Cukrinis diabetas ir širdies bei kraujagyslių ligos

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dažniausia mirties priežastis – išeminė širdies liga. Kodėl sergantys cukriniu diabetu dažniau miršta nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų? Apie tai kalbuosi su Prienų ligoninės direktore, gydytoja endokrinologe Jūrate Milakniene.

„Insulinas ne nuosprendis, o gyvybes gelbstintis vaistas. Tai ypač svarbu suprasti sergant 1 tipo diabetu,“ – atkreipia dėmesį Prienų ligoninės direktorė, gydytoja endokrinologė Jūratė Milaknienė.

– Kodėl sergantiesiems cukriniu diabetu itin svarbu rūpintis širdimi?
– Sergantiems cukriniu diabetu (CD) dėl ankstyvų ir greitai progresuojančių vainikinėse širdies kraujagyslėse aterosklerozinių pakitimų mirtingumas dėl išeminės širdies ligos bei kraujotakos sutrikimų padidėja net 2–4 kartus. Daugumai pacientų ūmi miokardo išemija nesukelia įspėjančių požymių – skausmo krūtinės plote, dusulio. Grėsmė ta, kad jiems pasireiškia tylusis miokardo infarktas, apsunkinantis savalaikę ligos diagnostiką.
Taigi didelio mirtingumo priežastis – laiku nesuteikta reikalinga medicininė pagalba.
– Kokios cukrinio diabeto diagnostikos ir gydymo naujovės?
– Nuo 2022 m. sausio 1 d. įsigaliojo naujasis cukrinio diabeto diagnostikos ir gydymo vaistais tvarkos aprašas. Sergančiajam CD nustatomas glikolizuotas hemoglobinas. Pacientai gydomi atsižvelgiant į gretutines širdies ir kraujagyslių, inkstų ligas bei jų rizikos veiksnius.
Lietuvoje gydytojas endokrinologas pacientams skiria naujausius ir efektyviausius medikamentus, naudojamus Europoje bei visame pasaulyje.
– Pacientus nudžiugino ir nauja nuolatinio gliukozės kiekio kraujyje stebėjimo sistema. Kuo ji efektyvi?
– Vasarą mus pasiekė dar viena gera žinia – nuo liepos 1d. taikome nuolatinio gliukozės kiekio stebėjimo sistemą. Tai visiems sergantiesiems 1 tipo cukriniu diabetu kompensuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Naudojant šią pažangią sistemą, mažiau streso: pacientas išvengia nuolatinių dūrių į pirštą.
– Ar visiems sergantiesiems CD būtinas insulinas? Kaip nustatoma jo dozė?
– Ne, ne visais atvejais. Cukrinis diabetas, priklausomai nuo jo tipo, gali būti gydomas ir kitais antidiabetiniais vaistais.
Gydymas insulinu skiriamas sergantiesiems ir 1 tipo, ir 2 tipo diabetu. Tačiau pirmuoju atveju jis būtinas, nes paciento kasa visiškai nustoja gaminti insuliną, svarbų maisto įsisavinimui, energijai ir žmogaus gyvybei.
2 tipo CD atveju organizmo ląstelės tampa atsparios insulino poveikiui, arba kasa jau nepagamina tiek insulino, kad patenkintų organizmo poreikius. Tada gydoma geriamais vaistais, tačiau ligai progresuojant (nepasiekiant geros glikemijos kontrolės tabletėmis), prireikia leidžiamų vaistų bei insulino injekcijų.
Tinkamą insulino dozę gydytojas parenka pacientui individualiai, atsižvelgiant į bendrą sveikatos būklę, glikemiją ir hipoglikemijos pavojų.
– Kodėl diabetu susirgę žmonės baiminasi insulino? Ar jį teks leistis visą gyvenimą?
– Pacientams dažnai kartojame, kad insulinas ne nuosprendis, o gyvybes gelbstintis vaistas. Tai ypač svarbu įvertinti sergant 1 tipo diabetu, kai dėka insulino žmogus gali gyventi visavertį gyvenimą – kurti šeimą, siekti karjeros, keliauti ir pan.
Sergantiesiems 2 tipo diabetu insulinas – vienas svarbių gydymo etapų. Tačiau išgirdus šią diagnozę nereiškia, kad insulino injekcijas teks leistis visą likusį gyvenimą. Subalansuota mityba, fiziniu aktyvumu, gydymu (geriamais ir leidžiamais ne insulino tipo vaistais) dažnai pasiekiama gerų rezultatų.
– Pacientai nerimauja, ar pavyks teisingai ir laiku susileisti vaistus…
– Taip, vartojant injekcinius vaistus, o ypač insuliną, pacientams kyla daug klausimų. Baiminamasi, ar pavyks patiems teisingai susileisti vaistus paskirtu grafiku, teisingai dozuoti, ar injekcijos bus skausmingos, ar galimos komplikacijos.
Norėčiau nuraminti, nes šiuolaikinių technologijų pagalba insuliną vartoti patogu: adatos labai plonos – vos 4 mm, 6 mm arba 8 mm ilgio, tad dūris vos juntamas.
Insuliną reikia leistis kasdien tuo pačiu metu, tačiau galima 1 val. paklaida.
Vartojant kai kuriuos šiuolaikinius insulinus, galima net 4 val. paklaida, bet apie tai turėtų informuoti tik gydytojas.
Tinkamai vartojant gydytojo paskirtus vaistus, rūpinantis subalansuota mityba, fiziniu aktyvumu, dažniausiai pavyksta sėkmingai kontroliuoti ligą, išvengti komplikacijų. Deja, pasitaiko atvejų, kai pacientas, išgirdęs diabeto diagnozę, nesuvokia realios grėsmės ir neskuba keisti savo gyvensenos.
– Ačiū už vertingą informaciją. Palinkėsime pacientams įsiklausyti į jūsų žodžius.
Veronika Pečkienė

Rubrikoje Sveikata ir socialinė apsauga. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *