulyje, plėtros planai yra atidėti.
„Scapa Inter“ vadovas M.Starkman, kalbėdamas apie šiųmečius išbandymus verslui, teigė, kad situacija baldų gamybos rinkoje buvo kiek įtempta, stagnuojanti, anot jo, jau nuo praėjusių metų antros pusės prieš tai šoktelėjusios gamybos apimtys pradėjo mažėti, kol grįžo į priešpandeminį lygį. Džiugina tai, kad pavyko išlaikyti ryšius su nuolatiniais užsakovais ir pasiūlyti jiems daugiau produkcijos. Be to, atsirado naujų klientų Šveicarijoje, Danijoje, Vokietijoje. „Scapa“ įmonių vadovams vilties teikia stabilus baldų eksporto augimas šį rudenį, todėl tikimasi, kad ir 2025-ieji gamybininkams bus geri.
Dalė Lazauskienė
Autorės nuotraukos

Rubrikoje Verslas ir paslaugos. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *