Namų dvasią palaiko ir kuria ne daiktai, o juose gyvenantys žmonės…

Peržengus lapkričio slenkstį, po pašnekesių su vėlėmis, turgus gyveno šiam gamtos laikui įprastą gyvenimą. Tik tų pokalbių, matyt, bus vis daugiau, kai daugiau tamsos, kai priešžiemiu gamtininkų vadinamas mėnuo netruks praeiti ir įžengsime į Advento laiką. Sako, kad vėlės gyvena ir medžiuose, ir net turguje galima jų sutikti per įvairias krikščioniškas relikvijas, kurių galima rasti nemažai tarp sendaikčių – rožinių, kryželių, austų rankšluosčių, lovatiesių, kitų rankų darbo daiktų, į kuriuos įdėta širdies šilumos. Tik kaip pastebėjo sutikta prienietė iš Dvariuko, „namų dvasią ne tik kuria, bet ir palaiko ne daiktai, nors jų ir gausu, o namuose gyvenantys žmonės“.

Taigi, šurmulio, kur prekiaujama dėvėtais daiktais, drabužiais, nemažai. Ūkininkai taip pat įprastai ir dar įprasta kaina siūlė savo derliaus. Už centnerį kviečių, kvietrugių, miežių, avižų prašė 16–18 eurų. Buvo galima rinktis didesniais kiekiais runkelių, burokėlių, morkų, bulvių. Dvidešimt penkių kilogramų maišelis bulvių „Vineta“ veislės kainavo 15 eurų. Prie bulvių reikia ir mėsos, daržovių. Paviljone šviežia lietuviška kiauliena prekiaujanti moteris jau buvo bebaigianti viską išparduoti. Kilogramas maltos kiaulienos kainavo 6 eurus, sprandinės – 7,50 euro, kumpio – 6 eurus, šoninės – 6 eurus, kauliukų – 2–3 eurus, šonkaulių – 5 eurus, rinkinys šaltienai – 2 eurus, kilogramas kepenų kainavo 1,50 euro, taukinės – eurą, karkos – 3,50 euro. Daržovių galima pirkti ir šviežių, ir raugintų ar marinuotų. Prekeivių ne vienas, tad ir pasirinkti yra iš ko ir ką. Antai tik eurą kainavo tarkuotų morkų kilogramas, kai parsinešus iš turgaus gali iškart mišrainę maišyti, kaip kad darys Rima. Sako, dar įmes razinų, graikinių riešutų, nedaug česnako ir įtarkuos kietesnio sūrio. Kilogramas morkų, kurias dar reikės nuskusti, kainavo 0,80 euro, kopūstų kilogramas – 0,80 euro, kalafiorų – 2,50 euro, pastarnokų – 2 eurus, stiklinė pupelių kainavo eurą, šviežių agurkų kilogramas – 3 eurus, česnakų kilogramą pirko už 5 eurus, svogūnų – už 0,80 euro, raugintų agurkų kilogramas kainavo 2,50 euro, raugintų kopūstų – 2–2,50 euro, virtų burokėlių – 1,20 euro. Už kilogramą obuolių prašė 0,80–1 euro, už litrą spanguolių – 5 eurų. Pusės litro ar septynių šimtų gramų stiklainis konservuotų, marinuotų daržovių kainavo 2,50–3 eurus, indelis krienų – 1,50–2 eurus.
Apie dešimtą valandą jau nerasi ir gausesnio žuvies pasirinkimo, mat pirkėjai nemiegaliai, o žuvis – perkama prekė. Riebios silkės su galva kilogramas kainavo 3,90 euro, silkės filė su aromatu aliejuje – 5,90 euro, jūros lydekos sauso šaldymo kilogramas kainavo 4 eurus, tuno gabaliukų – 9,90 euro, lašišos steiko – 9,90 euro, šaldytos lašišos – 6,90 euro.
Pieno pirkėjai ankstyvi, tačiau apie dešimtą valandą dar sūrį kitą galima surasti. Litras pieno kainavo 0,80 euro, pusė kilogramo sviesto – 6 eurus, litras grietinės kainavo 5–6 eurus, pusė kilogramo varškės – 2 eurus, varškės sūrio kilogramas , priklausomai nuo priedų, – 5,50–6 eurus.
Už pusės litro medaus stiklainiuką bitininkai prašė 4–4,50 euro. Už dešimtį vištos kiaušinių vienoje vietoje prašė dviejų eurų, kitoje – trijų, dešimt anties kiaušinių kainavo keturis eurus.
Dar paukščių klegesio, žmonių bendrystės buvo ir gyvuliukų turguje, kur vieni rinkosi vištų, kiti „kalbino“ antukes, triušius. Nedaug perkančiųjų, nedaug ir besidominčių buvo gražiais medžio drožėjo Gintauto darbais. Galbūt todėl, kad kiekvieną turgų jo nesurasi, o ir laikas toks, kai dauguma taupo nežinomai ateičiai. Tik Gintautas nenusiminė, nes daug darbų nuperka įvairių mugių metu, ir dar išties yra žmonių, kurie vertina rankų darbo medinį šaukštą ar pjaustymo lentelę, vertina tiesiog tai, kas tikra.

Palma Pugačiauskaitė

Rubrikoje Mūsų kraštas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *