Prieniečiai ieško savęs didmiesčiuose

Paklausti, kodėl išvyko iš Prienų, jaunuoliai atvirauja, kad gimtąją vietą paliko ne tik dėl siekio įgyti aukštąjį išsilavinimą, bet ir dėl kitų priežasčių.
Oficialiosiais statistikos portalo duomenimis, Prienų rajono savivaldybėje 2020 metų pradžioje gyveno beveik trimis šimtais daugiau 20-24 metų amžiaus asmenų nei šių metų pradžioje. Prieš trejus metus savivaldybėje gyveno 1578 šio amžiaus asmenys, o šių metų pradžios duomenimis dabar gyvena 1301 asmuo.

Traukia įvairesnės karjeros galimybės
Dauguma jaunuolių pasirenka išvykti iš gimtojo miesto dėl didesnių karjeros galimybių.
Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje transporto logistiką studijuojantis Emilis Butkus teigia, kad į sostinę išvyko dėl karjeros galimybių. „Net ir pabaigus studijas neapsimokėtų grįžti į Prienus, nes nėra didelio darbų pasirinkimo pagal specialybę“, – teigia Emilis.
Vilniaus dizaino kolegijoje interjero dizainą studijuojanti Viktorija Milušauskaitė paantrino Emiliui, jog Prienuose yra per mažai darbo vietų, tinkamų jaunimui. „Didesniuose miestuose daugiau darbo vietų, ypač ofisų, kuriuose jauni žmonės galėtų išsinuomoti sau darbo vietą ir kurti, plėsti savo verslus arba tiesiog dirbti“, – priduria Viktorija.
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) ketvirto kurso lietuvių filologijos ir leidybos studentė Gabija Juocevičiūtė mano, kad dauguma jaunuolių išvyksta studijuoti, o aukštosios mokyklos yra tik didžiuosiuose miestuose, tad likti gimtajame mieste nelabai ir įmanoma. Gabijos nuomone, jaunimą į kitus miestus labiausiai traukia didesnis darbo vietų ir specialybių pasirinkimas.

Trūksta laisvalaikio pramogų
Pašnekovai neslepia, kad Prienuose yra per mažai laisvalaikio vietų, kur galėtų praleisti laisvalaikį.
„Pasigendu jaunimui aktualių ir įdomių renginių“, – teigia Emilis. Jis priduria, jog dažniausiai susitikimui su draugais renkasi didesnius miestus, kadangi Prienuose nėra laisvalaikio pramogų pasirinkimo.
Anot VDU studentės Gabijos, jaunuoliai dažnai išvyksta, nes nori pakeisti vietą, aplinką ir atrasti savąjį „aš“ kitur. „Išvykimą lemia ir noras dirbti bei užsiimti įvairesnėmis veiklomis“, – teigia ji.

Į didmiestį traukia laisvės pojūtis
Jaunuoliai priduria, jog dideliame mieste yra daugiau laisvės nei gimtajame mieste.
„Mažame miestelyje turi būti atsargesnis, o dideliame gali būti laisvesnis ir išreikšti save įvairiomis formomis“, – sako Gabija. Pašnekovė priduria, jog dideliame mieste vyksta aktyvus naktinis gyvenimas, kai bet kuriuo paros metu galima rasti veiklos, vietų, kur pavalgyti, pasilinksminti. „Čia gali sutikti įvairesnių žmonių, gali veikti tai, ką visuomet svajodavai, tačiau tavo miestelyje to nebūdavo“, – atvirauja ji.
Anot Emilio, gyvendamas didmiestyje turi didelę pasirinkimo laisvę įvairiais aspektais: nuo studijų programų įvairovės iki pomėgių realizavimo.

Vilioja didesnis darbo užmokestis
Vilniaus miesto jaunimo reikalų tarybos pirmininkė Neda Žutautaitė mano, jog jaunuolių persikėlimą iš mažesnių į didžiuosius miestus lemia ne tik aukštojo išsilavinimo siekis.
„Iš dalies mažesnių miestelių/regionų, ne tokiais aukštais akademiniais rezultatais pasižymintys mokyklą baigę jauni žmonės, net ne visada apskritai ryžtasi siekti aukštojo išsilavinimo“, – komentuoja ji.
Pirmininkė teigia, jog bendrąja prasme didesnis miestas turi asociacijų ir su didesne „galimybių įvairove, ir „geresnėmis pozicijomis“ darbo rinkoje. Pavyzdžiui, Valstybinė duomenų agentūra fiksuoja, kad sostinės regionas išsiskiria ir didesniu vidutiniu nei kiti šalies regionai, darbo užmokesčiu. Tai, matyt, gali būti ir svarbiu veiksniu, skatinančiu jaunus žmones išvykti į didesnius miestus.
Aira Radvilavičiūtė

Rubrikoje Koks tu ir aš - tokia Lietuva. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *