Lyderystė – ne visada džiugina…

Sausra, kritusios grūdų ir pieno kainos, pabrangusi elektra ir kuras, išaugusios pašarų ruošimo išlaidos – tai sunkūs iššūkiai, su kuriais šiemet susidūrė žemdirbiai. Bet, pasirodo, nors 2023-ieji jau ritasi į metų pabaigą, rūpesčiai nesibaigia ir nerimo nemažėja.
Ypač jo padaugėjo, kai žemdirbius pasiekė pranešimai apie žemės mokestį. Po registrų centro masinio žemės vertės vertinimo, kuris yra atliekamas kas penkerius metus, Lietuvoje žemės vertė, palyginti su 2018 metais, išaugo 43 proc. O kai kuriuose rajonuose ji padidėjo net dvigubai ir daugiau. Tarp lyderių – Pasvalio, Kauno, Ukmergės ir Prienų savivaldybės.
Vykstant diskusijoms ir kylant abejonėms dėl vertinimo metodikos, kai vertė yra nustatoma pagal gretutinio parduoto ar vėjo energetikai gaminti naudojamų sklypų kainą, o ne pagal dirbamos žemės derlingumą, – Prienų krašto žemdirbiams apkarto dar viena lyderystė. Mat, žemės mokesčio suma priklauso ne tik nuo mokestinės vertės, bet ir nuo savivaldybės taikomų atitinkamų tarifų ir lengvatų. Fiziniams ir juridiniams asmenims už nuosavybės teise priklausančią privačią žemę yra taikomi tarifai nuo 0,01 iki 4,0 procentų žemės mokestinės vertės. Konkrečius žemės mokesčio tarifus nustato kiekviena savivaldybė. Prienų rajono ūkininkų sąjungos pirmininko Martyno Butkevičiaus teigimu, Prienų rajono savivaldybė yra nustačiusi 1,4 proc. dydžio tarifą nuo mokestinės vertės. Dar 2018 metais savivaldybės Tarybos patvirtintas tarifas taip pat – tarp didžiausių Lietuvoje. Taip dar kartą padidėjus žemės vertei ir pritaikius 1,4 proc savivaldybės nustatytą tarifą, mokesčiai už žemę ženkliai padidėjo ir krašto žemdirbiai susidūrė su nenumatytomis didelėmis finansinėmis išlaidomis. Išlaidomis, kurioms nebuvo pasiruošę ir apie kurias sužinojo tik gavę sąskaitas. Todėl ūkininkams kyla pagrįstų klausimų ne tik dėl vertinimo metodikos, bet ir dėl to, ar ir Prienų rajono savivaldybės nebuvo pasiekusi informacija apie besikeisiančius mokesčius. Juo labiau, kad, ūkininkų žiniomis, kai kurios savivaldybės, pakilus žemės vertei, sumažino tarifus, taiko lengvatas. Tarp sumažinusiųjų žemės ūkio paskirties žemei tarifus – Akmenės, Kaišiadorių, Plungės, Radviliškio, Šakių, Vilkaviškio savivaldybės.
Žemės ūkio mokesčio klausimus aptarusi posėdyje Prienų ūkininkų sąjungos taryba kreipėsi į Prienų rajono savivaldybės merą, prašydama atsakyti į jiems rūpimus klausimus. Tarp jų – ir dėl gautų papildomų lėšų iš žemės mokesčio panaudojimo, Kaimo rėmimo fondo padidinimo ir kompensacijų skyrimo žemdirbiams, tarifo mažinimo ir kiti.
Atsakymus į klausimus Prienų ūkininkų sąjungos, Smulkiųjų ir vidutinių pieno gamintojų asociacijos ir „Nemuno“ žemės ūkio bendrovės atstovai bandė išgirsti ir susitikimo su Prienų rajono savivaldybės vicemere Jūrate Zailskiene, ir savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Aušra Tamošiūniene metu. Tačiau diskusija sunkiai mezgėsi, nes nuomonės daugiau skyrėsi nei sutapo. Kita vertus, tai, jog buvo pripažinta, kad trūko viešumo ir kad reikia pamiršt, kas buvo vakar, ir galvot, ką daryt šiandien, – teikia vilties. Bent jau sulaukti atsakymo raštu ir žinoti, kas laukia.
Šiemet traukinys jau „nuvažiavęs“, nes mokesčius reikėjo sumokėti iki lapkričio 15-osios ir situaciją kiek sušvelninti gali tik kompensacijos. Bet mokesčius reikės mokėti ir 2024, ir 2025, ir ateityje.
… Ir pabaigai. Praėjusią savaitę ištuštėjo dar vieno pieno ūkio pastatai. Modernaus ūkio, kuriame karves melžė robotas. Apsunkintos ūkininkavimo sąlygos padarė savo – karvutės išvažiavo į Lenkiją.
Ramutė Šimukauskaitė

Rubrikoje Žemės ūkis. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *