Mažeikiuose pagerbti konkurso „Metų ūkis 2023“ nugalėtojai

Neringa ŠVELNIENĖ

Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) kasmet organizuoja konkursą „Metų ūkis“. Šis konkursas, kurio metu pagerbiami gyvybingų, tvarių ir pažangių ūkių įkūrėjai ir puoselėtojai, jubiliejinis – 30-asis.
Simboliška: šalies žemdirbių bendruomenės, savivaldybių, agroverslo atstovai geriausių Lietuvos 2023 metų ūkininkų pagerbti rinkosi į Mažeikius – savivaldybę, kurioje per 30 metų nė karto nebuvo praleistas konkurso rajoninis etapas.

Ministro nesulaukta

Birštono savivaldybės „Metų ūkio“ konkurso nugalėtojus Laimutę ir Joną Gradeckus pasveikino Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius, Prienų ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Butkevičius, LŽŪKT specialistė Laima Smolskienė ir Birštono seniūnas Jonas Kederys.

„Metų ūkio“ rinkimai – Lietuvoje vienintelis taip ilgai gyvuojantis žemės ūkio sektoriaus renginys.
Konkurso organizavimo principas – iš pradžių įvairiuose Lietuvos rajonuose veikiančiuose LŪS skyriuose išrenkami, paskelbiami ir apdovanojami tų rajonų geriausi ūkininkai. O vėliau kuriame nors šalies miestų surengiama baigiamoji apdovanojimų šventė.
Pernai toks renginys vyko Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre, šiemet – Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centre.
Tarp renginio svečių buvo Europos Parlamento narys Bronis Ropė, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Vidmantas Kanopa, Seimo nariai Laima Nagienė ir Valius Ąžuolas, Mažeikių rajono savivaldybės merė Rūta Matulaitienė, įvairių institucijų, organizacijų, verslo įmonių atstovai, žemdirbių organizacijų lyderiai.
Priešingai nei pernai, svarbiame šalies ūkininkų bendruomenės renginyje Mažeikiuose žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko nesulaukta.

Metus apibūdino kaip sudėtingus
LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius, apibendrindamas 2023-iųjų rezultatus, teigė, kad metai daugeliui šalies žemdirbių buvo prasti.

Prienų rajono savivaldybės „Metų ūkio“ konkurso nugalėtojai ir prizininkai su juos pasveikinusiais sąjungos vadovais ir Prienų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja Aušra Tamošiūniene.

Pasak jo, metų pradžioje įsibėgėjusi pieno ūkio krizė kas dešimtą ūkininką privertė visam laikui užrakinti pieno ūkius. Metai buvo sudėtingi ir kitų šakų ūkininkams – išaugusi gamybos savikaina ir kritusios produkcijos supirkimo kainos vienoda našta gulė ir ant ekologinių ūkių, ir ant tausojančiosios žemdirbystės ar intensyvios gamybos ūkių. Be to, stiprios ir ilgai užsitęsusios pavasarinės šalnos bevaisiais paliko sodus, nušaldė jautresnius augalus. Nespėjus augalams atsigauti nuo šalnų, juos užklupo sausra.
Išvarginti ekonomikos ir gamtos negandų ūkininkai metų pabaigą pasitiko ne ką ramiau. Pradėta galvoti apie būtinybę imtis veiksmų, kad šalies valdžia įsiklausytų į žemdirbių ir gyvulių augintojų balsą dėl, jų manymu, ydingų kai kurių valdžios sprendimų, susijusių su žemės ūkiu.
„Nugalėtojais šiandien galime laikyti visus ūkininkus, kurie išgyveno sunkius laikus ir yra nepraradę tikėjimo, ryžto“, – apibendrino R. Juknevičius.

Susivieniję ir sprendžia problemas, ir švenčia
Sveikindama ūkininkus Mažeikių rajono savivaldybės merė R. Matulaitienė prisiminė neseniai Vilniuje vykusį ūkininkų streiką.
„Didžiuojuosi ir džiaugiuosi jūsų vienybe. Nes jūs reikalaujate ne tik dėl savo asmeninių interesų, bet stengiatės dėl visos Lietuvos, dėl kiekvieno iš mūsų. Šis renginys parodo, kad mokate susivienyti ne tik spręsdami rūpesčius, problemas, bet ir mokate susitelkti, pasidžiaugti, pastebėti vieni kitus. Kiekvienas ūkininkas vertas pagarbos, gero žodžio. Man asmeniškai ūkininkas – tas žmogus, kuris visiems įrodo, kad myli savo kraštą ir jo žmones“ , – kalbėjo Savivaldybės vadovė.
Konkurse iš viso dalyvavo 290 gyvybingų, tvarių ir pažangių ūkių iš visos Lietuvos. Baigiamajame renginyje pagerbtas 101 konkurso „Metų ūkis 2023“ laimėtojas iš 34 savivaldybių.
Šiemet įgyvendinta naujovė – apdovanotas jauniausias ir vyriausias konkurso dalyvis. Jauniausiu pripažintas Ignalinos rajone ūkininkaujantis, mėsinius galvijus auginantis 20-metis Gvidas Grušinas. Vyriausias „Metų ūkio 2023“ dalyvis – 76-erių metų ūkininkas Stasys Uktveris iš Klaipėdos rajono, auginantis kviečius, žirnius, pupas ir rapsus.
Tarp apdovanotųjų – ir Birštono bei Prienų r. savivaldybių ūkininkai Jolita ir Deimantas Kairiūkščiai, Laimutė ir Jonas Gradeckai, Lina Kriukelienė.

Dovanos ir meninė programa
Nugalėtojams įteikti simboliniai suvenyrai su Dariaus Viliaus, kalvio iš Šilutės krašto, nukalta žemės deivės Žemynos mandala.
Šventės dalyvius pasirodymais pasveikino Mažeikių choreografijos mokyklos vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studijos „Kauškutis“ šokėjai, kelis kūrinius atliko mažeikiškis akordeonininkas, daugybės konkursų ir festivalių laimėtojas Jonas Vozbutas.
Spalvingu, originaliu muzikiniu pasirodymu į Mažeikius atvykusius ūkininkus džiugino šiaulietė dainininkė ir dainų kūrėja Laura Remeikienė su grupe „Chameleonas“ ir Rolandu Janušu iš legendinės grupės „Vairas“.

Rubrikoje Žemės ūkis. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *