Sugrįžimas į dvasios tvirtovę prie Alšios. Sudvariškėms – 500

Išties būtume našlaičiai, jeigu tikrovėje ar prisiminimuose neturėtume gimtųjų namų, juose mūsų laukiančiųjų artimųjų, girgždančio šulinio rentinio ar prie keliuko į namus nukritusio antaninio ar ananasinio obuolio. Viskas tuomet taip tampa tikra ir artima, kaip vaikystėje – žodis, žvilgsnis, viltis. Visur, kur tu būtum, prisiminimai tave pavys.

1623 m. Sudvariškių perėjimo Kauno benediktinių vienuolynui inventoriaus fragmentas.

Kiekvienas mūsų krašto miestelis ar kaimelis savo įdomia ir savita istorija yra tarsi nauja, dar niekada neskaityta knyga – su artimaisiais, protėviais ir visai užmirštaisiais, su krašto garbe ir žaizdomis, ir su tuo, ko galbūt nenorėtum prisiminti. Bet kai prisiriši prie tos knygos, niekada jos nepaleisi…
Tas sudėtingas krašto istorijos virsmas suvokiamas ir per kurios nors giminės istoriją ir per platesnį bendruomenės, viso kaimo atspalvį. O kai viskas suauga į vieną, tai jau – šventė!
Nudžiugau, kai kraštietis, mamos giminės Sudvariškėse ir gimtojo tėvelio kaimo Anglininkuose pažinimo entuziastas Romas Judickas pakvietė prisidėti prie Sudvariškių istorinio pažinimo šį šeštadienį įvyksiančioje šventėje. Mielai sutikau, nes Sudvariškės yra perlas krašto istorijoje, nes šiam kaimui, kaip ir netoliese esančiai Sobuvai, jau yra ne mažiau, kaip 500 metų. Jame tiek daug įdomaus ir intriguojančio būta! Taigi – mūsų pažinimo kelias Alšios, Sudvariškių link…
Sudvariškių kaimo istorijoje išskiriami keli laikotarpiai: 1) Sudvariškės – nuolatos kintanti įvairų žemvaldžių valda 1527–1623 m.; 2) Sudvariškės – Kauno benediktinių vienuolyno valda 1624–1842; 3) Sudvariškės – carinės Rusijos iždo dvaras 1843–1914; 4) Sudvariškės – nepriklausomos Lietuvos Stakliškių valsčiaus sudėtyje 1918–1940; 5) Sudvariškės – okupacijų gniaužtuose 1940–1990; 6) Sudvariškės – Lietuvos Respublikos Prienų rajono savivaldybės sudėtyje.
Sudvariškės istoriškai daugiausia yra susijusios su Stakliškių valsčiumi ir Stakliškių parapija. Nuo 16-ojo amžiaus pradžios šimtą metų šį kaimą yra valdę įvairūs nestambūs žemės savininkai, kurie tas valdas paveldėdavo, parduodavo, keisdavo arba įkeisdavo. Tas visas operacijas jie atlikdavo su sutarčių partneriais Kauno pilyje buvusiame Kauno Žemės teisme. Tie aktai ir sutartys ir padeda pažinti kaimą prie dvaro. Kaip yra pastebėjusi

Kauno benediktinių vienuolynas.

istorijos profesorė Raimonda Ragauskienė, 1527–1528 m. Sudvariškių žemės didžiausiu savininku yra minimas žemvaldys Venclovas Bartoševičius, taip pat čia žemes valdė Venclovavičiai ir Dzieržkai. Sudvariškių žemės buvo derlingos, aplink miškai, tad savininkai dažnai perstumdavo žemės ribų žymeklius – kapčius, ir dėl to kildavo daug ginčų teismuose. 1593 m. buvo užfiksuotas Sudvariškių dvarelis su 15 valakų žemės (1 valakas lygus 21,38 ha)(https://llt.lt/pdf/jieznas_stakliskes/jieznas_raida.pdf).
1582–1583 metais Sudvariškėse savo žemę parduoda Gulbės herbo Merkelis Andrius Zaviša, LDK žemių iždininkas, 1596 m. – Minsko pilininkas, nuo kalvinizmo 1596 m. perėjęs į katalikybę. Žemę įsigijo kalvinai: Jonas Kvileckis, o jam 1590 m. mirus, jo žmona Elžbieta Kvileckienė, pasižymėjusi aktyvia kalvinizmo propaganda. 1623 m. Sudvariškės pereina į Kauno benediktinių vienuolyno globą (VU MB, Rs, F.7, Kauno žemės teismo aktai 1581–1583, 320 v-326r; 345v-350 r; 664r-666v).
Bus daugiau
Vytautas Kuzmickas, istorikas

Rubrikoje Mūsų kraštas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *