Krūvelių šeimos ūkis pasižymi ūkininkavimo tradicijų ir mokslo pažangos darna

Prieš beveik tris dešimtmečius Prienų rajone, Pajiesio kaime, įkurtas Krūvelių ūkis dėl inovatyvaus požiūrio į ūkininkavimą jau tuomet buvo gausiai lankomas ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos, Estijos, Švedijos, Danijos ir kitų užsienio šalių žemdirbių delegacijų.
Nors senasis tvartas, kuriame buvo padėti Krūvelių ūkininkystės pagrindai, vis dar tebestovi, šiandien ūkio šeimininkė Saulena Pranė Krūvelienė atvykstančius svečius pasitinka jau šiuolaikiškai modernizuotose fermose.

Technologijų diegimo nauda – akivaizdi

Krūvelių šeimos nariai žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui (kairėje) aprodė naujai įrengtą fermą, ūkio naujoves.

Šiuo metu Krūvelių šeimos ūkyje dirbama apie 200 hektarų žemės, iš kurių apie 100 ha sudaro pievos, apie 35 ha užima kukurūzai, o likę plotai sėjomainoje išdėlioti grūdinėms kultūroms. Savo ūkyje Krūvelių šeima augina apie 200 galvijų. Dauguma jų – holšteinų veislės karvės, taip pat ir Lietuvos, Vokietijos, Olandijos ir kt. juodmargės. Ūkyje auginamos ir grūdinės kultūros: kviečiai, miežiai bei rapsai, kurias ūkininkai sunaudoja gyvulių pašarams ir šiek tiek parduoda.
Apsilankius Krūvelių ūkyje, kad ir kur pažiūrėsi, kiekvienas ūkio kampas nepriekaištingai sutvarkytas. Ypatinga švara pasižymi ir moderni, vos prieš keletą metų, pasinaudojant parama, pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonę „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ įrengta ferma, kurioje laikoma per 110 melžiamų karvių. Tiesa, fermų higiena pasirūpinti daug lengviau, kai ir pagrindiniai ūkio darbai nereikalauja papildomų rankų, nes juos atlieka automatizuotos sistemos. Ūkyje įrengtos dvi melžimo sistemos „Astronaut A5“, automatinė pašarų ruošimo ir šėrimo sistema „Vektor“, užtikrinanti, kad gyvuliai būtų pašerti laiku, bei mėšlo šalinimo robotas „Discovery Collector“.
Iniciatyvos robotizuoti karvidę ėmėsi kartu ūkyje besidarbuojantis Saulenos vaikaitis Martynas Krūvelis. Anot jo, nors ūkis nuo pat pradžių buvo gana modernus, norint išlikti konkurencingiems, to neužteko, o išmanių technologijų diegimo ūkyje nauda akivaizdi – jos suteikė galimybę padidinti darbo našumą mažesnėmis sąnaudomis.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pastebėjo: tai, kas matoma Krūvelių šeimos ūkyje, – Lietuvos ateitis.

Inovatyvios technologijos ne tik pagerina darbo našumą, bet ir sudaro geras mikroklimato sąlygas galvijams, lemiančias ir melžiamų karvių sveikatingumą. Pavyzdžiui, ūkyje įrengta pažangi vėdinimo sistema bei automatinės žaliuzės dienos metu saugo gyvulius nuo kaitrios saulės, o speciali kompiuterinė programa ūkininkams padeda sekti ir kiekvienos karvės judėjimą, sveikatos ir produktyvumo rodiklius.

Modernų ūkį pastebėjo ir ministras
Domėdamasis, kaip sekasi modernizuotis Lietuvos ūkiams, balandžio 2 dieną Krūvelių šeimos ūkyje lankėsi ir žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. Vizito metu ūkio šeimininkė Saulena kartu su anūku Martynu ministrui aprodė naujai įrengtą fermą, supažindino su ūkyje įdiegtomis naujovėmis. Ūkio šeimininkai su ministru taip pat aptarė pienininkystės ūkio aktualijas, modernizavimo procesą bei kylančius išmėginimus, susijusius su ūkio kasdienybe, paskolų sąlygomis, mokestine našta, trumpu kontrolės periodu, kuris, pasak Saulenos, apkrauna ūkininkus papildoma dokumentacija ir kitomis problemomis.
Diskusijos metu buvo atkreiptas dėmesys ir į bendrą Lietuvos gyvulininkystės ūkių problemą – nykstantį kartų tęstinumą, kuris, pasak Saulenos, turi įtakos ir bendrai žemės ūkio situacijai Lietuvoje.

Ūkio ateitis – Martyno Krūvelio rankose
Šiandien S. Krūvelienė jaučiasi rami, kad gilias ūkininkavimo tradicijas turintis Krūvelių ūkis išliks šeimos rankose, nes jo ateitis siejama su anūku Martynu. Tiesa, Martynas prisipažįsta, jog iš pradžių ūkininkauti šeimos ūkyje neketino. Savo ateitį jis siejo su architekto darbu. Mirus seneliui, jaunuolio planai pasikeitė ir šiandien, padedamas kitų šeimos narių, Martynas toliau tęsia jo pradėtus darbus, tačiau įgytos profesinės žinios taip pat nenuėjo perniek. Jos Martynui labai pravertė rūpinantis modernios karvidės statybomis bei įrengimu. Visgi, puikiai suprasdamas mokslo pažangos naudą, jaunasis ūkininkas ir toliau ketina tęsti Krūvelių ūkio modernizaciją, o artimiausiuose jo planuose – ir melžiamų karvių bandos padidinimas, ir 30 kW saulės elektrinė.
Ūkininkavimo tradicijų ir mokslo pažangos darna džiaugiasi ir ministras, kurio teigimu, tai, ką matome Krūvelių ūkyje, yra Lietuvos ūkio ateitis. „Išvažiuojame su geriausiomis mintimis ir įspūdžiais. Dėmesys gyvulių sveikatai, aplinkosaugai ir modernumas – tokia kryptimi ir turi judėti Lietuvos ūkiai“, – po susitikimo sakė K. Navickas.

ŽŪM archyvo nuotr.

Užs.Nr.15
Rubrikoje Žemės ūkis. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *