,,…Grūdas atsakė: sėjo artojas, žemė augino, žiemą pakėliau, vargą pakėliau, užaugau, kad jus pamaitinčiau…‘‘ (E. Mieželaitis)
Duona kasdieninė – tai šventas lietuvių patiekalas, tokią pagarbą užsitarnavęs sunkiu į ją įdėtu žmogaus darbu. Sklindantis duonkepėje krosnyje keptos ruginės duonos kvapas, mamos rankomis austa lininė staltiesė, kuria padengiamas stalas, tėvo rankomis raikoma duona, prieš valgį persižegnojimas ir duonos pabučiavimas – toks jaukių lietuviškų namų įvaizdis mūsuose perduodamas iš kartos į kartą, iš lūpų į lūpas. Tai – mūsų tautos paveldas, etnokultūrinė vertybė, tradicija ir liaudies išmintis. Gerbti duoną mūsų tautoje mokoma jau nuo kūdikystės.
Tik ar mes, ugdytojai, tėvai, mokome mažylius branginti tai, ką patys sunkiu darbu uždirbame? Ar mūsų vaikai susimąsto numesdami duonos riekelę? Vaikas pats savo akimis turi pamatyti, savo rankomis turi paliesti, ko mokome jį ugdydami.
Mūsų ekskursijos į Prienų krašto muziejų tikslas buvo supažindinti mažylius su autentišku duonos kelio procesu. Tai padaryti mums padėjo edukacijų vadovė E. Petrauskaitė, etnografė R. Jotautienė.
Tai, ką „Boružiukų“ grupės ugdytiniai patyrė, išbandė savo rankomis, liko sužavėti ir dideli, ir maži. Sakais kvepianti kaimiška medinė troba, kurioje buvo tikra: senovinis arklas, pjautuvas, girnos, duonkubilis ir ližė duonai į pečių pašauti. Svarbiausia, kad „Boružiukai‘‘ viską galėjo paliesti savo rankomis: berniukai „sėjo“ rugius, mergaitės juos „nupjovė“ pjautuvu, stipriausieji malė girnomis, vaikai formavo duonos kepalėlius, darė papuošimus ir kantriai laukė, kol iškeps duonutė. Belaukdami mažyliai klausė muziejininkės pasakojimo apie ilgą duonutės kelią, nuo grūdo pasėjimo į dirvą iki jo virtimo kvapniu duonos kepalėliu ant stalo. Su nepaprastu smalsumu mažyliai klausė šiltai ir įtaigiai perduodamų žinių. O kur dar mįslės, patarlės. O svarbiausia – iš muziejaus išsinešta paties kepta duonutė, kuria su pasididžiavimu galės pavaišinti savo namiškius ir draugus.
Tikimės, kad nors maža dalelė to, ką norėjome perduoti, išliks jų širdelėse. Svarbu, kad išliktų pagarba duonai, darbui ir kad niekada jos netrūktų ant mūsų kasdieninio stalo.
Rima Lankevičienė
Birštono miesto l/d „Giliukas“
vyresnioji mokytoja
Svarbu!
Nacionalinės žemės tarnybos prie Aplinkos ministerijos Prienų ir Birštono skyrius informuoja, kad Nacionalinės žemės tarnybos prie Aplinkos ministerijos Prienų ir Birštono skyriaus vedėjo 2023 m. kovo 31 d. įsakymu Nr. 10VĮ-82-(14.10.2 E.) patvirtinta 303,87 ha ploto teritorija Balbieriškio kadastro vietovės žemės reformos žemėtvarkos projektas. Laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotas Balbieriškio kadastro vietovėje – 303, 87 ha.
Balbieriškio kadastro vietovės žemės reformos žemėtvarkos projekto rengimo pradžia – 2023 m. balandžio 28 d.
Žemės reformos žemėtvarkos projektui planą rengia uždarosios akcinės bendrovės „Arvimeda“ projekto autorė Nomeda Vilčinskaitė (tel. (8-37) 32 14 61, 86 82 01 358, adresas: Raudondvario pl. 164 A, Kaunas).
———————
Parduoda tvarkingą javų kombainą „John deere“. Tel. (8 319) 46 236.Parduoda VW Golf tvarkingus lietus ratlankius su vasarinėmis R13 padangomis. Tel. 8 650 73 095.
Gyventojų atliekų surinkimo grafikai 2023 – 2024 m.
_____________
____________
Raskite mus Facebooke:
-
„Koks tu ir aš – tokia Lietuva“ ir „Tai, kas išaugina…“
Skelbimai:
Ieškome darbuotojų – budinčių globotojų.
Padėkite vaikams, netekusiems tėvų globos, užaugti šeimoje. Šiais vaikais budintis globotojas rūpinsis iki tol, kol jie galės grįžti į šeimą arba jiems bus surasti nuolatiniai globėjai ar įvaikintojai.
Budinčio globotojo veikla- apmokamas darbas.
Susidomėjusius galimybe dirbti budinčiu globotoju kviečiame kreiptis Į PRIENŲ RAJONO JIEZNO PARAMOS ŠEIMAI CENTRO GLOBOS CENTRĄ, Sodo g. 13, Jieznas, tel.: 8 640 82 665, 8 640 66 941, (8 319) 57 497._________________