Parodos apie savivaldos raidą pristatyme – ir rimtai, ir su humoru

Gegužės 24 d. Prienų krašto muziejuje pristatyta paroda „Prienų savivaldos raida“, skirta antrojo nepriklausomybės laikotarpio Prienų rajono savivaldybės tarybos istorijai, kuri tęsiasi beveik 35-erius metus. Nuo 1990 metų kovo 24 d., kuomet buvo išrinkta pirmoji Taryba, iki šių dienų pasikeitė devynios kadencijos, šiuo metu rajono reikalus sprendžia dešimtosios kadencijos, kuri truks iki 2027 metų, politikai, vadovaujami mero A.Vaicekausko – jis yra ilgiausiai šias pareigas einantis meras.
Pirmosios kadencijos Tarybai vadovavo pirmininkas Algirdas Jonas Giraitis, nuo 1995-ųjų vienerius metus, kol buvo išrinktas Seimo nariu, mero pareigas ėjo Sigitas Urbonas, iš jo estafetę perėmė Juozapas Jokubauskas. 2000–2007 metais Prienų rajono savivaldybės vairą laikė Antanas Gustaitis, jį pakeitė Alvydas Vaicekauskas. Trumpiausiai, nepilną mėnesį, meru buvo 2011 m. balandžio 14 d. išrinktas Juozas Krištolaitis, kurį Tarybos nariai atstatydino balsų dauguma šiam nepavykus suformuoti Savivaldybės administracijos. Po jo meru išrinktas Vytas Bujanauskas „stygavo“ jau septintosios Tarybos darbą. Nuo 2015 m. į šį postą sugrįžęs A.Vaicekauskas dirba jau ketvirtą kadenciją.
Peržvelgus Tarybos narių sąrašus, pirmaisiais metais į ją buvo renkami kolūkių pirmininkai, jų pavaduotojai, brigadininkai, energetikai, statybininkai, inžinieriai, veterinarijos darbuotojai, miškininkai, kultūros namų direktoriai, kitų profesijų žmonės. Į vėlesnių tarybų darbą įsitraukė medikai, privataus verslo atstovai, ūkininkai, mokytojai, aplinkosaugos ir kitų sričių specialistai. Vienų politinė patirtis buvo ilgesnė, kitų – trumpesnė.
Į parodos pristatymą susirinkę Tarybos nariai, praeityje savivaldybės politiką formavę politikai su įdomumu apžiūrėjo dešimt kiekvienai kadencijai skirtų stendų, pasidalino prisiminimais apie politinį gyvenimą, buvusius kolegas, atskleidė savo kelią į politiką, įvairių užkulisinio darbo, koalicijų sudarymo aplinkybių, kurios žinomos tik siauram ratui žmonių.
Pirmosios Tarybos atstovas Pranas Šnioka prisiminė dinamiškus nepriklausomos politikos kūrimo metus, kai teko išgyventi prorusiškų aktyvistų provokacijas ir Savivaldybės pastato apgultį. Ilgametė Savivaldybės merų sekretorė Vilija Lapėnienė palygino, kaip skyrėsi jos vadovų darbo specifika. Praeitos kadencijos aktyviausias Tarybos narys Audrius Narvydas, kiekvieną sprendimo projektą išnarstęs teisiniu požiūriu, papasakojo, kiek jam trukdavo pasiruošimas Tarybos posėdžiams, dabartiniams politikams jis linkėjo atsakingo požiūrio į savo darbą, pasvertų ir rinkėjams naudingų sprendimų. A.Vaicekauskas prisipažino, kad būti meru, bendrauti su daugybe skirtingų interesų žmonių, ieškoti kompromisų ir sprendimų – sunkus ir atsakingas, tačiau įdomus ir jam patinkantis darbas. Jaunosios kartos politikai Mindaugas Rukas ir Simona Vaicekauskaitė-Šalčė išsakė savo požiūrį į Tarybos nario pareigas, už gerą pavyzdį, pamokymus padėkojo vyresnės kartos kolegoms. Atvirumo nevengė ir kiti politikai. Jų pasakojimai patvirtina, kad politikų darbas nėra monotoniškas ar neįdomus – Tarybos narių kasdienybėje pakanka įtemptų, intriguojančių ir juokingų situacijų, momentų, kai svarbu jausti kolegų palaikymą.
Parodą, skirtą savivaldos raidai, atidarė, jos lankytojus kalbino Prienų krašto muziejaus direktorės pavaduotoja, vyriausioji rinkinių kuratorė Ernesta Juodsnukytė. Jos teigimu, muziejininkams teko nelengva misija atrasti medžiagos iš palyginti neseno laikotarpio, todėl ji prašė visų amžininkų pasidalinti savo prisiminimais, fotografijomis, turimais dokumentais, atskleidžiančiais politines realijas. Parodos rengėja vyr. muziejininkė Svaja Vinskaitė-Gudžiūnienė padėkojo visiems, kurie geranoriškai sutiko pagelbėti muziejaus darbuotojams. Stenduose panaudota muziejaus, laikraščių „Gyvenimas“, „Naujasis Gėlupis“ archyvinė medžiaga, Romos Sinkevičiūtės, Algio Marcinkevičiaus, Vilijos Lapėnienės ir kitų asmenų fotografijos, buvusių ir esamų Tarybos narių interviu ir kt. Anot muziejininkių, vieni liudininkai sutiko pasidalinti savo prisiminimais apie praeitą laikmetį, kiti nenorėjo viešumos.
Meras A.Vaicekauskas, padėkojęs muziejaus darbuotojams už svarbų darbą, fiksuojant Prienų savivaldos istoriją, taipogi prižadėjo praturtinti muziejaus fondus savo liudijimais bei per politinę karjerą sukauptomis karikatūromis.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Mūsų kraštas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *