Akcijos „Atminties neištremsi“ metu perskaitytos Birštono krašto tremtinių pavardės

1941 m. birželio 14 d. Sovietų Sąjunga pradėjo masinius gyventojų trėmimus į Sibirą. Iš viso išvežta per 18 tūkst. šalies gyventojų, vieni pateko į tremtį, kiti – į GULAG’o stovyklas. Miesto ir kaimo gyventojai. Politikai, visuomenės veikėjai, mokytojai, savivaldos atstovai, ūkininkai, atskiros šeimos su vaikais… Gedulo ir vilties dieną Birštone, Basanavičiaus aikštėje, minint 83-iąsias tremties metines, pirmąkart buvo perskaitytos iš Birštono krašto ištremtų ar kitaip nukentėjusių nuo sovietinės okupacijos 323 gyventojų vardai, pavardės, paminėti jų likimai.
Tai buvo jautrus, asmeniškai kiekvieną paliečiantis respublikinės istorinės atminties akcijos „Atminties neištremsi“ momentas, paminint kraštiečius, buvusius tremtinius ir politinius kalinius, tarp kurių – girdėtos pavardės, vieniems jie – artimieji, giminės, kaimynai ar žmonės, žinomi iš pasakojimų, kiti ir patys išgyveno tremtį, tapo gyvais skaudžios tikrovės liudininkais. Matai jų akyse susikaupusias ašaras ir supranti: niekas neužmiršta, nors metų tėkmėje ir nutolę…
Skaitymų metu vėl atgijo atmintis apie ištremtus birštoniečius, jų lemtį: buvo ištremti ir grįžo; buvo nužudyti; iš tremties negrįžo; nežinomas likimas; grįžo ir žuvo Lietuvoje…Tai tik pirmosios tremtyje atsidūrusių birštoniečių šeimų pavardės abėcėlės tvarka: Babiliai, Balioniai, Baranauskai, Benetai, Beinaravičiai, Bendaravičiai, Blaževičiai, Buzai, Černevičiai, Čepurai, Dudoniai, Dzenkauskai, Dzingeliai, Gabrilevičiai, Gečioniai, Galiniai, Ginkai, Grušelioniai ir daugelis kitų…
Skaitymuose dalyvavo Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė, Birštono gimnazijos direktorius Alvydas Urbanavičius, Birštono viešosios bibliotekos direktorė Alina Jaskūnienė, Birštono muziejaus direktorius Simonas Matulevičius, Birštono TIC direktorė Rūta Kapačinskaitė, Birštono sakralinio muziejaus kultūrinių veiklų koordinatorė Roma Zajančkauskienė, Prienų kuopos Birštono skyriaus vadas Kristupas Bubnys, Birštono gimnazijos mokytojos Birutė Sinkevičienė, Romualda Padvelskienė, Vida Vrubliauskienė, Daiva Jonykaitė-Snapaitienė, Asta Lasatienė, Birštono gimnazijos mokiniai Elija Aleknaitė, Emilija Brazaitytė, Julius Tamulynas, Tadas Masiliauskas.
Birštono savivaldybės vadovai padėjo gėlių prie paminklo žuvusiems partizanams J.Basanavičiaus aikštėje, Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Birštono skyriaus atstovai tradiciškai apjuosė paminklą ąžuolo lapų vainiku su trispalve. „Turime būti pasiruošę apginti savo Tėvynę, savo šeimą, savo vaikus ir artimuosius,“ – primindama, kokia trapi gali būti laisvė ir taika, kalbėjo merė Nijolė Dirginčienė. Ji padėkojo Birštono gimnazijos moksleiviams, mokytojams už iniciatyvą paminėti Gedulo ir vilties dieną, surinkti informaciją ir viešai perskaityti Birštono krašto tremtinių pavardes.
Nukentėjusiųjų atminimas pagerbtas tylos minute, eilėmis. Skambėjo Andželikos Martinkutės ir Lūgnės Bobinaitės atliekamos dainos. Pilietinę iniciatyvą „Traukinys į nežinią“ įprasmino Birštono gimnazijos technologijų mokytojo metodininko Algio Guobio ir mokinių sukurtas trėmimo traukinio vaizdas.
Renginį organizavo Birštono gimnazijos istorijos mokytojos metodininkės Daiva Jonykaitė- Snapaitienė, Asta Lasatienė.
Dalė Lazauskienė
Autorės nuotraukos

Rubrikoje „Birštono versmės“. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *