Seimo pirmininkės pažintis su Prienais: biblioteka, miesto šventė ir šachmatų lenta

Gegužės 25 dieną Prienuose lankėsi Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Savo vizitą viešnia pradėjo Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje, kurioje apžiūrėjo poetui skirtą parodą ir bibliotekos erdves. Bibliotekos direktorė Daiva Čepeliauskienė, skyrių darbuotojai papasakojo apie bibliotekoje teikiamas paslaugas, edukacijas, renginius vaikams ir suaugusiesiems. Seimo pirmininkė įvertino bibliotekos indėlį gerinant senjorų informacinį raštingumą, organizuojant vaikų laisvalaikio užimtumą tokiomis veiklomis, kaip robotikos užsiėmimai.

Seimo pirmininkė paliko įrašą bibliotekos svečių knygoje.

„Labai malonu apsilankyti Jūsų bibliotekoje, sužinoti daugiau apie Prienų kraštą, jo žmones ir istoriją. Dėkoju už svetingumą ir nuoširdžiai linkiu ir toliau būti traukos centru skirtingų kartų Prienų žmonėms,“ – Viktorija Čmilytė-Nielsen įrašė bibliotekos svečių knygoje.
Seimo pirmininkė nepraleido progos sužaisti simultaną su Prienų – Birštono šachmatų mėgėjais. Išbandyti savo jėgas su šachmatų didmeistre panoro penkiolika įvairaus amžiaus kraštiečių – ir vaikų, ir suaugusiųjų. Gerai žinoma šachmatų trenerė Danutė Urbanavičiūtė ir jos treniruojami šachmatininkai pasidžiaugė, kad šis simultanas jau penktasis, kurį jie žaidžia su V.Čmilyte- Nielsen. Per šiuos turnyrus nugalėti garsios, nemažai tarptautinių laimėjimų turinčios sportininkės nė vienam nepavyko, bet buvo pasiektos kelerios lygiosios.
LR Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen bendravo su rajono žiniasklaidos atstovais, atsakė į jų klausimus, susijusius su regioniniais vystymosi netolygumais ir valstybės politika švietimo, susisiekimo ir kelių infrastruktūros gerinimo srityse.

Šventinėje prieniečių eisenoje dalyvavo daug svečių, tarp jų ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, kultūros ministras Simonas Kairys, kaimyninių savivaldybių merai.

Seimo pirmininkė pripažino, kad 40 proc. šalies kelių yra blogos būklės, jos teigimu, šioje situacijoje yra svarbūs keli dalykai: ką galima padaryti, ir ką savivaldybės siūlo. Anot jos, neseniai vykusiame Lietuvos savivaldybių asociacijos narių susirinkime buvo pasiūlyta audituoti kelius ir numatyti aiškius finansavimo kriterijus, pagal kuriuos keliai būtų sureitinguoti į eilę. Sutarus, koks eiliškumas, kuriems keliams labiausiai reikia lėšų ir dėmesio, Seimo pirmininkės įsitikinimu, sprendimai būtų priimami greičiau.
Šiuo metu 56 proc. nuo surenkamo kuro akcizo yra skiriama kelių tvarkymui. V.Čmilytės-Nielsen teigimu, dar šioje kadencijoje politinių partijų susitarimui bus pateiktas savivaldybių siūlymas padidinti šią dalį iki 80 proc.
„Šis procentas turėtų augti pamažu, nėra realu, kad šuolis būtų toks drastiškas, – kalbėjo

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen su Lietuvos liberalų sąjūdžio Prienų skyriaus pirmininke Lina Juodsnukyte.

Seimo pirmininkė. – Lėšų šaltiniai žinomi, bet šiandieną, žvelgiant plačiau, tarp daugybės prioritetų valstybei vienas iš svarbiausių – šalies gynybos finansavimas. Pastaruoju metu šiuo klausimu Seime vyksta didžiausios diskusijos. „Dėl įtemptos geopolitinės situacijos, dėl to, kad Rusija stiprina savo karinę galią ir elgiasi vis agresyviau, ne tik tęsia karą Ukrainoje, bet ir nuolat informacinėmis, hibridinėmis atakomis mėgina išklibinti ir kitas šalis, yra natūralu, kad mes turime stiprinti savo gynybą ir saugumą. Ir šis gyvybinis poreikis reikalauja lėšų… Tačiau tai yra pagrindas, ant kurio gali statyti visa kita. Kita vertus, ir gynybinėje srityje kelių infrastruktūra yra vienas iš svarbių aspektų. Tam skiriama dalis bankų solidarumo mokesčio, keliai naudojami ir civiliniam, ir kariniam mobilumui.“
Seimo pirmininkė pastebėjo, kad regionų vystymesi svarbus vaidmuo tenka savivaldybėms. Savivaldai buvo deleguota daug funkcijų, jos savarankiškumas, kaip ir skiriamas finansavimas, didėjo, kyla klausimas, kaip savivaldybės su tuo tvarkosi. „Resursų visuomet trūksta, ir nuolat tenka rinktis – tokia, deja, realybė,“ – pastebėjo V.Čmilytė-Nielsen.
Spaudos konferencijos metu užsimezgė diskusija dėl kaimiškųjų vietovių gimnazijų išlikimo ir kaimo ateities. Seimo pirmininkės dėmesys atkreiptas į tai, kad pagal naujas mokyklų tinklo taisykles gimnazijos klasėse privalės būti mažiausiai 21 mokinys, todėl, nepavykus suformuoti klasių, vidurinis ugdymas tokiose nuo rajonų centrų nutolusiose mokyklose, kaip Stakliškių gimnazija, išnyks. O tai sukels „sniego gniūžtės“ efektą: jaunesnių klasių mokiniai ieškos kitų alternatyvų, rinksis kitas mokyklas, o šalia jų namų esančios ugdymo įstaigos bus priverstos užsidaryti.
Seimo pirmininkė pripažino, kad švietimo sistema susiduria su dideliais iššūkiais. Anot jos, yra kaimiškų vietovių, kuriose mokiniai netgi nesirenka laikyti egzaminų, arba rezultatai yra blogi, o valstybės tikslas, kad švietimui skirtos didelės lėšos atsipirktų, mokiniai gautų kokybišką ugdymą, ko negalima pasiekti vaikus mokant jungtinėse klasėse. Todėl Švietimo, mokslo ir sporto ministerija privalo nustatyti tam tikrus standartus. Pokalbio su Seimo pirmininke metu akcentuota, kad kaimo mokyklos, net ir uždarytos, išlieka svarbiais bendruomeninio gyvenimo centrais. Paliestos ir kitos temos, susijusios su sveikatos priežiūros įstaigų pertvarka, Seimo tarpinstituciniu bendradarbiavimu, Seimo narių politine kultūra ir atsakomybe.
LR Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen lankėsi ir Prienų rajono savivaldybėje, aptarė aktualijas su meru Alvydu Vaicekausku ir jo komandos nariais, dalyvavo šventinėje kraštiečių ir svečių eisenoje į vasaros estradą prie Nemuno, kur pasveikino Dainų ir šokių šventės dalyvius bei žiūrovus.
LR Seimo pirmininkės vizitas Prienuose surengtas Liberalų sąjūdžio Prienų skyriaus bičiulių kvie-timu.
Dalė Lazauskienė

 

Rubrikoje Mūsų kraštas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *