Tomas Čyvas
valstietis.lt 2024-10-22 09:44
Tokie tautosakoje žinomi posakiai kaip „sviestas sviestuotas“ arba „šlapias vanduo“ paprastai vartojami iliustruojant teksto ar sumanymo bukumą, veiklos bergždumą. Kuris atvejis taikytinas Prienų rajono merijai – nutarkite patys. Projektuose ūkininkai aptiko, kad jų valdose ketinama vėl melioruoti jau neseniai melioruotus plotus. Rajono žemdirbiai „Valstiečių laikraščiui“ sako, kad labai nustebo sužinoję, jog tai neva daroma jiems pritariant ir pageidaujant. O merijos pasakojimus, kad viskas su jais buvo derinta, vadina melu ir fikcija.
Rašyta savivaldybei
Veiverių krašto ūkininkams pasiskundus, rugsėjo 6 d. Prienų ūkininkų sąjungos rašte merijai teigiama, kad visas projekto techninis planas nebuvo derinamas su ūkininkais ir žemės savininkais.
„<…> parašai iš ūkininkų buvo surinkti naudmenų ir pasėlių deklaravimo metu, teigiant, kad jie reikalingi tik pritarimui ruošti techninio plano projektavimą. Todėl tas pats parašų lapas, kaip priedas prie melioracijos techninio priedo, yra neteisėtas ir yra faktas, kad parašai surinkti esant dar neparuoštam melioracijos projektui.“
Toliau rašte, kuris pasirašomas sąjungos pirmininkės Astos Gluoksnienės, kviečiama visgi tartis ir susitarti, bet… savivaldos klerkai laikosi savo – „viskas teisėta“.
Atsirašoma
Tuo tarpu Prienų rajono meras Alvydas Vaicekauskas į jam adresuotą raštą atsako labai valdininkiškai: „Atsakydami informuojame, jog, atsižvelgiant į gyventojų ir ūkininkų prašymus, situacijos įvertinimą vietoje, apžiūrėjus griovių ir drenažo techninę būklę, į tai, jog nustatyta, kad didžioji dalis melioracijos ištekėjimo žiočių yra po sąnašomis, Valstybės lėšomis finansuojamų melioracijos darbų žemės ūkio paskirties žemėje objektams parinkti komisija atrinko Projektą „Prienų rajono Veiverių kadastrinės vietovės dalies melioracijos sistemų rekonstrukcija“. 2024-06-15 informacija apie numatomus atlikti melioracijos darbus buvo paviešinta. Informaciniai laiškai buvo išsiųsti tik tiems sklypų savininkams, kurių žemės sklypuose bus rekonstruojamos drenažo sistemos. Projektuotojas UAB „Melprojekta“ (toliau – Projektuotojas), rengiant techninį projektą, buvo atvykęs į Veiverių kadastrinę vietovę ir atliko techninio darbo projektui parengti reikalingus tyrinėjimo darbus. 2024-08-22 buvo parengtas techninis projektas.
Kaip teisingai Jūsų 2024-09-06 kreipimesi nurodyta, Veiverių seniūnijos gyventojų parašai dėl pritarimo projektui buvo renkami iki techninio projekto parengimo (parengtas 2024-08-22), kaip tai reglamentuota teisės aktuose. Vietovės darbų schema buvo pateikiama kartu su parašų rinkimo lapu dar prieš Projektuotojui rengiant techninį darbo projektą ir gyventojų parašai buvo reikalingi tik pritarimui ruošti techninio darbo projektą, todėl teigti, kad parašai buvo renkami neteisėtai, negalima.“
Kalba ūkininkai
Paliekant struktūrines biurokratines diskusijas, pakalbinome ūkininkus – juk, teoriškai, iš projekto daugiausia naudos turėtų gauti kaip tik jie.
Ūkininkas Martynas Butkevičius pasakoja istorijos pradžią. „Vyksta rajono Tarybos posėdis, jau tuoj sėja, o nėra detalaus plano. Užeinu, nes noriu paklausti: mere, kaip gi taip? Bet kadangi jis labai užimtas, išeina pabendrauti Jūratė Zailskienė – vicemerė, atsakinga už melioracijos reikalus“, – prisimena jis.
Tada du merijos darbuotojai, kaip liudija M.Butkevičius, atsiunčiami Veiveriuosna ir seniūnijoje bando pristatyti projektą. „Blaškosi, painiojasi, nieko esminio nepasako – peizelas“, – nurodo jis.
Tuomet, anot pašnekovo, ir gimė raštas Prienų ūkininkų sąjungai, kuri paskui rašo savivaldybei. Bet merija atrašo taip, kaip viršuje cituojama. Gi žemdirbys iš gauto projekto sužino, kad per jo žemes drieksis vykdytinų darbų trasos. Ir, nutik man taip, ten, kur jau melioruota. Ir, pasirodo, jis toks ne vienas.
Pinigai balon ar kažkam?
Kitas rajono ūkininkas Martynas Pažėra „Valstiečių laikraščiui“ aiškina, kad tokie projektai ne tik nereikalingi, bet dar ir žalingi. „Na, kaip kitaip galima pasakyti? Įgyvendinamas projektas, pinigai tikrai nemaži…. Pinigai įsisavinami, o ūkininkui naudos nulis. Ten, kur buvo užmirkę – taip ir bus, kur užsnigę – taip pat irgi bus. Netvarko ko reikia“, – teigia jis.
M.Pažėra teigia, kad jei žemdirbiai gautų įsisavinamus ar gal pasisavinamus per valdiškus kiaurasamčius leidžiamus pinigus – seniai viskas būtų daug geriau sutvarkyta. „Mes ir taip jau seniai daugelis turime ekskavatorius, kitas technikas. Patys klojame drenažo griovius, vamzdžius. Tai, ko mums tikrai reikia. O šiuo atveju… Pinigai kažkam, – piktinasi jis. – Melioruoti valdiškais pinigais tai, kas jau mano paties melioruota, yra gudru.“
Ūkininkė Aušra Babenskienė „Valstiečių laikraščio“ žurnalistui patvirtina, kad iš tokios melioracijos jokios naudos nematanti, o ir informacijos negavusi. Tai, po kokiu dokumentu iš jos ir kitų buvo išvilioti parašai, ji tiesiog lakoniškai pateikė žurnalistui.
Žemės ūkio ministrui Kaziui Starkevičiui taip pat nepatinka tokia tvarka: „Seniai sakiau, kad pinigus reikia skirti tik tiesiogiai ūkininkams. Patys parinks rangovus, užsakys planus, valdžiai mažiau reiks viešinimo ir pristatymo, o savo ūkyje niekas dvigubai ar trigubai nieko nemelioruos. Ir kaštai administravimo bus ne tokie.“
Tik, panašu, kad kol tokios tvarkos sulauksime, kai kur numelioruos ne tik laukus, bet ir savivaldybių pinigus.
Vietoj išvados
Meras A.Vaicekauskas atostogauja, tad, kaip oficialiai nurodo jo kanceliarijos klerkai – ne melioracija jam galvoje. Ir žiniasklaida palauks – komentarų nebus. Tokia maždaug vieno sakinio komentaro fabula. O klausimai juk paprasti. Tam ir vicemerai yra, ir dar specialistai, bet meras, matyt, liepia užsiklijuoti burnas, kol meras sugrįš. Kad ko nors netinkamo neprikalbėtų.
Neatsakyti klausimai
1. Pateikite suderintą su žemės savininkais dokumentą.
2. Ar rekonstruoti parinkti plotai buvo svarstyti melioracijos projektų parinkimo komisijoje, kurios pirmininkė J.Zailskienė? Kada svarstyta – pateikite komisijos protokolą. Kiek ūkininkų dalyvauja komisijoje?
3. Kodėl einantis melioracijos projektas per M.Pažėros laukus nėra suderintas su žemės naudotoju ir nepaimti parašai?
4. Pateikite melioracijos planą. Pateikite sklypo (unikalus Nr. 6962–0002–0084) žemės naudotojo ar savininko prašymą bei ekspertizės nuotraukas, kur matytųsi pažymėti rinktuvai.