Žieminiai miežiai – jau aruoduose, jų derlius menkesnis

Liepos antrąjį savaitgalį kai kurie Prienų rajono ūkiai pradėjo kulti subrendusius žieminius miežius – esant palankiems orams, jų derlius nuimtas, supiltas į aruodus ar išvežtas parduoti. Ūkininkai neskuba džiaugtis sklandžiai, be liūčių, prasidėjusia javapjūte, nes dėl vyravusios sausros šiemet ne tik žieminių miežių, bet ir kviečių derlingumas pastebimai bus mažesnis.

Javapjūtės nuotraukos iš I. ir J.Aliukonių ūkio.

Ūkininkė Inga Aliukonienė pasakojo, kad kombainai į javų laukus Pakuonio seniūnijoje, kur šiek tiek lengvesnė žemė, įvažiavo dar liepos 8–ąją, palyginti su ankstesniais metais, miežių kūlimas nesusivėlino. Anot jos, sausra pakenkė žieminiams miežiams, tikėtasi, kad iš hektaro byrės po 7–8 tonas, o prikūlė apie 6 t/ha grūdų.
– 65 hektarus užaugintų žieminių miežių mes nukūlėm jau prieš savaitę, šiandien sunkvežimis paskutinius grūdus išvežė į elevatorių Mauručiuose, – teigė I.Aliukonienė.
Ingos ir Jono Aliukonių ūkis žieminius miežius augina pardavimui. Ūkininkams, galima sakyti, pasisekė, nes pavasarį, esant aukštesnei grūdų supirkimo kainai, spėjo ją užfiksuoti ir sudaryti išankstinę pardavimo sutartį, todėl dalį derliaus realizavo palankesne kaina, o dalį teko parduoti tos dienos rinkos kaina, t. y. daug pigiau (maždaug po 164 Eur/t). Paklausta, ar kaina už supirkėjams pateiktą produkciją tenkina, ūkininkė nusijuokė, kad visuomet norėtųsi parduoti derlių kuo pelningiau, nes nemažai investuota į žemių ir pasėlių priežiūrą, trąšos buvo pirktos pačiu aukščiausiu kainos piku, kuomet jos buvo brangiausios.
– Nenorime dirbti nuostolingai, tiesa, javapjūtės sezoną galėsiu tiksliau įvertinti tuomet, kai paskaičiuosiu visas patirtas sąnaudas, o dabar dar metai nebaigti, laukia purškimai, tręšimai ir kiti darbai, – pastebėjo ūkininkė.
Pasižvalgiusi po javų laukus, Inga Aliukonienė prognozuoja, kad ir rapsų, ir kviečių pasėliuose nuostoliai sieks apie 40 proc. „Matyti, kad grūdai smulkūs, jų masė mažesnė, todėl aukštesnei pardavimo klasei netiks, bus daugiau skirti pašarams. Suprastėjusi grūdų kokybė atsilieps pardavimo kainai,“ – apgailestavo ji.
Kitą savaitę ūkio kombainai planuoja išvažiuoti į subrendusių žieminių rapsų laukus, iš jų pasuks nepertraukiamai kulti kviečių. Kaip sakė I.Aliukonienė, rapsais šiemet apsėta beveik 300 hektarų, kviečių laukai užima 400 hektarų plotus. Javapjūtės metu dirba visa šeima – ji, vyras ir sūnus, į talką ateina dar penki samdomi darbuotojai. Todėl, jei oras nesubjurs, technika neges, darbo pakaks beveik mėnesiui.
Prienų seniūnijoje besidarbuojantis ūkininkas Algis Čerkauskas teigė, kad derliaus nuėmimas jo ūkyje prasidėjo kiek vėliau, nei ankstesniais metais. Ūkininko nuomotas kombainas praktiškai per dieną nukirto ir iškūlė maždaug 25 hektarų plote sunokusius žieminius miežius, grūdai supilti į aruodus ir bus skirti gyvulių pašarui.
– Kur žemė yra lengvesnė, pritrūko drėgmės, grūdai daug smulkesni, tad derlius beveik trečdaliu menkesnis. Kur dirvožemis derlingesnis – žieminiai miežiai tankesni, stiebai tvirtesni, ir varpos pilnesnės, – derliaus kokybę įvertino A.Čerkauskas.
Jo ūkyje auginami žieminiai kviečiai, avižos, kvietrugiai, yra pievų. Kitą savaitę planuojama pradėti žieminių rapsų kūlimą. Pasak A.Čerkausko, didelės skubos nėra, nes ne vienas ūkininkas, šiemet atsisakęs papildomų priemonių grūdų nokimui aktyvinti, ketina pasikliauti motulės gamtos malonėmis. Ūkininkas išankstinių sutarčių dėl grūdų realizavimo nesudarė, todėl svarsto, kad, ko gero, kito kelio nebus, kaip tik parduoti grūdus ta kaina, kuri tuo metu galios rinkoje. Iki spalio 1 d. ūkininkui reikės atsiskaityti už trąšas, o, kaip taisyklė, prieš šį terminą grūdų supirkimo kainos šiek tiek nukrenta.
A.Čerkausko teigimu, kaimynai ūkininkai įvairiai vertina būsimą derlių, vieniems jis atrodo būsiąs pakankamas, bet dauguma, žinoma, šiuos metus dėl sausros ir lietaus trūkumo peikia.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Žemės ūkis. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *