Daukšiagirės dvaras dar plačiau atveria duris visuomenei ir kviečia į pirmąjį spektaklį

Dar XIX amžių menantis Daukšiagirės dvaras daugiau nei šimtmetį buvo uždaras, o praėjusio amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje, dvarą valdant  tuometiniam Finansų ministerijos Prekybos departamento direktoriui Jonui Norkaičiui, į jį galėdavo patekti tik įtakingi asmenys. Tačiau dabartiniai savininkai verčia naują istorijos lapą ir vis plačiau atveria dvaro duris visuomenei.

Į Daukšiagirę su spektakliu „Altorių šešėliai“ (rež. Redita Dominaitytė) atvyksta „Knygos“ teatras.

Jau keletą metų Daukšiagirės dvaro menėje sukasi jaunavedžių poros, čia švenčiamos ir kitos šeimyninės šventės, o praėjusiais metais romantizmo laikų rūmuose pradėtos organizuoti ir patyriminės ekskursijos.

Romantizmo laikų rūmuose vedamos ir patyriminės ekskursijos, kurių metu profesionali gidė Lina Čekanauskienė svečius pasitinka, kaip laikinosios sostinės ponia Adelė.

Per daugiau nei 130 metų skaičiuojančio Daukšiagirės dvaro istoriją būta visko: meilės istorijų, aukštų valdininkų pobūvių ir didelių finansinių praradimų, tad ekskursijas vedanti profesionali gidė Lina Čekanauskienė tikrai turi ką papasakoti dvaro lankytojams.
Tiesa, svečius gidė pasitinka ne kaip Lina, o kaip laikinosios sostinės ponia Adelė, kuri užsukusiems į Daukšiagirę ne tik išpasakoja visų čia gyvenusių dvarininkų gyvenimo paslaptis, bet ir kviečia pakeliauti istorijos vingiais: paragauti tarpukario laikais itin mėgiamo Krupniko gėrimo, sudalyvauti ponios Smetonienės išpopuliarintoje tradicinėje popiečio arbatėlėje, skanaujant šakotį ir gilių kavą ar arbatą, apsilankyti autentiškiausioje rūmų dalyje – skliautiniuose rūsiuose bei kitose erdvėse.
Anot dabartinio dvaro savininko Petro Rito Ūselio dukters Giedrės Ūselytės-Bagdonavičienės, iš pradžių tokios ekskursijos buvo rengiamos gimtadienius, vestuves ar kitas šventes dvare švenčiantiems žmonėms, tačiau išaugus žmonių susidomėjimui istorija, ypač tarpukario laikmečiu, dvaro šeimininkai nusprendė teatralizuotas ekskursijas pasiūlyti ne tik privačių švenčių dalyviams. Ir jau po pirmųjų pilnai užpildytų ekskursijų suprato, kad žmonėms išties įdomu aplankyti daugybę metų uždaru buvusį dvarą, susipažinti su jo istorija per potyrius.

1887 m. pastatytas dvaras restauruotas, išlaikant autentišką polichromiją ir dekoro elementus.

Šiemet dvaro savininkai Daukšiagirės rūmų duris atveria dar plačiau, mat balandžio 21 dieną pokylių salė trumpam virs teatro scena – į Daukšiagirę su audiovizualiniu spektakliu „Altorių šešėliai“ (rež. Redita Dominaitytė) atvyksta „Knygos“ teatras.
„Altorių šešėliai“ – tai interaktyvus, žaidimo forma žiūrovą į veiksmo sceną įtraukiantis spektaklis, paremtas Vinco Mykolaičio-Putino romanu „Altorių šešėly“. Spektaklio metu žiūrovai ne tik susitiks su romano herojais per audiovizualinį konstruktą, bet ir turės galimybę realiai prisiliesti prie to laikmečio aplinkos, juolab kad ir pačio romano antroje dalyje pagrindinis herojus prieglobstį atranda dvare.
„Norime parodyti visuomenei ir galimą nestandartinį dvaro vaidmenį, t.y., kad tai nėra tik nebylus istorinis pastatas, kurį neretai įsivaizduojame kaip muziejų. Tad kartu su „Knygos“ teatru siekiame atskleisti inovatyvius sprendimus, įdomiai perteikti atgimstančią klasiką“, – sako G. Ūselytė-Bagdonavičienė.

Ekskursijų metu dvaro lankytojai turi galimybę apsilankyti skliautiniuose rūsiuose.

Dvaro šeimininkai džiaugiasi, jog, pradėjus organizuoti kultūrinius renginius, bus išpildytas ir vieno paskutinių dvarininkų Jono Norkaičio sūnaus Jono Norkaičio jaunesniojo noras, kad dvaras vėl būtų „gyvas“. Mat Pakuonio muziejaus muziejininkė Ona Zmejauskienė dabartiniams dvaro savininkams yra pasakojusi, jog kaskart kalbėdama telefonu su jaunesniuoju Norkaičiu sulaukdavo klausimo, ar dvaras jau atviras žmonėms, ar jame kas nors vyksta… O visas naujienas apie dvare vyksiančius kultūrinius renginius dvaro savininkai kviečia sekti Daukšiagirės dvaro feisbuko paskyroje.
Rimantė Jančauskaitė

Rubrikoje Kultūra: mumyse ir šalia mūsų. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *