Dažnas iš mūsų savo gyvenimo lentoje galime prirašyti ką tik panorėję. Galime papasakoti apie darbus, pomėgius, džiaugsmus, rūpesčius, liūdesį, skausmą, bičiulystę ir dar apie daug ką. Apie visa ką patyrėme per esybę, duotybę, įgiją, pareigą, apie tai, kas mums svarbu ir kur norisi sugrįžti vėl ir vėl…
Buvusiam karininkui, Kauno Karaliaus Mindaugo profesinio rengimo centro mokytojui, mentoriui, renginių vedėjui, Tarptautinės skirtukininkų draugijos nariui Gintautui Deksniui pastaraisiais metais tokia vieta tapo Veiverių kraštas.
Praėjusiais metais kaunietės gydytojos Rūtos Vilkauskienės, kurios giminės medis išaugo kaip tik Veiveriuose, paskatintas jis miestelio bibliotekoje pasidalino mintimis apie savo aistrą kolekcionuoti knygų skirtukus. Šių metų pradžioje Gintautas Deksnys, pasitelkęs centro mokinius, vėlgi padedamas gerbiamos Rūtos, gerumo pamoka pasidalino su Skriaudžių šv. Lauryno parapijos žmonėmis. Parapijos bažnyčiai jie padovanojo moksleivių pasiūtas pagalvėles, kad būtų patogiau sėdėti į šventovę maldai besirenkantiems žmonėms.
Pirmosiomis šių metų gruodžio savaitėmis į Veiverių biblioteką užsukę veiveriškiai turėjo progą pasidžiaugti antrąja Gintauto Deksnio paroda. Beje, labai pritikusia prasidėjusiam Adventiniam laikotarpiui, nes kvietusia kiekvieną, žiūrint į nuotraukose įkomponuotus skirtukus, ieškoti savo vaizdinio, savo santykio su tuo, ką mato. Kad paroda „Prakalbinti knygų skirtukai“ pasiekė savo tikslą, buvo akivaizdu ir per patį parodos atidarymą. Į ją susirinkusiųjų akys krypo į skirtingas fotografijas. Vieni nenuspėjamai nuspėjamo vaizdinio prasmės ieškojo jūros ir smėlio fone, kiti – Palangoje, Birutės parke, prie paminklinio akmens, treti – medyje su skylutėmis, dar kiti – žalioje žolėje, ant antaninius obuolius nokinančios obels, gėlės žiedo…
Pasak parodos autoriaus, kiekvienas turi prigimtinę teisę kūrinyje rasti savo simbolius, juos išgirsti, perskaityti. Jam pačiam knygų skirtukas – tai smulkiosios spaudos dokumentinis paveldas. Paveldas, išsaugojęs nuostabią istoriją ir pelnęs išskirtinį dėmesį.
Tai – taikomojo pobūdžio praktinės panaudos mažasis meno kūrinys, mėgdžiojantis pasaulį. Išskirtinės kolekcijos, kurioje jau sukaupta per 800 eksponatų, savininkas sako, kad knygų skirtukų istorija jam primena knygų siužetų vingius, kurie sustoja užvertus knygą. Taip pat ir tai, kad skirtukas padeda pratęsti pažintį su skaitomais tekstais, žiniomis, informacija. Ir dar, kaip paliudija nauja paroda, suteikia galimybę iš vieno kūrinio gimti kitam kūriniui – kompozicijai su fotografija. Realu, kad ateityje kai kurie skirtukai gal ras bendrą santykį ir su paties autoriaus pieštu paveikslu. Tokį palinkėjimą Gintautui Deksniui išsakė parodos atidaryme dalyvavę veiveriškiai. Jie taip pat dėkojo jau bičiuliu tampančiam svečiui už įdomų pokalbį apie pirmuosius skirtukus, rastus senovės Egipte, Nyderlanduose, šiandien 48 pasaulio šalių vienijančios Tarptautinės organizacijos veiklą ir pirmųjų lietuviškų skirtukų paieškas. Kaip ir už padrąsinančias mintis ieškoti savęs, suprasti savo prigimtį, daryti tai, ką mėgsti ir kas teikia džiaugsmą.
…Beje, besiklausant bibliotekoje vykusios aktyvios diskusijos nejučiomis nudžiugino mintis, kad Veiveriai gražiai tęsia tarpukariu veikusios Mokytojų seminarijos tradicijas – būti ryškiu kultūros židiniu regione. Turi meno mokyklą, kurioje į veiklas buriasi ir suaugusieji, unikalius ir vienintelius Lietuvoje – Rimorystės bei Kalendorių muziejus, saugo partizanų atminimą Skausmo kalnelyje, Lukšų sodyboje ir kitose vietose, atstato paminklus, gali didžiuotis meno mėgėjų kolektyvais ir bibliotekoje vykstančiais susitikimais bei rengiamomis įdomiomis parodomis. Kad ir tokiomis, kaip kolekcininkės iš Anglijos vertinimu, pralenkusia laiką Gintauto Deksnio prakalbintų knygos skirtukų paroda.
Ramutė Šimukauskaitė