Pasipiktinę kaimo gyventojai savivaldybės vadovui: grąžinkite paminklą – „pavogtą“ istoriją

„Kone tris dešimtmečius prie mokyklos stovėjo gyventojų lėšomis pastatytas paminklas mokytojams. Jis skirtas ir nuo sovietų nukentėjusiems, sušaudytiems, čia mokytojavusiems pedagogams. Paminklas buvo šviesos žiburėlis kaime, tačiau vieną dieną paslaptingai dingo, iškvietėme policiją, kad užfiksuotų faktą“, – pasakojo Prienų rajono, Žiūronių kaimo gyventoja Daivutė Brazaitienė.
Į AlytusPlius.lt redakciją dėl šios situacijos kreipėsi ir daugiau gyventojų, prašydami paaiškinti priežastis, dėl ko nuspręsta skulptūrą demontuoti, kieno tai sprendimas. Žmonės surinko 85 parašus ir įteikė Prienų rajono merui bei reikalauja skulptūrą grąžinti.

„Pavogta“ istorija
Negana to, kad skulptūros biustas jau nugabentas greta Balbieriškio mokyklos, šeštadienį į Žiūronių kaimą atvykęs specialistas norėjo iškasti ir postamentą. Susirinkę kaimo žmonės to daryti neleido, tad kiek pakasęs – iš vietos pasišalino.
„Mums paaiškinta, kad nuspręsta paminklą perkelti prie Balbieriškio mokyklos. Tačiau mūsų niekas neatsiklausė. Dabar seniūnė pasakoja, kad 2021 metais pritarė buvusi seniūnaitė. Ji tam viena ir pritarė, tačiau iniciatyva 1996 metais pastatyti paminklą kilo šviesios atminties buvusiam bendruomenės pirmininkui Alfonsui Vitkauskui. Surinktos lėšos. O dabar mūsų istoriją tarsi pavogė. Biustas dabar už Balbieriškio mokyklos tvoros paramstytas maišais – ar čia pagarba istorijai?“, – kalbėjo Žiūronių kaimo gyventoja D. Brazaitienė.

Sako kaip tik norėjo pagerbti istoriją
Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas šiuo metu atostogauja, situaciją pakomentavo jo pavaduotoja Jūratė Zailskienė.
„Seniūnė buvo įpareigota tai aptarti su bendruomene. Sprendimas perkelti skulptūrą buvo priimtas dar 2021 metais seniūnaičių sueigoje. Seniūnaitė pritarė. Dabar sunku komentuoti, ar pakako viešumo. Blogų kėslų niekas neturėjo, tiesiog jau buvo gaunama skundų, kad skulptūra neprižiūrima. Tad numatėme lėšų skulptūros atnaujinimui ir perkelsime ją prie veikiančios Balbieriškio mokyklos“, – paaiškino J. Zailskienė.
Skulptūros perkėlimui ir rekonstrukcijai skirta 7260 eurų.
 Perkelti skulptūrą prireikė po to, kai buvusios mokyklos, vėliau ir bibliotekos pastatas, Tarybos sprendimu, buvo įtrauktas į privatizuojamų objektų sąrašą. „Žinote, kažkas įsigys žemę, pastatą ir veikiausiai nenorės, kad stovėtų skulptūra. Ir net parduoti su skulptūra būtų kvailystė. Tad ją pagerbiame rekonstruodami ir perkeldami šalia mokyklos, mat ir skirta mokytojams“, – komentavo Prienų rajono savivaldybės vicemerė.

Reikalauja paminklą grąžinti
Nukėlus privačiomis lėšomis statytą paminklą mokytojams – aistros nerimsta. Įteikę parašus savivaldybės vadovams, žmonės reikalauja, kad paminklas būtų grąžintas.
 „Mes reikalaujame paminklą grąžinti, palikti šią istoriją Žiūronių kraštui, kad nereikėtų jos perrašyti mūsų kartai. O jeigu ši skulptūra kažkaip trukdo, lai išskiria žemės sklypą ir jame pastatykime paminklą mokytojams. Mes jaučiame sentimentus tai skulptūrai, jaučiamės nesvarbūs, neišklausyti, su mumis nepasitarta, neatsiklausta“, – teigė Žiūronių kaimo atstovė D. Brazaitienė.
 Pirmoji skulptūros užmačia buvo ją pastatyti 1947 metais Žiūronių mokykloje pradėjusiam dirbti ir 1952 metais Baltarusijos teritorijoje sušaudytam mokytojui Kazimierui Petraškai atminti. Pagal dailininko paveikslą buvo išlietas jo biustas. Vėliau kaimo gyventojai pasitarė ir skyrė paminklą visiems šio krašto mokytojams.
AlytusPlius.lt informacija

Rubrikoje Mūsų kraštas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *