Nepaliaujamai skambantis Birštonas

Liepos 28-ąją prasideda jau tradiciniu tapęs festivalis „Birštono vasaros muzika“, kaskart suburiantis ne tik klasikinės muzikos gerbėjus, bet ir įvairių kartų muzikos atlikėjus. 50-ąjį kūrybinį sezoną šiais metais mininti Judita Leitaitė ir jaunieji, ambicingas paraiškas pateikę, dar nepakankamai žinomi mūsų scenos meistrai… Išskirtinis festivalio bruožas – kiekvieną vakarą skambantys koncertai, įtraukiantys klausytojus į savotišką ritualą patirti akademinės muzikos terapinį poveikį. Lietuvos muzikų sąjungos archyvuose saugome brangius laiškus, kuriuose, dėkodami už patirtas akimirkas, pacientai planuoja gydymą Birštone festivalio „Birštono vasaros muzika“ dienomis. 


„Kiekvienas festivalio koncertas unikalus, vertas klausytojų dėmesio, – šių metų festivalio esmę atskleidžia jo sumanytoja prof. Audronė Žigaitytė-Nekrošienė. – Tradiciškai stengiamės sudominti ne vardais, o muzikos atlikimo kokybe. Kad po koncerto publika įsimintų vardus ir jau kitą kartą klausytojai ateitų, žinodami, ko tikėtis iš atlikėjų. Štai tik ką mūsų Muzikos svetainėje nakties koncertų–maratonų festivalio NESSUN DORMA /NIEKAS NEMIEGA metu klausėmės, ko gero, šiuo metu ryškiausio jaunosios kartos pianisto Pauliaus Anderssono rečitalio. Publika ilgai nenorėjo „paleisti“ virtuozo ir paliko svetainę jau gerai įsiminę Pauliaus pavardę. Birštone Paulius koncertuos su žmona Julija. Pernai susituokę du puikūs muzikai toliau tęsia ne tik savarankišką scenos karjerą, bet ir grodami duetu: kaip ANDERSSON DUO jie jau skina laurus tarptautiniuose konkursuose. Bet panašiai galėčiau pristatyti kiekvieną koncertą – visi atlikėjai verti komplimentų.“

Vokalinės muzikos gerbėjams – nuostabaus grožio balsai 
Gražiausių operų arijų ir duetų klausysimės liepos 28-osios Festivalio atidarymo koncerte „Aistros operoje“, kur jas atliks dainininkai klaipėdiečiai Viktorija Stanelė ir Igoris Bakan. Igoris savo unikaliu bosu sužavėjo Klaipėdos publiką dar 2006 metais. Tąsyk antro kurso Klaipėdos universiteto studentas veržte įsiveržė į P. Čaikovskio operos „Eugenijus Oneginas“ pastatymą ir taip atlikdavo brandaus balso (!) reikalaujančią Gremino ariją, kad beveik kiekvieną kartą tekdavo ją bisuoti. Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre buvo paruošti ir kiti vaidmenys bei laimėti tarptautiniai konkursai. Baigęs studijas Klaipėdoje, Igoris stažavo Austrijoje (Vienos operos teatre) ir Šveicarijoje, studijų metų dainuodamas ir spektakliuose. Užsienyje susitiko ir Viktoriją, pasisekimo sulaukusią taip pat labai anksti, dar studijų Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje metais. Klaipėdos muzikiniame teatre ji debiutavo Violetos ir Džildos vaidmenimis G. Verdi operose „Traviata“ ir „Rigoletas“. Čia buvo paruošti net keli vaidmenys ir pirmą kartą Lietuvoje pastatytoje C. Monteverdi operoje „Popėjos karūnavimas“. 2010 metais viešėdama Klaipėdoje Viktoriją išgirdo Violeta Urmanavičiūtė-Urmana. Garsios primadonos komplimentai paskatino Viktoriją vykti tobulintis į užsienį. Jos keliai taip pat driekėsi Austrijoje (Vienos operos teatre) ir Šveicarijoje. Užsienyje abu unikalių balsų savininkai susitiko ir toliau jau žengia kartu ir gyvenime, ir scenoje. Klaipėdiečiams talkins puiki pianistė Inga Maknavičienė.
Rugpjūčio 1-ąją vokalinis duetas CANTO SENTITO – Simona Liamo ir Nora Petročenko – klausytojus nukels į puikiausių operų ir operečių puslapius. Vakaras žada nuostabius įspūdžius, nes skambėsiančios muzikos autoriai žinomi ne tik dėl savo nepakartojamos muzikos, bet ir dėl gebėjimo perteikti giliausias žmogiškas emocijas bei sielos virpesius per balso grožį. Simona Liamo ir Nora Petročenko drauge dainuoja jau ne vienerius metus. Jų balsai sukuria magišką atmosferą, kuri paliečia širdį ir sielą. Jų meistriškumas ir emocinis gilumas padės patirti operos magiją bei grožį visoje pilnatvėje –nuo itin retai atliekamų žanro pavyzdžių iki populiarių arijų ir duetų. Dainininkėms talkins pianistė Birutė Asevičiūtė.
Unikalaus balso dainininkę Juditą Leitaitę klausytojai pažįsta kaip aktyviai koncertuojančią kamerinės muzikos atlikėją, tarptautinių konkursų laureatę, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentę. Atlikėjos muzikinė veikla įvertinta ne tik žiūrovų pagarba ir meile. Dainininkė yra apdovanota Vytauto Didžiojo ordino Riterio kryžiumi už nuopelnus Lietuvos kultūrai, 2005 m. jai paskirta Vyriausybės kultūros ir meno premija. J. Leitaitė yra tapusi „Auksinio disko“ laureate. Į jos rečitalį kviečiame rugpjūčio 2-ąją. Dainininkei akompanuos pianistas Jurijus Suchanovas.

Visi keliai veda į ROMAntizmą
Nuo 2019-ųjų kartu grojančiam jaunosios kartos šeimyniniam duetui – smuikininkei Julijai Andersson ir pianistui Pauliui Andersson – 2024-ieji – labai sėkmingi. Duetas šiemet laimėjo Grand Prix Varšuvoje vykusiame konkurse „International Masters Competition“. Smuiko ir fortepijono dueto žanras – išties turtingas ir dėkingas atlikti labai įvairią muziką. Liepos 29-osios koncerte skambės trys sonatos – romantizmo titano Johanneso Brahmso, prancūzų impresionisto Claude’o Debussy ir kamerinis muzikos perlas – įžymioji Césaro Franco Sonata smuikui ir fortepijonui, kuri laikoma viena gražiausių kada nors parašytų sonatų šiai sudėčiai.
Liepos 30-osios koncerte konceptualią programą pateiks dar vienas smuiko ir fortepijono duetas – Karolina Beinarytė-Palekauskienė (smuikas) ir Daiva Stulgytė-Povilaitienė (fortepijonas). ARKADA DUO kartu groja jau ketverius metus. Ketvirtoji programa, pavadinta „Visi keliai veda į ROMAntizmą“, klausytojams atvers retrospektyvas į 19–20 a. sandūrą, kai muzikoje vyko stilistiniai virsmai tarp romantizmo, impresionizmo ir kitų naujų krypčių bei stilių. Programoje skambės rečiau atliekamo autoriaus Ericho Wolfgango Korngoldo muzika, taip pat Ottorino Respighi, Antonin Dvorak‘o kūryba.
Liepos 31-ąją unikalią programą „Rezonuojantys horizontai: gamta ir žmogus“ klausytojams pristatys įvairumu ir kūrybine drąsa išsiskiriantis jaunosios kartos pianistas Viktoras Orestas Vagusevičius. Pasak pianisto, šia programa jis siekia pristatyti ir patyrinėti gamtos, žmogaus emocijų ir muzikinės išraiškos sąsajas per kruopščiai atrinktus klasikinius ir šiuolaikinius fortepijoninius kūrinius. Koncerte skambės Tristano Murail, Ludwigo van Beethoveno, Johno Cage‘o, Roberto Schumanno kūryba.
Pianistas yra koncertavęs prestižinėse koncertų salėse (Belgrado filharmonijos, Vienos „Konzerthaus“, Skijaus (Italija) „Teatro Civico“ ir kt.), kaip solistas skambino ir su Vienos muzikos ir scenos menų universiteto, VDU Muzikos akademijos, Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos kameriniais orkestrais. 2020 m. debiutavo garsiame šiuolaikinės muzikos festivalyje „Wien Modern“. Jaunasis atlikėjas kaupė žinias ir patirtį įvairiuose meistriškumo kursuose, privačiose žinomų pasaulio pianistų ir kompozitorių pamokose.
Viktoras Orestas sako, kad muziką jis stengiasi matyti kaip vientisą procesą, nesilaikydamas griežtų taisyklių ar ribų, nes, jo įsitikinimu, visa muzika kalba apie panašius dalykus, liudija panašius išgyvenimus. Galbūt toks subendrinimas skamba kiek paviršutiniškai, tačiau žmogaus kūrybiniai instinktai yra tokie patys kaip ir prieš šimtą ar du šimtus metų.

X Birštono vasaros menų akademijos tema – dainavimas, fleitos ir fortepijonas
Rytmečio valandomis savo meistryste šiais metais dalinsis dainininkė Judita Leitaitė ir fleitų trio „Harmonija“ nariai – tai fleitistai Francesco Bruno (Italija) bei Viktorija Marija Zabrodaitė ir pianistė Nijolė Baranauskaitė. Kursų programoje bus daug dėmesio skiriama ansambliniam muzikavimui, improvizacijoms.
Nuo pirmųjų Birštono vasaros menų akademijos veiklos dienų užsimezgė gražus bendradarbiavimas su „Eglės“ sanatorija – ir Akademijos rengėjams, ir sanatorijos vadovams rūpėjo judėjimo negalią turintys ligoniai, kuriems vakarais skambančių koncertų erdves pasiekti pernelyg sunku. Taip prie nuostabiosios Žaliosios sienos gimė „Serenadų Eglės sanatorijoje“ ciklas, ilgainiui pratęstas visus metus.
Serenadų koncertų programą sudaro jaunųjų atlikėjų pasirodymai ir muzikavimas drauge su Akademijos pedagogais. Tad šiais metais išgirsime Juditos Leitaitės ir jos parengtų dainininkų, Viktorijos Marijos Zabrodaitės, Francesco Bruno ir jų parengtų fleitininkų pasirodymus bei pianistus, meistriškumo siekusius su Nijole Baranauskaite, vadovavusia fortepijono koncertmeisterio meistriškumo kursams. Tradiciškai renginius globos Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos pedagogė Raimonda Sližienė – ji sudaro vakaro programą ir pasakoja apie skambėsiančią muziką ir jos atlikėjus.
Taigi nuo antradienio (liepos 30 d.) iki penktadienio (rugpjūčio 2 d.) lauksime visų „Eglės“ sanatorijoje prie Žaliosios sienos, kur kiekvieną vakarą skambės gražiausi kūriniai balsui, fleitai ir fortepijonui. „Serenadų“ pradžia – 21 valandą.
O rugpjūčio 3-iąją Kurhauzo salėje pasirodys trio „Harmonija“. Kartu grodami nuo 2021-ųjų, muzikai jau sukaupė solidžią koncertų Italijoje ir Lietuvoje patirtį. Trio programoje – išskirtinio virtuoziškumo reikalaujantys kūriniai fleitai bei gerai pažįstamų kūrinių transkripcijos. Tad publika tikrai turės progos patirti užburiantį fleitos tembro grožį.
Rugpjūčio 4-ąją „Birštono vasaros muzikos“ festivalio baigiamajame koncerte susitiks įvairios muzikų kartos – jame dalyvaus visi „Birštono vasaros menų akademijos“ pedagogai ir jaunieji atlikėjai.
„Už galimybę kurti ir mokytis Birštone esame dėkingi jau dešimtąją vasarą mums dėmesį skiriančiai Birštono merei Nijolei Dirginčienei ir Birštono žmonėms, daugiau ar mažiau susijusiems su mūsų veiklų procesu. Ačiū sakome Savivaldybės administracijai, Kultūros centrui, Meno mokyklai, Turizmo ir informacijos centrui, sanatorijoms ir jų vadovams!.. Atsidėkodami laukiame visų mūsų renginiuose – juk sveikam kūnui būtina ir sveika siela,“ – nuoširdžiai kviesdama į festivalio „Birštono vasaros muzika“ renginius, kalbėjo Lietuvos muzikų sąjungos prezidentė prof. Audronė Žigaitytė-Nekrošienė.

Tomas BAKUČIONIS

Rubrikoje „Birštono versmės“. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *