Specialių užduočių sėkmė – policijos pareigūno Toro letenose

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Prienų filialo ansamblio „Puriena“ vadovė Onutė Matusevičiūtė nepaprastai myli šunis, žavisi ištikimais aklųjų vedliais, kurie regėjimo negalią turintiems žmonėms padeda orientuotis buityje ir gatvėje, ji yra girdėjusi ir apie augintinius, įgudusius be palydovo apsipirkti ir parnešti reikiamų produktų savo šeimininkui. Šunys yra unikalūs savo įgimtomis ir dresūros metu išlavintomis savybėmis, todėl jie yra puikūs pagalbininkai ir policijos pareigūnams. Tarnybiniai šunys, vadinami specialiąja policijos priemone, yra išmokyti ieškoti narkotinių medžiagų, žmonių, sulaikyti nusikaltėlius, todėl Onutei bei kitoms Prienų filialo narėms buvo žingeidu daugiau sužinoti apie šiuos nuostabius keturkojus.

Alytaus AVPK kinologas G.Jusaitis su tarnybiniu šunimi Toru lankėsi Prienų aklųjų ir silpnaregių bendruomenėje.

Prienų policijos bendruomenės pareigūnės Edita Kubilienė ir Ina Raškevičienė išpildė LASS bendruomenei duotą pažadą – jų kvietimu kovo 18 dieną Prienuose apsilankė Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato kinologas Gražvydas Jusaitis su tarnybiniu šunimi Toru. Šis susitikimas su nepaprastu septynerių metų vokiečių aviganiu ir jo šeimininku suteikė daug džiugių emocijų, filialo narėms rūpėjo ne tik kuo daugiau sužinoti apie policijos sistemoje tarnaujančio šuns ištvermę, charakterį, dresūros ypatumus, nuopelnus, bet ir pamatyti, kaip stropiai jis vykdo žmogaus komandas, keturkojį paglostyti. Tiesa, pakedenti tarnybinio šuns kailį galėjo tik kinologui leidus, jis yra tikrasis Toro šeimininkas, rūpinasi juo nuo vieno mėnesio amžiaus, todėl augintinis reaguoja tik į jo komandas. G. Jusaitis patikino: šeimininkas vienu metu gali auginti keletą šunų, tuo tarpu šuo pripažįsta tik vieną, jį dresuojantį šeimininką.
Kinologas su šunimi dirba įvairiose apskrities vietovėse: Druskininkuose, Varėnoje, Lazdijuose, Birštone, Prienuose, vyksta ten, kur prireikia jų pagalbos. Pasak Gražvydo, Torui dažnai tenka vykdyti dingusių žmonių paiešką, jis aktyviai dalyvavo užkardant valstybės sieną nuo nelegalių migrantų srautų, yra suradęs ne vieną miške pasiklydusį grybautoją. Apie savo radinius jis praneša balsu.
– Nereikėtų išsigąsti atbėgančio tarnybinio šuns, juolab užsimoti lazda, jį galima atskirti pagal dėvimą liemenę su užrašu „policija“. Šuo los ir lauks pasirodančio pareigūno, – perspėjo kinologas G.Jusaitis.
40 kilogramų sveriantis Toras išmokytas sekti nusikaltėlių pėdomis, sulaikyti agresyvius asmenis, jo puiki uoslė labai praverčia surandant narkotines medžiagas: kokainą, žolę, tabletes. Neretai, vykdant užduotis, šuo apaunamas specialiais batukais, kad nesusižeistų letenų stiklo šukėmis ar kitais aštriais daiktais.
Tarnybinis šuo privalo nuolat palaikyti gerą fizinę formą, todėl jis treniruojamas, žaidimų ir atlygio principu mokomas įvairių komandų: sėdėti, gulėti, balsas ir kt., kas dvejus metus laiko egzaminus. Šuo išlaikomas, gydomas valstybės lėšomis.
Gražvydo teigimu, užmegzti tvirtą ryšį, paruošti pilnavertį tarnybinį šunį trunka beveik trejus metus, todėl, kai Torui sukaks aštuoneri, kinologas galės pradėti jauno šuns dresūrą. Priklausomai nuo šuns gebėjimų, darbinių savybių paprastai keturkojų pareigūnų pagalbininkų tarnyba policijoje trunka 12–14 metų.
Laikui bėgant, kinologas ir šuo susigyvena ir tampa neatskiriami, todėl, augintiniui išėjus į „užtarnautą poilsį“, šeimininkas gali keturkojį draugą pasilikti savo šeimoje.
Pareigūnas neslepia, kad kinologo darbas tinka ne visiems. Reikia ne tik mylėti gyvūnus, bet ir kasdien su augintiniais užsiimti, juos mokyti, pratinti prie paklusnumo komandų, įvairių dalykų, pavyzdžiui, nebijoti važiuoti automobiliu, šokti į vandenį, aukštai lipti, atlikti kuo įvairesnes treniruotes, nes policijos darbas – nenuspėjamas, jame pasitaiko nekasdienių situacijų. Toras ne vieną kartą yra dalyvavęs ir varžybose, pelnęs apdovanojimų.
Alytaus AVPK specialias užduotis atlieka keturi kinologai su specialiai apmokytais šunimis. Augintiniams įrengti specialūs voljerai ir sudarytos geros gyvenimo sąlygos.
LASS Prienų filialo narės džiaugėsi galimybe susipažinti su policijos pareigūnu Gražvydu Jusaičiu ir Toru, daugiau sužinoti apie kinologo profesiją. O ir Toras akivaizdžiai liko patenkintas dėl šio susitikimo, būdamas ne tarnyboje, jis atskleidė ir savo šelmišką prigimtį: apdovanotas už teisingai įvykdytas komandas, šokinėjo ir gaudė ore išmestą jo mėgstamą žaislą – kamuoliuką. Kas gali būti maloniau už smagų žaidimą ir maistą?
LASS Prienų filialo pirmininkė Irena Karsokaitė padėkojo policijos pareigūnams už įdomų, nuotaikingą pasakojimą, paįvairintą dieną ir prisiminimui įteikė darbščiųjų rankų būrelio narių pagamintą paveikslą.
Kinologui Gražvydui Jusaičiui ir Torui tai buvo antras tos dienos susitikimas. Prieš tai jie lankėsi „Ąžuolo“ progimnazijoje, kur bendravo su vaikais, pristatė kinologo profesiją ir demonstravo šuns gebėjimus moksleiviams.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Bendruomenės. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *