Atgimę lietuvių deivės ir dievai

Menotyrininkė Onutė Gaidamavičiūtė

Kovo 1 d. Birštone, Suvalkijos-Dzūkijos saugomų teritorijų direkcijos Nemuno kilpų regioninio parko lankytojų centre (Tylioji g. 1, Birštonas), atidaryta Trakų meno mokyklos Aukštadvario skyriaus moksleivių kūrybos paroda „Senovės lietuvių dievai ir deivės“. Parodoje eksponuojami 2022 /2023 m. mokinių tapybos, kompozicijos, grafinio piešimo ir skulptūros baigiamieji darbai (baigiamosios 7 klasės). O parodos pristatymas vyko kovo 15 dieną – dalyvavo parodos kuratorės ir sumanytojos – Trakų meno mokyklos Aukštadvario skyriaus dailės mokytoja Nijolė Mečkovskaja ir Aukštadvario regioninio parko vyr. kultūrologė, etnologė ir istorikė Rita Balsevičiūtė, Nemuno kilpų regioninio parko darbuotojai.
Viena iš parodos įkvėpėjų R. Balsevičiūtė dar 2022 metais Aukštadvario skyriaus meno moksleiviams vedė paskaitą apie senovės lietuvių deives ir dievus, juos supažindino su ypatingai savitu lietuvių mitologijos dievų panteonu. R. Balsevičiūtė ir N. Mečkovskaja minėjo, kad jos stengėsi išsirinkti kiek retesnius, mažiau žinomus lietuvių – baltų deivių ir dievų panteono atstovus, pvz., dievą Aušlavį, kuris buvo sveikatos dievas; deivę Medžiojimą – medžioklės deivę; dievą Mėnulį; bičių dievą Bubilą ir kt.
Parodos atidarymo metu mokytoja Nijolė Mečkovskaja supažindino su eksponuojamais kūriniais mitologijos tematika, papasakojo apie savitą ir įkvepiantį kūrybos procesą ir apie tai, su kokiu susidomėjimu moksleiviai kūrė lietuvių deivių ir dievų paveikslus. Buvo įdomu matyti skirtingus kiekvieno moksleivio darbus pagal technikas (tapybos, grafinio piešimo, kompozicijos ir skulptūros/keramikos). Pasirodo, kad atlikimo technika labai lemia ir pačią kūrinių stilistiką, jog kitą kartą labai sunku atpažinti, kurio konkrečiai mokinio vienas ar kitas tapybos ar grafikos darbas.
Paroda itin unikali ir tuo, kad joje eksponuojamos skulptūros, tiksliau – keramikos, darbai, vaizduojantys kaukučius. Kaukučių ekspozicija neįprasta tuo, kad joje kiekvienas mokinys eksponuoja po du darbus – eksponatus (taip yra dėl ypač atsakingo keramikos darbų degimo proceso – ne visi išdegami keramikos darbai išlieka).
Apskritai šios parodos ekspozicija itin įvairi ir spalvinga visomis prasmėmis (ne tik ryškiu paveikslų – tapybos darbų – koloritu), taip pat išsiskiria ypatingu kūrinių techniniu meistriškumu. Ypač įsimintini grafinio piešimo – grafikos – darbai, išsiskiriantys ypatingu dėmesiu išieškotoms detalėms, kūrybingam iliustratyvumui.
Rita Balsevičiūtė pasidžiaugė šia paroda, pridurdama, kad būtent lietuvių senoji kultūra yra grįsta matriarchatinės (Senosios deivės) kultūros deivių ir dievų panteonu.
Galima džiaugtis meno mokyklų ir regioninių parkų bendradarbiavimu ir pridurti, kad ši paroda jau aplankė Trakų rajono savivaldybę.
Moksleivių darbų paroda Birštone, Nemuno kilpų regioninio parko lankytojų centre, veiks iki balandžio 8 dienos.

Rubrikoje Kultūra. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *