Muziejus – atviras visiems

Apie tai, kaip buvo įgyvendintas Prienų krašto muziejaus projektas, pasakojo įstaigos direktorė Lolita Batutienė.

Prienų krašto muziejus vienas iš pirmųjų Lietuvoje savo ekspozicijas visiškai pritaikė asmenims su įvairiomis negaliomis, apmokė darbuotojus šios grupės lankytojams vesti užsiėmimus. Muziejus tapo draugiškas ir silpnaregiams, ir turintiesiems klausos problemų bei raidos sutrikimų.
Gruodžio 12 d. muziejuje, dalyvaujant Prienų rajono savivaldybės vadovams, veiklos partneriams ir lankytojams, visuomenei buvo pristatytas šiais metais sėkmingai įgyvendintas projektas „Prienų krašto muziejus – atviras visiems“. Projektui skirta 40 414 eurų LR Kultūros ministerijos lėšų. Iš viso šiais metais finansuoti septynių šalies muziejų projektai. Prienų rajono savivaldybė prisidėjo lėšomis keltuvo atnaujinimui.

Projekto „Prienų krašto muziejus – atviras visiems“ vadovė Rūta Levinskienė.

Prienų krašto muziejaus direktorė Lolita Batutienė papasakojo, kad, prieš įdiegiant techninius sprendimus, buvo apklausti tikslinių grupių asmenys, atsižvelgta į specialistų, dirbančių su raidos sutrikimų turinčiais žmonėmis, rekomendacijas, dalyvauta specializuotuose mokymuose. Visa tai projekto rengėjams padėjo išsiaiškinti asmenų su negalia poreikius, suprasti jiems kylančius iššūkius, atrinkti ir adaptuoti informaciją, kad ji būtų suprantama.

Direktorė padėkojo projekto sumanytojai ir vadovei – kultūrinių veiklų koordinatorei ir organizatorei Rūtai Levinskienei bei projekto partneriams. LASS Pietvakarių centro,

Lankytojos išbando audiogidą, skirtą regos negalią turintiems asmenims.

Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro, Informacijos kaupimo ir sklaidos centro, Kauno kurčiųjų centro, Prienų „Revuonos“ pagrindinės mokyklos specialiojo ugdymo skyriaus atstovai konsultavo muziejaus specialistus, dalinosi patirtimi, praktiškais patarimais, kaip pristatyti ekspozicijas šioms lankytojų grupėms.
Projekto įgyvendinimo metu muziejaus ekspozicijų „Krašto šviesuoliai“, „Literatūriniai Prienai“ ir „Lukšų šeimos istorija“ medžiaga buvo paruošta ir pritaikyta transliavimui per garso terminalų sistemą klausos ir regos negalias turintiems žmonėms, ji pateikiama gestų kalba ir subtitrais. Taip pat parengtas audiogidas, patogus naudoti regos negalią turintiems lankytojams. Audiogiduose įrašyti pasakojimai apie miesto istoriją, sklandytuvų istoriją, krašto šviesuolius, literatūrinius Prienus, Lukšų šeimą, pristatomi esantys eksponatai ir kt.
Asmenims, turintiems raidos sutrikimų, muziejaus virtualus turas papildytas trumpais pasakojimais lengvai suprantama kalba. Anot L.Batutienės, tokio pobūdžio virtualus turas yra pirmasis Lietuvoje, užtikrinantis galimybę šiai lankytojų grupei įsitraukti į kultūrinę veiklą pritaikytoje ir suprantamoje aplinkoje.

Kurčiųjų organizacijos atstovai domisi, kaip veikia muziejaus terminalas, kuris transliuoja informaciją gestų kalba ir subtitrais.

Sukurta ir nauja edukacinė programa „Prisilietimas prie istorijos: Butlerių pilies paslaptys ir atradimai“, kuri kviečia susipažinti su pilies istorija, archeologinių radinių analogais, interaktyviai tyrinėti jos struktūrą, liesti specialiai pritaikytą pilies maketą, patiems kurti savo svajonių pilį. Edukacija skirta raidos sutrikimų ir regos negalią turintiems lankytojams.
L.Batutienės teigimu, šioje edukacinėje programoje per tris šių metų mėnesius jau dalyvavo daugiau kaip 100 lankytojų iš Prienų ir kitų šalies miestų globos namų, socialinių paslaugų ir dienos centrų, mokyklų.
Raidos sutrikimų turintiems lankytojams pritaikyta ir ekskursija „Prienų krašto vadovas: mūsų istorija, kultūra ir žmonės“. Ši ekskursija – tai galimybė padidinti muziejaus prieinamumą, stiprinti įvairių poreikių lankytojų įtrauktį į muziejaus veiklas. Šią ekskursiją jau pasirinko per 120 lankytojų.

Spektaklio „Amerika pirtyje“ repeticija.

Meras Alvydas Vaicekauskas pasidžiaugė, kad muziejus tapo inovatyvia ir įvairioms asmenų grupėms prieinama kultūros įstaiga, jis vylėsi, kad atnaujintos ir pritaikytos asmenų su negalia poreikiams ekspozicijos pritrauks daugiau lankytojų iš kitų miestų ir rajonų, suteiks jiems žinių apie Prienų kraštą.
Muziejininkų darbo rezultatus pozityviai įvertino, sėkmės palinkėjo VšĮ Kauno kurčiųjų centro vadovas Mykolas Balaišis, LR Seimo narės Jūratės Zailskienės patarėja Daiva Macijauskienė, savo kūrybos dainas dovanojo LASS Pietvakarių centro atstovė Laura Stadalninkaitė.
Svečiai iš Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus surengė edukaciją „Komedijos Amerikos pirtyje repeticijos Grinių namuose“. Ši spektaklio repeticija, įtraukiant vaidinti renginio žiūrovus, projekto pristatymo proga surengta neatsitiktinai. Prienų krašto muziejaus direktorės pavaduotojos, vyriausiosios rinkinių kuratorės Ernestos Juodsnukytės teigimu, Prienuose gyvenęs pirmosios lietuviškos komedijos „Amerika pirtyje“ autorius Juozas Vilkutaitis-Keturakis dar jaunystėje neteko kojos, buvo silpno regėjimo, todėl jis užjautė savo likimo brolius, stengėsi jiems visaip pagelbėti, savo namuose buvo įdarbinęs patarnautojų, turinčių sveikatos problemų.
Dalė Lazauskienė
Autorės nuotraukos

Rubrikoje Bendruomenės. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *