Prienai – permainų kelyje, jas skatina ir pilietiški gyventojai

Iš atsitiktinai sutiktų žmonių malonu išgirsti gerus atsiliepimus apie Prienus, pasididžiavimą savo miestu kelia jų nuostaba dėl sutvarkytų miesto gatvių, išgražėjusių viešųjų erdvių, įrengtų modernių būstų ir sukurtų naujų traukos centrų (vienas jų – baseinas), dėl kurių verta atvykti ir iš Vilkaviškio, Marijampolės bei Alytaus.

Kaimynų pagyrimai glosto širdį, tenka pripažinti – Prienai išsivadavo iš sąstingio ir keičiasi, ir prie to, be abejonės, prisideda kiekvienas pilietiškas gyventojas, pastebėjęs ir viešumoje įvardinęs problemas, pasiūlęs jų sprendimo būdus, inicijavęs pokyčius. Pasidalinimas skauduliais, nuomonėmis, pamatuota kritika ir diskusijos gimdo nuolatinio judėjimo ir atsinaujinimo poreikį. Tai, kad gyventojai tampa aktyvesni, rodo pavyzdį, imasi įvairių iniciatyvų, neleidžia užmigti „ant laurų“ valdžios atstovams, iš savivaldos tikisi protingų, ilgam jų gyvenimą pagerinsiančių sprendimų, akivaizdu iš šiuo metu rajone vykstančių seniūnijų ataskaitinių susirinkimų. Juose gyventojai drąsiai išsako savo rūpesčius ir lūkesčius Prienų rajono savivaldybės vadovams.

Proga pristatyti planus ir projektus
Balandžio 24 dieną pastebimai daugiau gyventojų, nei ankstesniais metais, susirinko pasiklausyti Prienų seniūnės Janinos Armonienės pristatytos 2023 m. veiklos ataskaitos. Prieš jos pateikimą vyko atskiras mero Alvydo Vaicekausko, jo politinės komandos, Savivaldybės administracijos, seniūnijos darbuotojų, Tarybos narių pokalbis su miesto teritorijos seniūnaičiais, bendruomenių pirmininkais, kuriame daug dėmesio buvo skirta gyvenamosios aplinkos problemoms ir būsimiems užmojams.
Meras A.Vaicekauskas pasidalino naujojo ES fondų finansavimo laikotarpio, kuriuo į Prienus žadama pritraukti 22 mln. eurų investicijų, iššūkiais, pristatė miesto infrastruktūros plėtros, sporto, švietimo, visuomeninės paskirties pastatų, viešųjų erdvių atnaujinimo projektus, kurie bus finansuojami europinėmis ir Savivaldybės biudžeto lėšomis. O planų daug, jie ambicingi, teks ieškoti ir papildomų lėšų.
Todėl meras prašė jo primygtinai nespausti su kai kuriais prašymais, pavyzdžiui, dėl centralizuotų nuotekų tinklų įrengimo sodų bendrijų teritorijose, nes, jo teigimu, reikia laiko, kad būtų priimti atitinkami sprendimai, surasti finansavimo šaltiniai. Meras pristatė tuos objektus, kurių link krypsta Savivaldybės dėmesys. Tai – ir Revuonos gatvę pratęsianti neasfaltuota atkarpa už turgaus, kur įsikūrę nemažai gyventojų, ir J. Brundzos gatvės daugiabučių kiemai, ir „Ąžuolo“ progimnazijos prieigos.
Šiemet numatytas Pilies, Šiltnamių, Saulėtekio ir kt. gatvių kapitalinis remontas, ketinama įrengti iškilią perėją Statybininkų gatvėje ties Beržyno viešąja erdve. Turima planų dėl šaligatvio Vaitkaus gatvėje, automobilių aikštelės prieš bažnyčią asfaltavimo (pavykus susitarti dėl privataus verslo prisidėjimo lėšomis, būtų sutvarkyta visa aikštelė). Ieškoma galimybių prie centralizuotų šildymo tinklų prijungti „Revuonos“ pagrindinę mokyklą ir Prienų krašto muziejų.
Bus perdengtas Prienų seniūnijos pastato stogas, į laisvas jo patalpas perkelta Visuomenės sveikatos biuro veikla. Gegužę Savivaldybės lėšomis turėtų prasidėti „Gintarėlio“ lopšelio-darželio vidaus patalpų renovacija. Savivaldybė ketina biudžeto lėšomis finansuoti ir mieste taip reikalingo viešbučio statybą. Jis bus įrengtas Birutės g., išplėtus nenaudojamas Prienų KKSC administracines patalpas. A.Vaicekauskas minėjo ir kitus būsimus projektus, susijusius su Prienų PSPC perkėlimu į pastatą Revuonos gatvėje bei Prienų ligoninės Priėmimo skyriaus pertvarkymu, šiems darbams tikimasi gauti Sveikatos apsaugos ministerijos finansavimą.
Aptariama ir būtinybė renovuoti „Žiburio“ gimnazijos bendrabutį, jo kambarius pritaikyti jaunoms šeimoms.
Meras intrigavo, kad galbūt šią vasarą mieste atsiras dar viena jauki vietelė, kurioje gyventojai ir svečiai galės išgerti kavos, praleisti laiką grožėdamiesi puikiu kraštovaizdžiu. Ar viešoji erdvė Nemuno krantinėje šalia Greimų tilto atsikratys „bunkerio“ įvaizdžio, priklausys ir nuo ją išsinuomojusio verslo atstovų pastangų, ir nuo to, kaip greitai žmonės prisijaukins šią vietą.
Prienai siekia žaliojo miesto įvaizdžio, keturiose miesto vietose – prie Laisvės aikštės, Pramonės, Statybininkų gatvėse, prie Prienų ligoninės – bus įrengtos elektromobilių įkrovos aikštelės.

Kas rūpi prieniečiams?
Mintys realizuojasi, tad, žvelgiant į Prienų perspektyvą, garsiai kalbėti apie planus yra svarbu. Visgi bendruomenių pirmininkų, seniūnaičių klausimai rajono vadovus sugrąžino prie kasdienių nepatogumų, gyvenamosios aplinkos problemų. Žmonėms teiraujantis, kada bus suremontuotas prastos būklės Greimų tilto pėsčiųjų šaligatvis, meras negalėjo pažadėti to, kas ne jo galioje. Tiltas, kaip ir kai kurie kiti mieste esantys susisiekimo objektai, kuriuose norima teigiamų pokyčių, yra valstybės nuosavybė, ir juose darbus planuoja ne Savivaldybė, o AB Via Lietuva (buvusi Lietuvos automobilių kelių direkcija).
Gyventojų atstovai išsakė nerimą dėl pėsčiųjų bei vairuotojų saugumo Revuonos ir F.Martišiaus gatvių sankryžoje, kur nėra nei pažymėtų perėjų, nei eismą reguliuojančio šviesoforo, o šaligatvio atitvarai išlaužyti. Jų teigimu, dar vienas avaringas ruožas formuojasi už tilto. Meras pripažino, kad, pastačius „Iki“ prekybos centrą, eismas šioje vietoje suintensyvės. Kadangi kelyje buvo atsisakyta projektuoti naujo tipo sankryžą, išvažiavimas į pagrindinį kelią taps ir nepatogus, ir galimai nesaugus, todėl Savivaldybė mato poreikį ieškoti sprendimų, kaip paskirstyti transporto srautus.
Savivaldybės vadovai pasidalino gera žinia, kad vienas objektas – į Šilavoto kalną kylanti Basanavičiaus gatvės atkarpa – jau sulaukė Via Lietuva dėmesio, rajono vadovai informuoti apie pradėtus gatvės sprendinių projektavimo darbus, ketinama atnaujinti ir šaligatvį, įrengti iškilias perėjas bei naujus apšvietimo stulpus.

Nori švarios, tvarkingos aplinkos
Ir meras, ir seniūnė Janina Armonienė padėkojo „Anties sodo“ bendruomenei, kuri inicijavo miesto ekologijai svarbius pokyčius. Kovą vykusio žygio pėsčiomis vieno Prienų miesto upelio vaga metu buvo suregistruoti visi iš gyvenamųjų namų į upelį nuvesti vamzdžiai, pakrantėse sukaupti šiukšlynai, nelegaliai užtvertos tvoros. Medžiaga perduota Savivaldybei ir seniūnijai, kuri, bendradarbiaudama su aplinkos apsaugos specialistais, faktus patikrino, gyventojus įspėjo dėl pažeidimų ir skyrė terminą susitvarkyti.
Susirinkime su gyventojų atstovais iškeltas atskiros diskusijos vertas klausimas – dėl senųjų kapinių aptvėrimo ir šunų vedžiojimo jose. Ar reikalinga kapinėms tvora, nuomonės išsiskyrė. Vienų gyventojų ir Savivaldybės tarybos narių įsitikinimu, šiuo metu kapinės yra gražiai tvarkomos, šienaujamos, o tai, kad žmonės savo augintinius vedžioja ne įrengtais takais, o skersai išilgai, mindydami kapus, yra ne tvoros, o kultūros problema. Meras, pasikliaudamas architektų pozicija, kad kapinių nereikėtų aptverti, žadėjo skirti daugiau lėšų kapinių tvarkymui, papildomų šiukšliadėžių įrengimui. Aptarta ir kita, įsisenėjusi šios vietos problema – senuose kapinių medžiuose lizdus sukantys, po atviras šiukšliadėžes besikapstantys ir aplinką teršiantys kovai, kuriuos išvyti iš istoriškai susiformavusių perimviečių yra labai sudėtinga. Prieniečių, pamėgusių maitinti Beržyno parko tvenkinyje gyvenančias antis, prašyta nesikišti į gamtos gyvenimą ir neužprogramuoti naujų problemų.
Gyventojų patikėtiniai prašė pasirūpinti pėsčiųjų takų, šaligatvių prie renovuotų daugiabučių namų atnaujinimu, buvo aptartos galimybės įrengti daugiau automobilių stovėjimo vietų įvairiuose miesto kvartaluose. Vicemerė Jūratė Zailskienė patikino, kad miesto šaligatvių būklė šiuo metu vertinama ir bus sudarytas jų tvarkymo darbų eiliškumas. Seniūnaičiams skundžiantis dėl šį pavasarį ypač išryškėjusių seniūnijos gatvių ir kelių problemų, vicemerė kvietė apie jas informuoti seniūnę, prireikus neatidėliotino remonto, Savivaldybė lėšų darbams galės skirti papildomai.

Kas skirta gyventojų, o kas – jų patikėtinių ausims?
Kadangi Savivaldybės vadovų pokalbyje su seniūnaičiais ir bendruomenių pirmininkais buvo aptartos svarbiausios miesto aktualijos, ateities planai, vėliau į ataskaitinį susirinkimą atėję gyventojai išgirdo tik tai, kas buvo perpasakota.
Pasirinktas „dvigubas“ susirinkimų formatas perša įvairių minčių. Galbūt tokiu būdu siekiama plačiau pareklamuoti Savivaldybės darbus, o gal – suaktyvinti gyventojų patikėtinius, parodyti jų pareigų svarbą? Juk nesinorėtų manyti, jog yra pokalbių temų, juolab problemų, kurios neskirtos plačiosios visuomenės ausims…

Glaustai pristatė seniūnijos veiklos ataskaitą
Prienų seniūnijos 2023 metų veiklos ataskaitą pristačiusi seniūnė Janina Armonienė papasakojo apie tai, kaip seniūnijai sekėsi įgyvendinti priskirtas funkcijas ir pavedimus, atsiskaitė už organizuotus bendrojo naudojimo teritorijų, gatvių, kelių, šaligatvių valymo, priežiūros, kapitalinio remonto, viešųjų vietų apšvietimo, želdinių priežiūros, visuomenei naudingus ir kitus darbus.
Seniūnės teigimu, daugiausia iššūkių kyla dėl kelių su žvyro ir asfalto danga priežiūros, apleistų sklypų ir butų, kurie dėl gyventojų įpročio kaupti virsta sąvartynais, sutvarkymo. Seniūnijos darbuotojams tenka spręsti privačių gyvenamųjų namų, daugiabučių kaimynų konfliktus dėl ne vietoje pasodintų medžių ir kitų želdinių. Į seniūniją kreipiamasi dėl benamių kačių, palaidų šunų, varnų, triukšmo aikštelėse šalia daugiabučių.
Pagal naująjį administracinį paskirstymą Prienų seniūnija aprėpia ir miesto, ir kaimo teritorijas, todėl šiemet pirmąkart seniūnė veiklos ataskaitą atskirai pristatys ir užmiesčio gyventojams, į susirinkimą Strielčiuose jie kviečiami gegužės 22 dieną.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Savivalda. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *