Savivaldybės susitikime su Birštono bendruomene – aktualūs automobilių statymo ir gatvių remonto klausimai

Balandžio 27 d. Birštono kultūros centre vyko Birštono savivaldybės merės Nijolės Dirginčienės ir jos komandos susitikimas su bendruomene. Susitikime dalyvavo Administracijos specialistai, įstaigų vadovai, Tarybos nariai, kurorto gyventojai. Susirinkusiesiems pristatyta Birštono savivaldybės vizija, Strateginis plėtros planas iki 2030 m., įgyvendinami ir planuojami vykdyti investiciniai projektai bei naujai suformuota komanda: vicemerai Vytas Kederys ir Edvardas Citvaras, Administracijos direktorė Jovita Tirvienė.
Daugiau nei dvi valandas trukusiame susitikime birštoniečiai išsakė savo pastebėjimus, siūlymus tolesniam darbų planavimui ir įgyvendinimui Birštono savivaldybėje. Gyventojus labiausiai domino automobilių statymo vietų problematika ir prie senų, ir prie naujai statomų daugiabučių namų, taip pat kelių ir gatvių remonto klausimai.

Tvarkingos ir tvariai apšviestos gatvės
Š. m. balandžio mėn. Birštono savivaldybės taryba patvirtino Kelių priežiūros ir plėtros finansavimo programos lėšų sąrašą, kuriame numatyti šių metų prioritetiniai projektai. Pagal šį sąrašą planuojamas apšvietimo tinklų įrengimas, gatvės, šaligatvių statyba, paviršinių nuotekų tinklų įrengimas, pėsčiųjų ir dviračių takų statyba.
Gyventojams pasiteiravus apie Vilniaus g. rekonstravimo projektą, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Mantas Michaliunjo informavo, kad gatvės plėtros techniniame projekte numatyta 17 naujų automobilių statymo vietų, pėsčiųjų/dviratininkų takas, apšvietimas, želdiniai. Visos jos bus įrengtos vadovaujantis galiojančiais reikalavimais. Birštono savivaldybės administracijai ir BĮ Birštono miesto tvarkymo tarnybai yra žinomos probleminės miesto gatvių vietos ir jos yra remontuojamos nelaukiant gatvių rekonstrukcijų.
Susitikime kalbėta ir apie pėsčiųjų bei dviračių takų apšvietimui panaudotus inovatyvius sprendimus su saulės elementais, kurie tapo išskirtine kurorto identiteto detale, o žiniasklaidoje pristatomi kaip gerosios patirties pavyzdys, kurį siekiama įgyvendinti ne tik Lietuvos savivaldybėse, bet ir užsienyje.
Džiugu paminėti, kad Birštono savivaldybė už šiuos saulės energija apšviestų takų sprendinius ir unikalią šviestuvų formą, atkartojančią kurortui būdingas pušyno formas, 2022 m. gavo Žemės ūkio ministerijos apdovanojimą už aplinkai draugiškų metodų taikymą nominacijoje „Drauge su gamta“.

Neatsiejama Birštono dalis – dviračių takai
Birštono savivaldybės taryba yra patvirtinusi specialųjį dviračių trasų plėtros planą, kuriame viena iš perspektyviausių dviračių trasų atkarpų – jungtis tarp buvusios Birštono vienkiemio gyvenvietės sankryžos su keliu į Nemajūnų kaimą. 2022 m. Susisiekimo ministerija sukūrė Nacionalinių dviračių takų tinklo žemėlapį, kuriame minima dviračių takų atkarpa papuolė į prioritetinių valstybės finansuojamų trasų sąrašą, o jos statyba gali prasidėti jau 2024 m.
Verta pažymėti, kad ši dviračių trasų atkarpa patenka į šv. Jokūbo piligriminio kelio ruožą, kuris per Nemajūnų k. veda į Punią, kuria šiltuoju metų laiku keliauja piligrimai. Įrengus šį ruožą bus galimybė saugiai dviračiais ar pėsčiomis iš Birštono pasiekti lankytinus objektus: Amatų centrą, Nemajūnų dienos centrą su sporto aikštynais, Nemajūnų šv. Petro ir Pauliaus bažnyčią, taip pat ir sodų bendrijas Šilėnų k. Vėliau planuojama jungtis su kitomis Pietų Lietuvos lankytinomis vietovėmis. Ši trasa yra dalis bendro keturių savivaldybių (Kauno r., Prienų r., Birštono ir Alytaus r.) susitarimo sujungti jas šiuolaikišku, saugiu gamtai dviračių ir pėsčiųjų taku.
Gyventojams buvo aktualus ir paspirtukų bei dviračių eismą draudžiančių ženklų dr. A. S. Zenkevičiaus krantinėje klausimas. Kurorto sezono metu savaitgaliais ir švenčių dienomis šių transporto priemonių eismas krantine yra draudžiamas. Planuojama skelbti promenados architektūrinių idėjų konkursą su tikslu suplanuoti tvarų promenados rekonstravimą.

Daugiau automobilių stovėjimo vietų
Susitikime su bendruomene kalbėta ir apie sprendimus, kurie padėtų sumažinti automobilių eismą centrinėje kurorto dalyje, išplečiant automobilių stovėjimo aikšteles kurorto prieigose: Jaunimo, Žvėrinčiaus, Pušyno, N. Silvanavičiaus (prie UAB „Birštono vandentiekis“) gatvėse. Taip pat įrengta automobilių stovėjimo aikštelė B. Sruogos g. 23A su el. įkrovimo vietomis bei padidinta nemokama prekybos centro „Norfa“ aikštelė.
Didžiausios kurorto gatvės – B. Sruogos g. – rekonstravimo projekte numatytas naujos automobilių aikštelės įrengimas prie AB Birštono sanatorijos „Versmė“ bei esamos B. Sruogos g. 23 A aikštelės išplėtimas naudojant draugiškus gamtai sprendinius (kiauryminė danga, lapuočių zonavimas ir pan.).
Birštono kurortas yra kompaktiškas ir nedidelis, iš kurorto prieigų ar magistralinių gatvių patogu pėsčiomis per kelias minutes pasiekti kavines, viešbučius, todėl centrinėje kurorto dalyje skatinamas netriukšmingas bei netaršus pėsčiųjų ir dviratininkų eismas. Tokia praktika vadovaujasi ir progresyvūs Europos miestai, ir kiti Lietuvos kurortai. Transporto priemonių savininkams suteikiamos galimybės išlaipinti keleivius, išsikrauti krovinius prie visų objektų, o transporto priemones pasilikti kvartalo prieigose.

Automobilių stovėjimas prie daugiabučių namų
Atkreiptinas dėmesys, kad prie senų daugiabučių namų automobilių stovėjimo vietų skaičius nėra sumažintas, o priešingai – padidintas. Įvertinus daugybę būtinų aspektų ir numačius galimybes plėtrai, šiuo metu jau įrengtos naujos automobilių stovėjimo vietos (veja peraugančios dangos) Lelijų g., Kęstučio g., Algirdo g., Žvėrinčiaus g. Siekiama, kad kiemuose automobilius statytų tik daugiabučių namų gyventojai (įrengiami eismo ribojimo ženklai, leidžiantys į kiemus įvažiuoti tik gyventojams ir spec. transportui).
Plėtra daugiabučių namų kiemuose dažnu atveju negalima dėl minimalių (automobilių) atstumų iki pastatų. Pasikeitus teisės aktams atsirado galimybė automobilių stovėjimo vietas, skirtas elektromobiliams, formuoti arčiau pastatų. Savivaldybė etapiškai kiekviename kieme įrengia po keletą naujų automobilių stovėjimo vietų, minimaliai mažindama žaliuosius plotus. Atsižvelgiant į geologinius tyrimus (vandens lygį), naujų daugiabučių namų projektuose reikalaujama įrengti požemines automobilių stovėjimo aikšteles.
Taip pat kurorte numatyta tvari elektromobilių įkrovimo vietų plėtra – galingesnio įkrovimo įrenginius įrengiant kurorto prieigose, o lėto įkrovimo jungtis (neskleidžiančias triukšmo) – arčiau kurorto centro.
Birštono savivaldybės informacija

Rubrikoje „Birštono versmės“. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *