Pirmajame posėdyje po vasaros pertraukos Prienų rajono savivaldybės taryba su papildomai įtrauktais į darbotvarkę klausimais apsvarstė 30 sprendimų projektų. Politikų akiratyje atsidūrė klausimai, susiję su Savivaldybės turto panaudos, nuomos, pardavimo, perdavimo valdyti sutartimis, nenaudojamais ir apleistais žemės sklypais, transporto įsigijimu, projektų įgyvendinimu, biudžeto tikslinimu.
Su nerimu dėl mokyklų išlikimo kaime
Kaip ir prieš kiekvieną Rugsėjo 1-ąją, buvo patvirtintas klasių, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių skaičius, pritarta priešmokyklinio ugdymo organizavimo modeliams Prienų rajono savivaldybės mokyklose 2024–2025 mokslo metais.
Švietimo srities klausimus pristatęs Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Rimvydas Zailskas prašė politikų šiais mokslo metais įsteigti aštuonis mokinio padėjėjų etatus ir skirti jų išlaikymui 115 tūkst. eurų metams. Ši būtinybė susijusi su reikalavimais nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. vaikus su specialiaisiais poreikiais integruoti į mokyklų klases ir teikti jiems kokybišką ugdymą nediskriminuojant dėl ugdymosi poreikių įvairovės, suteikiant reikalingą pagalbą.
Politikai tam neprieštaravo, daugumos balsais pritarta ir Pakuonio bei Išlaužo pagrindinių mokyklų dešimtų klasių nepilnų komplektų finansavimui Savivaldybės lėšomis. Šiose mokyklose belikę po šešis – septynis dešimtokus, tam, kad jie galėtų baigti savąsias mokyklas, bus skirta 112 tūkst. eurų.
R.Zailskas su politikais pasidalino nerimu ir dėl Stakliškių gimnazijos vienuoliktokų. Jo teigimu, jeigu pirmomis rugsėjo dienomis į vienuoliktą (III gimnazijos) klasę susirinks mažiau nei 21 mokinys, jiems teks ieškotis kitų ugdymo įstaigų. Tokia valstybės politika ilgųjų gimnazijų klausimu, tačiau, kaip pabrėžė skyriaus vedėjas, dar nesinori „uždaryti durų“, siekiama atliepti stakliškiečių lūkesčius mokytis arčiau namų.
Valdančiųjų ir kai kurių opozicijos narių požiūriai dėl Savivaldybės priimamų sprendimų mokyklų tinklo, investicijų į ugdymosi aplinkos gerinimą klausimais išsiskyrė. Algis Marcinkevičius kvietė nemeluoti sau ir pripažinti skaudžią realybę, kad kaimiškosios rajono mokyklos dėl mokinių trūkumo nyksta. Jo nuomone, Švietimo ir sporto skyrius turėtų užimti aktyvią poziciją dėl mokyklų ateities, jų reorganizavimo, o ne viltis, kad mokinių atsiras ir laukti galutinių skaičių iš mokyklų.
Jam paprieštaravo meras Alvydas Vaicekauskas. Jo teigimu, ir kitos kaimiškosios mokyklos – Skriaudžių bei Balbieriškio – gali atsidurti ties išlikimo riba. Bet, pasak jo, valdančiosios daugumos pozicija yra išlaikyti mažąsias mokyklas kuo ilgiau, kiek leis galimybės, nes tai svarbu tų vietovių gyventojams.
Į diskusiją įsitraukė ir Deividas Dargužis, sakydamas, kad neįmanoma numatyti iš anksto, ar po penkerių metų mokyklos turės užtektinai mokinių. Dėl to laukti ir neinvestuoti į mokyklų infrastruktūros atnaujinimą neprotinga. Kita vertus, net ir uždarius ugdymo įstaigas, tai, kas sukurta, toliau tarnauja vietos bendruomenėms. Rasai Juocevičienei pasiteiravus dėl Savivaldybės strategijos mokyklų klausimu, R.Zailskas priminė, kad iki 2025 m. galiojantis Prienų rajono ugdymo įstaigų tinklo pertvarkos planas yra nuolat peržiūrimas ir koreguojamas.
Arūnui Vaidogui užkliuvo, kaip tai yra daroma. Jo manymu, vienos ugdymo įstaigos yra „pritempiamos“, kitos, sumažėjus mokinių skaičiui, yra uždaromos. A.Marcinkevičius kolegas ragino pasimokyti iš ankstesnių klaidų ir priimti pamatuotus sprendimus.
Tarybos nariai pritarė projektui „Visos dienos mokyklos erdvių sukūrimas Veiverių T.Žilinsko gimnazijoje“. Tikslinant biudžetą gautomis lėšomis, įtraukta 800 tūkst. eurų paskola, skirta „Gintarėlio“ lopšelio-darželio investiciniam projektui įgyvendinti. Pasinaudodama proga Tarybos narė Aušra Deltuvienė prašė numatyti lėšų mokykloms, kad šios galėtų įsigyti ir klasėse įsirengti kondicionierius. Pasak jos, pastaraisiais metais mokyklos susiduria su besikeičiančio klimato pasekmėmis: šiltuoju metų laiku ir mokytojams, ir mokiniams tvankiose klasėse dirbti tapo tikru iššūkiu.
Finansų ir strateginio planavimo skyriaus vedėja Jurgita Čerkauskienė teigė, kad šiuo klausimu reikia bendros mokyklų vadovų pozicijos ir kvietė juos iš anksto pateikti informaciją apie savo finansinius poreikius planuojamam trejų metų Savivaldybės biudžetui.
Diskutuota šilumos ūkio klausimais
Taryba nustatė UAB „Prienų šilumos tinklai“ šilumos gamybos ir (ar) tiekimo pajamų bazinį lygį pirmiesiems šilumos gamybos ir (ar) tiekimo pajamų bazinio lygio galiojimo metams, taip pat paskirstė 36 mėnesių laikotarpiui bendrovės papildomai gautas pajamas, mažinančias šilumos gamybos ir (ar) tiekimo pajamų lygį. Aiškinamajame rašte pateikta informacija, kad Prienų rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų patalpų šildymui sąnaudos padidės apie 13,2 proc. Apskaičiuota šilumos bazinė kaina sudaro 9,24 ct/kWh, palyginti su dabar galiojančia (apskaičiuota taikant 2024 m. birželio mėn. šilumos kainoje įvertintą vidutinę svertinę kuro kainą), ji didėja 1,08 ct/kWh.
Pažymėta, kad apskaičiuotos projekcinės šilumos kainos yra pateikiamos tik palyginimo tikslais ir su galutinėmis gali nesutapti, nes šilumos tiekėjas, apskaičiuodamas kiekvieno mėnesio galutinę šilumos kainą, atsižvelgs į nustatytą pajamų bazinį lygį, naudojamo kuro, elektros energijos sąnaudų pokyčius bei kitus galutinei šilumos kainai įtaką darančius veiksnius.
Tarybos nariams išsakius rūpestį dėl didėjančios finansinės naštos vartotojams, bendrovės direktorius Paulius Minajevas pabrėžė, kad maža kaina yra gėris vartotojams, tačiau įmonę tai vestų į aklavietę. Pasak jo, siekiant sėkmingai dirbti, reikia gerinti esamą infrastruktūrą, atnaujinti įmonę, o tam būtinos investicijos į šilumos ūkį, tuo tikslu ir buvo paimta paskola. Siekdama sumažinti įmonės sąnaudas, patiriamas šilumos gamyboje naudojant brangesnes kuro rūšis, bendrovė ruošia techninius projektus Pramonės g. ir Globos namų katilinių saulės elektrinėms ir žaliosios energijos kaupyklai įsirengti, ateityje ji patenkins dalį įmonės energetinių poreikių, ypač nakties metu.
Priėmė kitus sprendimus
Posėdyje pritarta Prienų krašto muziejaus ir Prienų rajono savivaldybės rengiamiems projektams. Patvirtintas Nenaudojamų ir apleistų žemės sklypų sąrašas, kuriame yra 174 žemės sklypai, jų savininkai mokės padidintą 4 proc. žemės mokesčio tarifą. Nuo šiol renginiai Nemuno kilpų regioninio parko teritorijoje, kuriuose planuojama per 100 dalyvių, galės būti organizuojami tik raštu suderinus renginio vietą su Dzūkijos- Suvalkijos saugomų teritorijų tarnyba. Šia nuostata Tarybos nariai papildė Renginių organizavimo Prienų rajono savivaldybėje viešosios tvarkos aprašą. Prienų rajono savivaldybės administracijai leista įsigyti mokyklinį autobusiuką, kuris bus perduotas Išlaužo pagrindinei mokyklai, o Prienų globos namams leista pirkti specialiosios paskirties autobusiuką, pritaikytą neįgaliesiems vežti (įsigijimo vertė iki 90 tūkst. Eur su PVM). Nutrauktos Savivaldybės nuomos sutartys prieš terminą su Aplinkos apsaugos departamentu, Visuomenės sveikatos centru, kurios buvo sudarytos dėl pastatų, esančių Kranto g. 8 ir J.Brundzos g.12A, Prienuose.
Pasižvalgė po Balbieriškio seniūniją
Tęsiant išvažiuojamųjų posėdžių tradiciją, likusį pusdienį meras A.Vaicekauskas politikus pakvietė pasižvalgyti po Balbieriškio seniūniją, vietoje apžiūrėti projektų lėšomis sutvarkytas ir investicijų reikalingas viešąsias erdves, sporto aikštynus, apsilankyti miestelio bibliotekoje, pagrindinėje mokykloje, Kultūros ir laisvalaikio centre, Pirminės sveikatos priežiūros centre, pabendrauti su įstaigų vadovais ir išgirsti jų poreikius. Išvykoje kolegas lydėjo seniūnė Sigita Ražanskienė ir Tarybos narys, vietos bendruomenės atstovas Algis Marcinkevičius.
Iš šios kadencijos Tarybos narių ne vienas pirmą kartą lankėsi miestelyje viešąsias paslaugas teikiančiose įstaigose – malonų įspūdį paliko suremontuotos vidaus patalpos. Kuriant aplinkos jaukumą nemažai dėmesio ir lėšų skyrė Savivaldybė, o ir įstaigų vadovai sumaniai tvarkosi, gerindami paslaugų prieinamumą ir kokybę. Bibliotekoje sutiktos skaitytojos džiaugėsi atnaujintomis patalpomis, maloniu bendravimu su bibliotekos darbuotojomis, grožinės literatūros pasirinkimu. Pirminės sveikatos priežiūros centre sutvarkytas šilumos ūkis, elektromobiliais atnaujintas automobilių parkas. Suremontuotose rūsio patalpose sudarytos sąlygos sportiniams užsiėmimams ir mankštoms, reikalui esant, jas lengvai galima paversti priedanga. Įstaigos direktorė Angelė Sidaravičienė pasidalino rūpesčiu dėl kiauro pastato stogo.
Mokyklos direktorius Stasys Valančius dėkojo už tai, kad, iškilus neatidėliotinam poreikiui, Savivaldybė skyrė lėšų aktų salės remontui, darbai baigti prieš Rugsėjo 1-ąją. Ateityje mokykla planuoja atlikti remontą ir sporto salėje.
Meras su Tarybos nariais pasivaikščiojo ir po buvusios profesinės mokyklos teritoriją, kur apžiūrėjo apleistus pastatus, negyvenamus daugiabučius, ne vienerių metų žole apaugusį stadioną. Aptarta galimybė šį turtą parduoti privačiam verslui. Apžiūrėta prie seniūnijos pastato esanti dirbtinės dangos sporto aikštelė, kurią laikas atnaujinti, naujai įrengta krepšinio aikštelė parke, kurmiarausių sugadinta futbolo aikštė, pasivaikščiota parko takeliais. Ir parką, ir kitas viešąsias erdves šienauja ir prižiūri, išlūžusias šakas surenka seniūnija, tai – dideli plotai, kuriems sutvarkyti pritrūksta darbo rankų. Iki šiol įveiklinta, lankymui ir renginiams pritaikyta nedidelė parko dalis. A.Marcinkevičiaus teigimu, jeigu būtų parengta parko sutvarkymo koncepcija, nutiesti pasivaikščiojimo takai su apšvietimu ir suoliukais, tai ir naujakurių, ir turistų akimis miesteliui suteiktų pridėtinės vertės.
Pakeliui į Prienus Tarybos nariai stabtelėjo ties Balbieriškio atodanga. Nors buvo darbo diena, nuo apžvalgos aikštelės Nemuno vingiu gėrėjosi nemažai žmonių: ir važiuojant pro šalį stabtelėjusių, ir atvykusių nusifotografuoti krikštynų proga. Akivaizdu, ši vieta mėgstama ir lankoma, todėl reikalinga nuolatinės priežiūros. Tvarką čia palaiko, dukart per savaitę šiukšles surenka seniūnijos darbuotojai.
Dalė Lazauskienė
Autorės nuotrauka