Kaip įrengti šiltnamio vidų?

Norint sukurti augalams augti tinkamą aplinką, neužtenka tik pasistatyti šiltnamį. Kiekvienam žmogui reikia kruopščiai suplanuoti ir apgalvoti, kaip įrengti jo vidų. Nuo to priklauso proceso lengvumas ir rezultatai. Nesvarbu, ar esate pradedantieji sodininkai, ar augintojai su nemaža patirtimi, galbūt šios žinios bus naudingos. Mūsų specialistai paruošė gidą, kuriame sužinosite svarbiausius žingsnius, susijusius su šiltnamio vidaus įrengimu.

Išdėstymas

Pirmasis žingsnis įrengiant šiltnamį – suplanuoti išdėstymą viduje. Štai į ką reikia kreipti daugiausiai dėmesio:

1. Sukurkite laisvus, lengvai vaikštomus takelius/praėjimus, kad būtų lengva šiltnamio viduje judėti ir prieiti prie lysvių bei augalų. Geriausia, kad takeliai būtų bent 50 cm pločio.

2. Jeigu tik yra vietos, šiltnamio viduje sumontuokite tvirtus suoliukus ir lentynas, kad maksimaliai išnaudotumėte erdvę. Lentynoms rinkitės patvarias medžiagas, pavyzdžiui, cinkuotą plieną arba apdorotą medieną, kurios nebijotų nei drėgmės, nei temperatūros pokyčių.

3. Galiausiai nuspręskite, ar įrengsite pakeliamas lysves, konteinerius, ar derinsite ir tą, ir tą. Pakeltos lysvės puikiai tinka didesniems augalams ir daržovėms, o konteineriai – gėlėms ir mažesniems augalams.

Temperatūros ir drėgmės kontrolė

Kaip žinote, augalams reikalingos specifinės, geros sąlygos. Būtent dėl to, kad net ir tokiose vietose kaip Lietuva pavyktų užauginti įvairias kultūras ir buvo sugalvoti šiltnamiai. Tačiau negalima tiesiog palikti augalų likimo valiai. Jūs turite įrengti sprendimus bei techniką, kuri rūpintųsi mikroklimatu.

1. Pasirūpinkite, kad šiltnamyje būtų pakankamas vėdinimas. Įrenkite ventiliacijos angas ant stogo, šonų arba sumontuokite ištraukimo ventiliatorius, kad reguliuotumėte temperatūrą ir išvengtumėte perkaitinimo.

2. Šaltesniais mėnesiais apsvarstykite galimybę įrengti elektrinius, dujinius šildytuvus, kad pavyktų palaikyti pastovią temperatūrą.

3. Karštaisiais mėnesiais temperatūrą sumažinti padės šešėlį metantys audiniai, rūko sistemos ir garuojantys aušintuvai.

Laistymas

Daugelio sodininkų su šiltnamiais savo sklype, geidžiamiausių pirkinių sąrašo viršuje turėtų atsirasti šiltnamio laistymo sistema. Efektyvi laistymo sistema yra labai svarbi siekiant apsaugoti augalus nuo vytimo, problemų ir ligų bei sumažinti fizinio darbo sąnaudas. Apsvarstykite šias galimybes:

Lašelinio drėkinimo sistema tiekia vandenį tiesiai į augalų šaknis, todėl sumažėja vandens švaistymas ir išvengiama grybelinių ligų. Ji tinka tiek konteineriams, tiek pakeltoms lysvėms.

Virš lysvių išdėlioti laistytuvai gali būti gana nesunkiai įrengiamas, tačiau nėra toks taupus ir efektyvus, kaip lašelinis.

Didesniuose šiltnamiuose laistymo sistemą apsimoka automatizuoti naudojant laikmačius ir drėgmės jutiklius, kad laistytumėte nuolat ir tiksliai.

Apšvietimas

Augalams natūraliai reikia labai daug saulės šviesos. Priklausomai nuo auginamų kultūrų rūšies, natūralią šviesą gali tekti papildyti dirbtiniu apšvietimu. Pastatykite šiltnamį taip, kad į jį patektų kuo daugiau saulės šviesos (neturėtų būti kliūčių). Į pietus orientuoti šiltnamiai paprastai gauna daugiausia šviesos.

Jeigu reikia itin didelio šviesos kiekio arba kyla rizika dėl šešėlių, specialiai augalams skirti LED šviestuvai yra geriausia išeitis.

Dirva ir tręšimas

Įsigykite ir naudokite tik aukštos kokybės dirvožemį, kuris gerai drenuojamas ir jo pH pritaikytas augalų poreikiams. Dirvos struktūrai ir derlingumui pagerinti galite įterpti priedus, pavyzdžiui, kompostą ar durpių samanas.

Tręšimo grafiką sudarykite atsižvelgdami į konkrečius augalų poreikius ir registruokite šią informaciją savo užrašinėse ar planuokliuose, kad nepamirštumėte. Organinės trąšos yra lėtai atpalaiduojamų maistinių medžiagų šaltinis, skatinantis sveiką daugumos kultūrų augimą.

Kenkėjų kontrolė

Veiksminga kenkėjų ir ligų kontrolė yra dar vienas dalykas, apie kurį negalima pamiršti. Priklausomai nuo to, kokius augalus auginate ir kokie kenkėjai kelia grėsmę, pasirenkami atitinkami herbicidai, biocidai, insekticidai ar kitos priemonės.

Jūs galite paleisti naudinguosius vabzdžius, pakabinti lipnias gaudykles ar praktikuoti sėjomainą.

Savaime suprantama, kad pats šiltnamis turi būti švarus. Jame neturėtų būti jokių, o ypač, organinės kilmės šiukšlių, kad neužsiveistų kenkėjai ir ligos. Reguliariai dezinfekuokite įrankius ir paviršius.

Inovatyvus saulės baterijų pritaikymas

Ar žinote, kad galite gerokai taupiau ir kone ištisus metus sukurti geras sąlygas savo šiltnamyje? Tai padaryti padeda saulės baterijos ir moduliai. Užsukę čia https://pigu.lt/lt/search?q=saules+baterijos galite rasti sprendimus, kurie aprūpins ventiliatorius, apšvietimą, šildytuvus, laistymo sistemas ar kitą įrangą elektros energija.

Rubrikoje Verslas ir paslaugos. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *