Derlių reguliuoja gamta

Skirtingose Prienų rajono seniūnijose žieminiai miežiai nukulti dar praėjusią savaitę, o šią – kombainai išvažiavo į žieminių rapsų laukus.
Ūkininkas Antanas Jurkša sako, kad minėtų kultūrų derlingumas šiemet prastas – tuo skundžiasi ir gretimų rajonų žemdirbiai, atvežę parduoti grūdus. Jis pats iš žieminių miežių laukų Veiverių seniūnijoje prikūlė po 4–5 tonas, nors, esant palankioms javapjūtėms, iš hektaro byrėdavo ir po 6–8 tonas. Didelė dalis derliaus šiemet prarasta dėl nepalankių oro sąlygų: pavasarinių šalnų, vasarinių sausrų ir karščių. Akivaizdu, kad ir žieminio rapso, nors iš pažiūros pasėliai atrodė gražūs, sėklų šiemet bus prikulta daug mažiau, nes per šaltos auginimo sąlygos buvo nepalankios šakojimuisi, ankštarose užsimezgė mažiau sėklų.
A.Preikša sakė supirkimo punktuose Pilviškiuose ir Mauručiuose bendravęs su kitais ūkininkais, jie skundėsi, kad žieminių rapsų prikūlė vos po 3 tonas/ha, kai kurie tegavo 2 t/ha derlių. Jo paties laukuose Išlaužo seniūnijoje rapsų derlius nevienodas – vienur prikūlė apie 4 tonas, kitur – per 2 tonas iš hektaro.
Paklaustas apie nuostolius, ūkininkas teigia, kad pelno iš užauginto derliaus negaus, įdėtas darbas neatsipirks, tik atsiims pinigus, sumokėtus už trąšas ir chemikalus. „Nors pradžioje kaina buvo pakilusi, šiandien grūdų biržoje ji krenta žemyn. Kviečių kaina nuo 260 Eur/t nusileido iki 180 Eur/t, už žieminį rapsą mokėjo po 443 Eur/t, nors geresniais metais buvo galima gauti ir po 475 Eur/t. Ūkininkams svarbus kiekvieno euro pokytis, nes žieminių rapsų priežiūros, tręšimo, fungicidų naudojimo sąnaudos yra ženkliai didesnės, nei kitose kultūrose,“ – kalbėjo ūkininkas.
Vienas kitas rajono ūkininkas jau pabandė kulti ir žieminius kviečius, kol kas grūdų drėgnumo procentas per aukštas, todėl prognozuojama, jei nusistovės sausi orai, tikroji javapjūtė prasidės kitą savaitę. Teigiama, kad, nukūlus pirmąsias tonas grūdų, kviečiai pagal kokybinius rodiklius priskirti trečiai klasei, bet, kaip svarsto A.Jurkša, pačiam išvažiavus į laukus, bus geriau matyti. Jei iš kviečių hektaro gaus 7–8 tonas grūdų, manys, kad javapjūtė sėkminga.
Šiemet nuo Veiverių kraštą ištikusios ledų krušos nukentėjo ir pupos, jų derlius bus trečdaliu mažesnis. Anot pašnekovo, gal tik kukurūzų pasėliai labiausiai džiugina akį. Jo manymu, ūkininko darbo sėkmė labai priklauso nuo gamtos, oro sąlygų. Žemės ūkyje, kaip niekur kitur, aktuali patarlė: „Žmogus planuoja, o dievulis juokiasi…“
Dalė Lazauskienė
Autorės nuotrauka

Rubrikoje Žemės ūkis. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *