Klausimų-atsakymų sesija mažumos valandoje

Pagal Vietos savivaldos įstatymą, ne rečiau kaip kartą per pusę metų yra organizuojama Savivaldybės tarybos mažumos valanda. Lapkričio 28 d. surengto Savivaldybės tarybos posėdžio pabaigoje mažumos atstovai merui Alvydui Vaicekauskui, Administracijos direktorei Jūratei Mickevičienei bei skyrių vedėjams uždavė rūpimus klausimus pačiomis įvairiausiomis temomis.

Prašė leisti gyvuoti mokykloms
Opozicijos atstovai jau kurį laiką reiškia susirūpinimą dėl situacijos kraštinėse kaimiškose mokyklose, ypač paaiškėjus, jog šių mokslo metų pradžioje ne vienai mokyklai pritrūko mokinių pilnoms klasėms sukomplektuoti.
Gegužę girdėdami vienus, mokslo metų pradžioje – kitus mokinių skaičius, lygindami Švietimo ir sporto skyriaus Tarybai pateiktą informaciją su realia padėtimi mokyklose, politikai pasimetė tarp prieštaravimų ir panoro pasitikslinti duomenis. Merui A.Vaicekauskui bei skyriaus vedėjui R.Zailskui jie pateikė konkrečius klausimus: kiek mokinių mokosi seniūnijose veikiančiose mokyklose, kiek jų yra pavežami į pamokas Savivaldybės lėšomis, kodėl klasių komplektai nebuvo patikslinti Taryboje pagal esamą, o ne prognozuojamą mokinių skaičių.

Mero pateikti skaičiai rodo, kad iš keturių kaimo seniūnijose veikiančių pagrindinių mokyklų prasčiausioje situacijoje atsidūrusi Pakuonio pagrindinė mokykla, kurioje šiais mokslo metais mokosi 66 mokiniai, iš jų – 36 bendrojo ugdymo, 6 – pradinėse klasėse, 24 – ikimokyklinio ugdymo grupėje. Tėvai dalį mokinių išsiveža į kitas ugdymo įstaigas, o mokyklą iki šiol įvairiais būdais bandoma gelbėti. Ir šiais mokslo metais Savivaldybės tarybos sprendimu, dešimtokams, kurių liko penki, sudaryta galimybė įgyti pagrindinį išsilavinimą savoje mokykloje. Nepilno klasės komplekto išlaikymas, anot mero, Savivaldybei atsieina apytiksliai 56 tūkst. eurų, galbūt šiek tiek mažiau, nes prisideda ir pati ugdymo įstaiga.
Vyriausybės nutarimu įteisinus naujas klasių komplektavimo sąlygas, šiais mokslo metais Stakliškių gimnazija prarado III (vienuoliktokų) gimnazijos klasę, nes rugsėjo 1 d. joje nesurinko minimalaus skaičiaus – 21 mokinio. Opozicijos atstovų teigimu, kad taip ir atsitiks, buvo aišku iš anksto, tačiau buvo pasirinkta laukimo taktika. Dabar gi 5 vienuoliktokai, aplenkiant artimesnę Jiezno gimnaziją, Savivaldybės lėšomis yra pavežami į Prienų „Žiburio“ gimnaziją, tai, mero teigimu, kainuoja per 3 tūkst. eurų per mėnesį.
Arūnas Vaidogas atkreipė dėmesį, kad rytais iš Stakliškių į Prienus išvyksta maršrutinis autobusas, todėl priderinus laiką prie esamų poreikių, mokiniai juo galėtų važinėti į pamokas, tokiu būdu sumažėtų jų pavežėjimo kaina.
Atsakymas po atsakymo, tačiau Tarybos mažumos atstovai taip ir neišgirdo, koks yra realus mokyklas lankančių mokinių skaičius, nors tikrieji skaičiai žinomi ir mokyklų vadovams, ir mokyklų kuratoriams. Tačiau Savivaldybės atstovai rėmėsi Švietimo valdymo informacinėje sistemoje (ŠVIS) užfiksuotais duomenimis apie ikimokyklinį, pradinį, pagrindinį, vidurinį ugdymą. Mero teigimu, šie duomenys yra faktas, kadangi pagal tai ir skiriamas finansavimas klasių komplektams, todėl nelogiška tikslinti mokinių skaičių po to, kai ŠVIS baigia registraciją. Anot R.Zailsko, nuo spalio 1 d. įsigaliojus naujiems Priėmimo į mokyklas kriterijams, to daryti net ir neprivaloma. Jis žadėjo šio Vyriausybės sprendimo pagrindu parengti naują tvarką, kurią teiks tvirtinti Tarybai.
Nors politikams bandyta įteigti, kad ŠVIS valdo ir klasių komplektus, ir mokytojų etatus, ir lėšas, Tarybos nariai L.Jakinevičienė, A.Marcinkevičius, A.Vaidogas liko prie nuomonės, kad kai kurioms mokykloms yra teikiamos privilegijos, be to, dėl mokinių skaičiaus yra gudraujama, o jų pavežėjimui skirtas finansavimas naudojamas neefektyviai. Jie siūlė surengti atskirą pasitarimą dėl rajono mokyklų ateities. Meras ragino neaštrinti situacijos ir leisti gyvuoti mokykloms.

Vienur lėšų atliks, kitur – pritrūks
Mažumos atstovai domėjosi ir tuo, kaip, baigiantis metams, įsisavinamos Savivaldybės kultūros, sporto, jaunimo ir bendruomenės veiklos aktyvinimo, verslo, kaimo rėmimo, melioracijos ir kitoms programoms skirtos lėšos.
Administracijos direktorės J. Mickevičienės teigimu, liko nepanaudotos tik trūkstamų specialistų pritraukimui numatytos lėšos. Priemonei „Individualių nuotekų valymo įrenginių įrengimo išlaidų kompensavimas iš dalies“ buvo suplanuota 50 tūkst. eurų, iš jų iki praėjusios savaitės keturiems pareiškėjams buvo kompensuota 3825 eurai už baigtų INVĮ įrengimą, vienam pareiškėjui skiriant ne daugiau kaip po tūkstantį eurų. Dešimt gautų prašymų dar neapsvarstyti, bet akivaizdu, kad priemonei numatytų lėšų atliks.
Meras A.Vaicekauskas iškėlė mintį kitais metais keisti paramos nuotekų tvarkymui prioritetus, kompensacijas už individualių valymo įrenginių įsirengimą palikti tik gyventojams, gaunantiems mažas pajamas, o daugiau dėmesio skirti centralizuotų nuotekų tinklų įrengimui, nes jų poreikis, ypač kolektyvinių sodų teritorijose, yra itin didelis.
Kaimo rėmimo programai finansuoti iš biudžeto skirta 100 tūkst. eurų, tačiau, pasak mero, paraiškų gauta daug didesnei sumai. Komisija dar nesvarstė paraiškų, daugiausia pateikta prašymų kompensuoti žemės mokestį ir paskolų palūkanas, mažiau – apmokėti dirvožemio tyrimus ir kt. Pagal melioracijai skirtą programą buvo pašalinta dešimt gedimų, darbai atsiėjo per 42 tūkst. eurų.
Savivaldybė verslo poreikiams buvo numačiusi 40 tūkst. eurų, iš jų paskirstyta 15 tūkst. eurų. Anot mero, Smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo programos punktus reikėtų koreguoti, nes verslininkai pageidauja gauti didesnę nei 4,5 tūkst. eurų paramą, išplėsti remiamas veiklas.
Rasa Juocevičienė atkreipė dėmesį į tai, kad, patvirtinus išorinės reklamos įkainius, kai kurie verslininkai nusikabina reklamas, nes nenori mokėti padidinto mokesčio, ir siūlė šias išlaidas kompensuoti iš verslo rėmimo programos.

Parūpo darbų ir teisinių paslaugų kaina
Tarybos mažumai priklausantys politikai mero ir Administracijos direktorės prašė įnešti daugiau aiškumo ir dėl kitų sričių finansavimo biudžeto lėšomis.
Tarybos nariai norėjo išgirsti, ar Savivaldybė skyrė lėšų gastrobaro „Teka teka“ įsikūrimui. Pasak J.Mickevičienės, į patį restoraną nebuvo investuota, Savivaldybės lėšomis buvo padidinta elektros galia (darbai atsiėjo 7021 eurą) ir sutvarkyta vandens nubėgimo sienelė (9357 eurai).
Tarybos nariai informuoti apie ketinimus patalpas Savivaldybės archyvui įrengti atskirame pastate, kuris priklausė „Revuonos“ pagrindinei mokyklai. Patalpų remontas, sienų apšiltinimas, vandens-nuotekų sistemos įrengimas kainuos apie 128 tūkst. eurų. Archyvui patalpos bus skirtos pirmame aukšte.
Savivaldybė nuolat dalyvauja įvairiuose teisminiuose ginčuose, todėl mažumos atstovai paprašė surinkti ir pateikti informaciją apie tai, kiek mokesčių mokėtojams kainuoja samdomų teisininkų atstovavimas bylose. Jovydas Juocevičius pastebėjo tą faktą, kad ir Pociūnuose, atliekant aviacinio turto inventorizaciją, dalyvavo ne tik antstolis, bet ir iš šalies kviestas advokatas. Savivaldybės atstovų teigimu, tokiu būdu norėta teisiškai apsidrausti, nes prieš tai, perduodant aviacinį turtą Pociūnuose veikiantiems klubams, buvo susiklosčiusi sudėtinga situacija, kuri buvo narpliojama teismuose.

Reklama savivaldybei ar privačiam rėmėjui?
Stakliškių krepšinio klubas rado privatų rėmėją, todėl Nostra.lt-RKL A divizione žaidžianti komanda pasivadino „Tikodenta“. Jos pavadinime neliko užuominos apie Prienų kūno kultūros ir sporto centrą, kurio arenoje žaidžiamos namų rungtynės. Tai užkliuvo Tarybos nariams A.Marcinkevičiui ir L.Jakinevičienei, kurie Savivaldybės vadovų pasiteiravo, ar privataus asmens remiamas klubas atsiskaito už naudojimąsi sale, kas moka treneriui atlyginimą, o jeigu arenoje žaidžiama nemokamai, galbūt Savivaldybės kontrolierė galėtų išaiškinti, ar tai teisėta.

Atsiras draudimas rūkyti kapinėse
Ankstesniame Tarybos posėdyje Taryba nepritarė A.Narvydo pateiktai peticijai dėl draudimo rūkyti kapinėse. Administracijos direktorė J.Mickevičienė mažumos atstovus informavo, kad gruodžio mėnesį bus teikiamos tvirtinti naujos kapinių tvarkymo taisyklės, į jas bus įtrauktos ir nuostatos dėl nerūkymo bei gyvūnų vedžiojimo.

Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Savivalda. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *