Žemdirbiai siekia susitarimo, o ne „karo“…

Praėjusį ketvirtadienį vykusiame išplėstiniame Prienų ūkininkų sąjungos tarybos posėdyje buvo pratęstos jau anksčiau prasidėjusios diskusijos dėl ženkliai išaugusio mokesčio už žemės ūkio paskirties žemę. Jis Prienų r. savivaldybės teritorijoje ūkininkaujantiems žmonėms didėjo daugiau kaip du kartus.
Tai, kaip jau rašėme, lėmė Registrų centro nustatyta nauja žemės vertė ir Prienų rajono savivaldybės tarybos dar 2019 metais patvirtintas koeficientas už žemės ūkio paskirties žemę – 1,4 proc. Beje, vienas didžiausių Lietuvoje. Pavyzdžiui, kaimyninėje Birštono savivaldybėje minėtas koeficientas – 0,5 proc., Kauno rajone – 0,7 proc.
Atsidūrę prieš faktą daugelis ūkininkų, kad ir „sukandę dantis“, mokesčius jau sumokėjo. Bet jiems ne vis tiek, kas jų laukia ateityje. Jie laukia ministerijų sprendimų dėl žemės vertės nustatymo tvarkos pakeitimų, taip pat nori žinoti ir kokius sprendimus priims vietos politikai. Ne tik dėl koeficiento peržiūrėjimo 2025 metams, bet ir dėl į Savivaldybės biudžetą įplaukusių papildomų lėšų panaudojimo. Posėdžio metu kalbėjusių ūkininkų nuomone, šie pinigai turėtų sugrįžti atgal – melioracijai, kaimo kelių remontui, kitiems su infrastruktūros gerinimu kaime susijusiems projektams įgyvendinti. Tad tie keli šimtai tūkstančių, pasak posėdžio dalyvių, turi kristi į Kaimo rėmimo fondą, kuriame turėtų atsirasti ir eilutė kompensacijoms, bent šiek tiek galėsiančioms sumažinti šiemet netikėtai užgulusią mokestinę naštą.
Beje, šiandien kaip tik baigiasi 20 darbo dienų terminas, per kurį pagal įstatyminę tvarką Prienų rajono savivaldybės administracija turėjo parengti atsakymą į Prienų ūkininkų sąjungos kreipimąsi. Pradėtas diskusijas su Savivaldybės vadovais ir Prienų rajono savivaldybės tarybos nariais žemdirbiai tikisi pratęsti ir gruodžio 8 dieną vyksiančiame susitikime.
Susitikimas, kurio pradžia 13 val., vyks Prienų rajono savivaldybės didžiojoje salėje (II a.). Organizatoriai jame kviečia dalyvauti ūkininkus ir visus, kuriems rūpi kaip ir kokiais rūpesčiais šiandien gyvena žemdirbiai. Pirmu žingsniu į bendrų sprendimų paiešką galima pavadinti ir tai, kad žemės ūkio veikla užsiimančius žmones vienijančių organizacijų atstovai po pertraukos vėl pakviesti dalyvauti Verslo tarybos veikloje. Taryba pagal pirminį jos modelį sudaroma iš Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Prienų atstovybės, Ūkininkų sąjungos ir Savivaldybės tarybos deleguotų narių (po tris). Ketvirtadienį vykusiame posėdyje žemdirbiai į ją pasiūlė Ūkininkų sąjungos atstovus Rasą Rasimaitę-Imhof ir Martyną Butkevičių bei „Nemuno“ žemės ūkio bendrovės pirmininką Algimantą Šidlauską.
Ramutė Šimukauskaitė

Rubrikoje Žemės ūkis. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *