Padėtų ir glaudus bendradarbiavimas

Praėjusią savaitę vykusiame Prienų policijos komisariato ataskaitiniame susirinkime dalyvavęs Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas pritarė komisariato vadovo Audriaus Rupeikio išsakytai minčiai, kad Prienuose gyventi saugu.
Šį savo teiginį komisariato viršininkas pagrindė ataskaitoje pateiktais skaičiais, kalbančiais apie augantį policijos pasitikėjimo indeksą, nusikalstamų veikų mažėjimą ir didėjantį jų ištyrmą. Pagal nusikalstamų veikų ištyrimą Prienų komisariato pareigūnai tarp Alytaus apskrities komisariatų pasiekė geriausią rezultatą. 2023 m. sausio-gruodžio mėnesiais Prienų r. PK buvo ištirta 70,3 proc. nusikalstamų veikų, kai Alytaus apskrityje – 67,2 proc., o šalyje 63,6 proc.
Praėjusiais metais pareigūnams teko apie 4000 kartų reaguoti į įvairius įvykius. Komisariato viršininko teigimu, 2023-iaisiais dominavo nusikalstamos veikos, susijusios su nežymiu sveikatos sutrikdymu (77), transporto priemonių vairavimu, kai vairuoja neblaivus asmuo (59), ir vagystėmis (52).
Nuo praėjusių metų liepos 1 dienos įsigaliojus naujai prevencinei priemonei – apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderiui, per pusmetį Prienų rajono savivaldybėje išduoti 165 orderiai. 48 proc. pavojų keliančių asmenų orderio nustatytų įsipareigojimų nesilaiko. Ir tai kelia rūpestį.
Kaip ir augantis neblaivių vairuotojų skaičius. Šeši iš jų tapo ir eismo įvykių kaltininkais. 2023-iųjų eismo įvykių statistikoje liūdina tai, kad žuvo 2 žmonės ir tai, kad, palyginti su ankstesniais metais, 29 proc. padidėjo sužeistųjų skaičius. Pastarųjų statistiką – nuo 56 iki 72 – išaugino eismo įvykis, kurio metu Prienuose nuo kelio nuvažiavo keleivius vežantis autobusas.
Kaip savo pranešime paminėjo A. Rupeikis, jį neramina ir administraciniai pažeidimai. Tai – smulkios vagystės, sukčiavimai, svetimo turto pasisavinimas, viešosios tvarkos pažeidimai, nepilnamečių daromų nusižengimų augimas. Rūpestį kelia ir keturračių problema.
Komisaro pateikta statistika rodo, kad daugiausia nusikalstamų veikų praėjusiais metais fiksuota Prienų (153) ir Veiverių (78) seniūnijose, mažiausiai – N. Ūtos seniūnijoje (10).
Svarbią vietą komisariato veikloje užima ir prevenciniai darbai bei mokymai. Komisariato bendruomenės pareigūnės lankosi ugdymo ir socialinį darbą vykdančiose įstaigose, bendruomenėse, nevyriausybinių organizacijų renginiuose. Pernai vykusių susitikimų metu buvo diskutuota tokiomis aktualiomis temomis, kaip „Teisinė atsakomybė“, „Saugus eismas“, „Saugus internetas“, „Prekyba žmonėmis“, „Ar žinai, kas yra smurtas artimoje aplinkoje?“, „Kaip netapti nusikaltimų elektroninėje erdvėje auka?“, „Kaip apsaugoti savo turtą?“ ir kitomis.
Organizuoti ir konkursai „Temide“, „Saugus kelyje – saugus gyvenime“, „Saugiausia eglutė“, protų mūšiai „Apie saugų eismą ir ne tik“.
Įvairiuose renginiuose bei vykdomose akcijose kartu su policijos pareigūnais dalyvauja ir rėmėjai. Vyresniųjų gretose jų – vienuolika, jaunųjų rėmėjų būryje – keturiolika jaunuolių. Jaunieji rėmėjai turėjo progą pabūti stovykloje, vykusioje Lietuvos policijos mokykloje, kurioje savaitę pabuvo kursantais. Jie taip pat dalyvavo ir konferencijoje „JPR bendro tinklo kūrimas“.
Tarp jau tradicinėmis tapusių prevencinių priemonių praėjusiais metais galvota ir apie naujas jų formas. Buvo vykdomas nepilnamečių daromų nusižengimų, susijusių su el. cigarečių ar jų dalių turėjimu ir rūkymu, fiksavimas drono pagalba. Surengti mokymai tema „Netikėtų nevaldomo smurto proveržių (AMOK) situacijų ypatumai, pasekmės ir rekomendacijos, kaip elgtis susidūrus su galimo AMOK užuomazgomis ir proveržiu“ įstaigų, įmonių ir jų skyrių vadovams.
Ataskaitiniame susirinkime dalyvavę Alytaus apskrities komisariato vadovai bei prokuratūros atstovė prieniškiams pareigūnams pastabų neturėjo. Jie tik akcentavo ypatingą dėmesį narkotinių medžiagų platinimui ir vartojimui, ypač tarp nepilnamečių, smurto artimoje aplinkoje ir sukčiavimo prevencijai. Vadovų teigimu, sukčiai šiandien yra puikiai įvaldę naujausias technologijas ir naudojasi žmonių patiklumu. Ir ne tik garbaus amžiaus, bet ir linkusių investuoti, mėgstančių azartą bei riziką. Alytaus apskrities viršininko Alvydo Jurgelevičiaus manymu, ypač svarbu, kad žmonės neslėptų, nebijotų informuoti pareigūnų apie įvykius ir problemas, o pareigūnai operatyviai reaguotų. Tuomet greičiau būtų išaiškinami ir „juodieji taškai“, kuriuose vyksta prekyba svaiginančiomis medžiagomis, nelegaliai prekiaujama cigaretėmis, alkoholiu.
Tuomet gal ir gyventojai neabejodami galėtų galvoti, kad Prienuose ir rajone tikrai saugu gyventi.
Ramutė Šimukauskaitė

Rubrikoje Teisėsauga. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *