Sergančiųjų diabetu sveikata – visų rūpestis

Prienų-Birštono diabeto klubas „Versmė“ jau kelis dešimtmečius kasmet viešai mini Pasaulinę diabeto dieną, skleisdamas žinias apie šią klastingą ligą, kuri visuomenėje plinta tarsi epidemija. Į renginius kviečiami ir pacientai, ir medikai, ir farmacijos kompanijų bei valdžios, žiniasklaidos atstovai, vietos bendruomenės nariai. Juk sergančiųjų sveikata – visų rūpestis, ir kuo daugiau talkininkų bei rėmėjų sutelks diabeto bendruomenė, tuo sėkmingiau bus įveikiamos kliūtys, trukdančios pacientams integruotis į visuomenę, gauti metodinę, socialinę ir psichologinę paramą, vaistus ir pažangias medicinines priemones.
Lapkričio 18 d. Birštone vykusiame renginyje, skirtame Diabeto dienai paminėti, klubo pirmininkės dr. Birutės Bartkevičiūtės kvietimu, solidarumą su klubo nariais pademonstravo LR Seimo narys Andrius Palionis, jo patarėja Valė Petkevičienė, Birštono savivaldybės administracijos direktorė Jovita Tirvienė, Savivaldybės tarybos narys Kristupas Bubnys, Birštono sporto centro direktorius Giedrius Gustas, Prienų rajono savivaldybės vicemerė Laimutė Jančiukienė ir Socialinės paramos skyriaus vedėja Sandra Mekionienė, Birštono „Bočių“ ir kitų nevyriausybinių organizacijų, Prienų visuomenės sveikatos biuro atstovai.
Kiekvienas iš jų tarė sveikinimo ir padėkos žodžius daugelį metų klubo „Versmė“ reikalais besirūpinančiai dr. Birutei Bartkevičiūtei ir jos pavaduotojai Almai Sinkevičienei už dėmesį klubo narių sveikatai, tikslingai skleidžiamas žinias, nes, kaip prisipažino ne vienas svečias, supratimo apie šią ligą tikrai trūksta.
Svečiai vaišių stalui atnešė šakotį, tortą ir kitų kepinių, tačiau pavėluotai susigriebė, ar nepadarė klaidos, ar žmonėms, kurių kraujyje cukraus lygis yra per aukštas, saldumynai nepakenks? Klubo nariai juos nuramino, kad tinkamai kontroliuojantys ligą retkarčiais gali ir pasmalyžiauti, svarbu saikas ir porcijų dydis.
Taigi švietimas, pasakojant apie cukrinį diabetą, riziką susirgti, ligos diagnostiką, gydymą ir kontrolę, komplikacijų prevenciją, aktualus ne tik pacientams, bet ir sveikiesiems, vieniems – dėl galimybės geriau valdyti ligą, kitiems – dėl sveikatos išsaugojimo.
Klubo nariams pasisekė, kad jiems vadovauja aktyvi ir profesionali diabeto slaugytoja dr. Birutė Bartkevičiūtė, kuri nuolat gilina turimas žinias, domisi naujovėmis, o šiemet apsigynė medicinos mokslų daktaro disertaciją ir turi ką patarti vyresnio amžiaus asmenų, sergančių cukriniu diabetu, priežiūros srityje.
Susirinkusiesiems ji skaitė pranešimą apie tai, kokią įtaką sveikatai daro mūsų įpročiai, kaip juos reikėtų keisti, siekiant išvengti II tipo diabeto ir širdies kraujagyslių ligų, priminė visiems prieinamas prevencijos priemones, kurias praktikuojant galima jaustis geriau. Diabeto valdymo ir naujų mitybos bei fizinio aktyvumo įpročių formavimo klubo nariai mokėsi ir spalio pabaigoje Birštone vykusioje stovykloje. Dr. B.Bartkevičiūtės parengtas projektas įtraukė ne tik teorines paskaitas, bet ir praktinius užsiėmimus – specialistų patarimais, įgytomis žiniomis ir įgūdžiais svarbu ir toliau vadovautis kasdieniame gyvenime.
Daugeliu atvejų motyvacija priklauso ir nuo požiūrio ir nusiteikimo. Psichologė Stefa Grigalevičienė susirinkusiesiems priminė emocinės sveikatos reikšmę, patarė, kaip reikėtų susidoroti su stresu, nes nuolat jį jaučiant galima susirgti ne tik psichinėmis, bet ir somatinėmis ligomis, taip pat ir diabetu.
Psichologės teigimu, psichologinį atsparumą, gebėjimą prisitaikyti prie nepalankių aplinkybių galima išsiugdyti, o neigiamas mintis nukreipti šalin padeda dienos režimas, aktyvus gyvenimo būdas, mėgstami užsiėmimai, socialiniai kontaktai, dalyvavimas klubų veikloje, taipogi relaksacinės technikos.
Klubo nariams ir svečiams koncertavęs solistas Tomas Ivanauskas dovanojo susirinkusiesiems džiugias emocijas, tai patvirtino, kad muzikos klausymasis taip pat turi terapinį poveikį.
Iš skirtingų bendruomenių žmonių susibūrimo išliko pozityvus nusiteikimas ir toliau bendradarbiauti, orientuotis į žmonių sveikatą gerinančius projektus.
Dr. B.Bartkevičiūtė žadėjo ir toliau dalintis žiniomis su klubo nariais, stiprinti jų socialinius ryšius, kad pacientai jaustų paramą kovoje su cukriniu diabetu, kad gerėtų jų gyvenimas ir ligos priežiūra.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Bendruomenės. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *