Piligriminė kelionė į Lurdą su maltiečiais

„Išsipildė mano svajonė“, – džiaugiasi Onutė. Prieš trejus metus ši svajonė buvo išsakyta Prienų jaunųjų maltiečių grupės vadovei Linai Suchorukovienei. Ir štai pagaliau svajonė virto realybe – ansamblio „Puriena“ vadovė Onutė MATUSEVIČIŪTĖ kartu su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Prienų filialo pirmininke Irena KARSOKAITE, lydimos Prienų maltiečių, balandžio 30 – gegužės 11 dienomis dalyvavo piligriminėje kelionėje į Lurdą, vieną iš garsiausių katalikiškos piligrimystės vietų Europoje, įsikūrusį Pirėnų kalnų papėdėje Prancūzijoje.
– Kai man buvo pasiūlyta keliauti kartu, iš karto sutikau ir nenusivyliau. Likau sužavėta maltiečių bendruomene, imponavo jų nuoširdumas, meilė kiekvienam sutiktam, o ypač neįgaliesiems. Patirta ne tik stipri Dievo, bet ir maltietiška, bendruomeniška meilė. Visos kelionės metu jutome žmogiškąją šilumą, nuoširdumą, juokėmės, matėme daug ryžto, drąsos, tyrumo, tikrumo ir stiprybės pavyzdžių, – sugrįžusi iš kelionės pasakojo I.Karsokaitė.
Anot jos, kelionė autobusu nebuvo lengva, bet tikslas, nuoširdi maltiečių pagalba, gera nuotaika visus sunkumus kompensavo.
– Per naktį važiavę autobusu pasiekėme Bratislavą. Ten mūsų delegaciją pasitiko maltiečių organizacijos Maltézska pomoc Slovensko prezidentas Julius Brichta su žmona Tatiana ir sūnumi Benediktu. Paskirstę mus į dvi grupeles pavedžiojo po senamiestį. Ekskursija buvo puiki, apie miestą pasakojo profesionalūs gidai. Ir oras buvo nuostabus. Apsilankėme maltiečių atnaujintoje būstinėje, jie aprodė savo patalpas, kabinetus ir pavaišino sriuba – ir čia vykdomas „Maisto ant ratų“ projektas. Buvo skanu. Vakare vykome į labai jaukią maltiečių bažnyčią, į šv. Mišias. Tarp piligrimų buvo puikių giedotojų, prie kurių savo giesmėmis prisijungėme ir mes.
Atvykome į Vieną, į „Muzikos miestą“. Ekskursiją po miestą vedė Maltos ordino dama, grafienė Calice! Aplankėme Vienos simbolį – Šv. Stepono katedrą, pasivaikščiojom po įspūdingas Grabeno ir Kohlmarkt gatves, išvydom Vienos imperatoriškąjį Habsburgų dvarą, meno muziejų „Albertina“ ir Vienos operos teatrą, kurio scenoje kiekvieną vakarą galima išgirsti pasaulinio lygio menininkus! Ir apskritai, kiek daug muzikos ir jai skirtų erdvių Vienoje galima rasti… Besigrožėdami įspūdingos architektūros pastatais, pasiekėme ir Malteserkirche – Maltos ordino bažnyčią. Čia mus pasitiko ir pasveikino Austrijos Maltos ordino kancleris Richard Steeb, kuris supažindino su šios bažnyčios istorija. Buvo aukojamos šv. Mišios. Jas aukojo garsus austrų vargonininkas, Romos katalikų kunigas Domkurat Konstantin Reymaier! Nors jo grojant vargonais išgirsti nepavyko, bet tikrai pajutome, koks ypatingas tai žmogus!
Po šv. Mišių Austrijos Didysis Prioras pakvietė mus papietauti, pavaišino ir garsiaisiais Vienos marcipaniniais saldainiais. Gavome dovanų knygų apie Maltos ordino istoriją.
Kupini įspūdžių judėjome Venecijos link. Užburiančioji Venecija… Plaukiojantis tiltų ir kanalų miestas, kuriame gausybė aukštyn žemyn vedančių laiptelių, siauros, tačiau labai jaukios gatvelės, gražuolės gondolos, didingi pastatai. O dar koks smagus kėlimasis laiveliu! Pasivaikščiojimas pilnomis turistų Venecijos gatvelėmis buvo kiek sudėtingas, tačiau emocijos atpirko viską. Įvyko nuoširdus susitikimas su Venecijos maltiečiais – jie mums papasakojo apie Venecijos senamiestį, vadinamą „Didžiąja sala“, aprodė savo būstinę ir supažindino su XI amžių siekiančios ir šį miestą puošiančios maltiečių bažnyčios istorija.
Savona – paskutinė stotelė prieš pasiekiant išsvajotąjį Lurdą. Miestas prie Viduržemio jūros. Poilsis, niekur bėgti ir skubėti nereikia, tik mėgautis šiltais saulės spinduliais, gaiviu vėjeliu. Pailsėję ir pasisėmę jėgų, sėdome į autobusą ir, su maltietiška malda palikę Savoną, pernakt keliavome į Lurdą. Ilga kelionė svajonės link. Ypatingumo jai dar pridėjo ir skaitinys apie Lurdo svarbą visam Maltos ordinui, apie tai, kad vienas iš išgijusiųjų Lurde buvo maltietis.
Penktadienį mes jau buvome taip ilgai lauktame Lurde, garsiausiame pasaulyje katalikiškos piligrimystės mieste. Prie mūsų grupės prisijungė piligrimai skridę lėktuvu. Iš Lietuvos mūsų čia susirinko 84 piligrimai – maltiečiai ir jų globojami neįgalieji.
Mater Doloroso koplyčioje maltiečių vyskupas Darius Trijonis, kunigas Vytautas Rapalis bei iš Estijos atvykęs maltietis kunigas Egdaras laikė atidarymo (arba susitikimo) šv. Mišias. Vakaro kulminacija – įspūdingoji Lurdo žvakių procesija. Tūkstantinė minia, maldos… Visas vaizdas prieš baziliką nušvito tūkstančiais žvakių švieselių. Tokio užburiančio vaizdo niekur kitur pasaulyje nepamatysi. Šeštadienio ankstyvas rytas prasidėjo lietuviškomis šv. Mišiomis Lurdo grotoje. Jas aukojo maltiečių vyskupas Darius Trijonis ir kunigas Vytautas Rapalis su kitais kunigais. Po Mišių ėjome Kryžiaus keliu – 14 sustojimų, padedančių apmąstyti Kristaus kančią, lydimų mūsų dvasinių vedlių kalbinių intarpų ir nuoširdžių maldų. Dalyvavome eucharistinėje procesijoje su Švč. Sakramentu ir neįgaliųjų palaiminimo procesijose – šiemet čia susirinko daugiau kaip 6000 žmonių! Na, o vakare Šv. Bernadetos bažnyčioje vyko iškilminga medalių įteikimo ceremonija. Čia maltiečiams helperiams buvo įteikti medaliai su juostele, ant kurių kabinamos žvaigždutės – sidabrinės, auksinės.
Sekmadienio rytą dalyvavome popiežiškosiose tarptautinėse šv. Mišiose įspūdingoje Šv. Pijaus X bazilikoje. Ji tokia didelė – čia telpa apie 27 tūkstančius piligrimų! Bažnyčia – apverstos valties formos ir yra po žeme.
Sekmadienį užbaigėme tarptautiniu lietuvišku vakaru ant ligoninės stogo. Ypatingumo šiam vakarui suteikė Vilniaus Švč. M. Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčios vargonininkės Aidos Baliukevičienės dainos. Neįgaliesiems buvo įteikti Lurdo medaliai!
Paskutinė diena Lurde. Prasidėjo šv. Mišios Pijaus X bažnyčioje. Meldėmės už mūsų visų intencijas, neįgaliųjų piligrimų atvykimo į Lurdą tikslus. Maldoje padėkojome už viską, ką mums padovanojo šis ypatingas miestas.
Šv. Patriko koplyčioje vyko Ligonių patepimo sakramentas.
Po pietų funikulieriumi kilome Pirėnų kalnu iki Pic du Jer apžvalgos aikštelės, grožėjomės nuostabiais Lurdo vaizdais.
Vakare atsisveikinome su maltiečių delegacija, kuri į Lurdą skrido lėktuvu, ir keliavome į meilės miestą – Paryžių. Čia kilome į Eifelio bokštą, lankėmės Triumfo Arkoje, apžiūrėjome Luvrą, keliavome Eliziejaus laukais. Vakare išvykome į Vokietiją – Triero miestą, kuriame didžiausią įspūdį paliko didinga seniausia Vokietijos bažnyčia – Šv. Petro Katedra. Dar kelios valandos Vroclave ir – kelias į namus… – pasidalino savo įspūdžiais I.Karsokaitė.
Onutė Matusevičiūtė ir Irena Karsokaitė nuoširdžiai dėkoja Prienų jaunųjų maltiečių grupės vadovei Linai Suchorukovienei už kvietimą prisijungti prie kelionės, taip pat maltietėms, kurios visą kelionę jas globojo: Lukai Uogintaitei, Ainorai Brūzgaitei, Rimgailei Brūzgaitei ir visiems visiems padėjusiems bei keliavusiems kartu.
Piligriminė kelionė iš dalies finansuota maltiečių surinktomis lėšomis.

Rubrikoje Tai, kas išaugina.... Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *