Užsispyrimas ar nepagarba ūkininkams?

„Jums pamestas popierėlis, mums 2-2,5 karto padidėjęs žemės mokestis“. „Prienų rajono tarybai suteiktas instrumentas civilizuotai reguliuoti žemės mokesčio dydį, bet jums tai daryti dėl savo gyventojų visiškai neįdomu“. „Klaidą ištaisyti reikia žemdirbių, o kai nustatėte 1,4 proc. žemės mokesčio tarifą, jų nereikėjo“.
Šio ir panašaus turinio plakatais rajono ūkininkai pasitiko į vasario 29 dienos Prienų rajono tarybos posėdį besirenkančius vietos politikus. Rytmetį organizuotomis kolonomis traktoriais į Prienų miesto centrą suvažiavę žemdirbiai iškėlė plakatus, palaikydami Tarybos opozicijos pateiktą ir į darbotvarkę svarstymui įtrauktą klausimą dėl 50 proc. žemės ūkio paskirties žemės mokesčio lengvatos 2024 metams ir žemės mokesčio tarifo nuo 1,4 iki 0,7 sumažinimo 2025 metams. Kol iš seniūnijų susirinkę ūkininkai Laisvės aikštėje taikiai protestavo, bendravo su gyventojais, Prienų ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Butkevičius kartu su grupe ūkininkų stebėjo Tarybos posėdį ir buvo pasirengę išsakyti, kodėl jiems neliko kito kelio, kaip protestuoti. Savivaldybės tarybos opozicijos nariui Arūnui Vaidogui pristačius sprendimų projektus, susijusius su žemės mokesčiu, kilo pasisakymų audra: ir valdančiosios koalicijos, ir opozicijos atstovai išsakė nemažai argumentų už ir prieš. Spekuliuota verslo bendruomenės lūkesčiais dėl žemės mokesčio sumažinimo komercinės paskirties žemei. Ieškota kaltųjų, kas atsakingas už tai, kad informacija dėl žemės verčių pasikeitimo laiku nepasiekė žemdirbių bendruomenės ir nebuvo imtasi priemonių mokesčių suvaldymui.
Gavęs žodį, Martynas Butkevičius kvietė politikus ne konfrontacijai, o susitarimui, mąstant apie tai, kaip reikės išgyventi ūkininkams, ypač jauniems, neįsitvirtinusiems šioje srityje, taipogi nedideliems šeimos ūkiams.
Nenašiose Stakliškių seniūnijos žemėse ūkininkaujanti Laima Balsevičienė atkreipė politikų dėmesį į sunkią ūkininkų situaciją. Jos teigimu, žemės ūkį viena po kitos purto krizės, tai pieno, tai grūdų, kaupiasi mokesčių našta, 2,2 karto išaugo žemės mokestis, ūkininkai valstybei sumoka PSDF, Sodros, taršos ir kitus mokesčius, laukia nekilnojamojo turto mokestis. Ūkininkai padeda seniūnijoms, prisideda prie renginių organizavimo, kuria darbo vietas, samdo ir apmoko darbuotojus, taip prisidėdami prie socialinės kaimo gerovės, nes įgiję kvalifikaciją, turėdami pragyvenimo šaltinį, jie neateina su ištiesta ranka į Savivaldybę. Pasak jos, ūkininkai pasisako už mokesčius, siekia prisidėti prie rajono klestėjimo ir kaimo išsaugojimo, tačiau nori adekvačių mokesčių, prašo juos peržiūrėti šiuo sudėtingu žemdirbiams laikotarpiu. Ji prašė priimti žemdirbius kaip rajono bendruomenės dalį, pagarbiai, tarpusavyje bendraujant ir bendradarbiaujant.
Valdančiosios daugumos poziciją apibendrino meras Alvydas Vaicekauskas. Pasak jo, visiems ūkininkams, kuriems reikės paramos, bus galimybė padėti iš Kaimo plėtros rėmimo programos. Balsavimas parodė: Prienų rajono ūkininkai iš valdžios negali tikėtis daugiau. 15 valdančiosios koalicijos narių pasisakė prieš 50 proc. žemės mokesčio lengvatos suteikimą ūkininkams 2024 metais, vienas iš jų susilaikė. Aštuoni opozicijai priklausantys politikai pasisakė už poreikį palengvinti rajono ūkininkams ir kitiems žemės turintiems ir vykdantiems žemės ūkio veiklą subjektams mokestinę naštą bei sudaryti kuo palankesnes ūkininkavimo sąlygas. Vienas Tarybos narys nebalsavo. Analogiškai susiklostė ir balsavimas dėl 1,4 proc. žemės mokesčio tarifo sumažinimo iki 0,7 proc. 2025 metais. Valdantieji šiek tiek „nusileido“, jų balsų dauguma patvirtintas 1,2 proc. mokesčio tarifas žemės ūkio paskirties žemei.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Savivalda. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *