Prienų sporto arenoje – unikalūs povandeniniai plaukikų portretai

Rugsėjo 20 d. Prienų arenos fojė pristatyta unikali Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Lietuvos spaudos fotografų klubo narės Ritos Stankevičiūtės-Kazakevičienės fotografijų paroda „AQUEOUS“, kurioje eksponuojami po vandeniu sukurti skirtingų kartų žinomų Lietuvos plaukikų portretai. Apie tai, kaip kilo mintis kitu rakursu atskleisti žmogaus ir vandens santykį, įgyvendinti daug pastangų ir išankstinio pasiruošimo pareikalavusį fotografijos projektą, parodos lankytojams papasakojo pati autorė.
Rita Stankevičiūtė-Kazakevičienė, kilusi iš Marijampolės, yra fotografijos profesionalė. Vilniaus statybos ir dizaino kolegijoje ji studijavo fotožurnalistikos specialybės pagrindus, o Vilniaus dailės akademijoje įgijo magistro laipsnį. Nuo 2006 m. dirba fotografe dienraščiuose ir žurnaluose. Dalyvavo įvairiuose fotografijos konkursuose, yra surengusi tris personalines parodas. 2014 m. jos kūriniai publikuoti Londone leidžiamame meniniame leidinyje „Save Zine Vol. 4“. Fotomenininkė 2015 m. tapo Lietuvos spaudos fotografijos konkurso „Portretas“ temos nugalėtoja.
Pasak R. Stankevičiūtės-Kazakevičienės, projektas „AQUEOUS“ truko ketverius metus, pradedant pasiruošimu ir finansavimo paieškomis, baigiant darbu baseine. Tam, kad galėtų fotografuoti po vandeniu, fotografei teko įveikti kelis iššūkius. Visų pirma, baigti povandeninio nardymo kursus ir gauti nardytojo licenciją. Taip pat įgyti pasitikėjimą privačių asmenų, kurie sutiko jai išnuomoti brangią povandeninio fotografavimo įrangą. Prireikė ir ištvermės, nes fotosesijos šaltame vandenyje trukdavo ir iki penkių valandų. Kaip sakė fotografė, patys plaukikai labai geranoriškai priėmė projekto idėją, todėl ji galėjo fiksuoti jų išraiškas treniruočių baseine metu, veidams panyrant į vandenį. Buvo numačiusi ir daugiau plaukikų portretų, tačiau sužinojusi, kad laukiasi, gydytojų patarta liovėsi nerti į baseino dugną. Iš tūkstančių kadrų geriausius jai padėjo atrinkti fotografijos profesionalai Gintautas Trimakas ir Jonas Staselis.
Nuo 2016 metų paroda, kurios globėjas yra Prezidentas Valdas Adamkus, keliauja per Lietuvos parodų sales, daugybė žmonių per tą laiką galėjo susipažinti su tokiu būdu įamžintų Lietuvos čempionų, olimpiadų ir čempionatų nugalėtojų bei prizininkų kasdienybe, sunkiu darbu ir emocijomis. Povandeninės fotografijos meistrų Lietuvoje nėra daug, todėl parodoje eksponuojamos fotografijos turi meninę ir išliekamąją vertę.
Parodos autorė susirinkusiuosius pakvietė paspėlioti, kokie gi gerai žinomi Lietuvos plaukikai nufotografuoti. Kadangi raibuliuojantis vanduo iškreipia veido bruožus, atspėti, kas yra kas, buvo nelengva. O autorės fotoreportažų herojais tapo gerai pažįstami plaukikai: Lina Kačiušytė, Remigijus Janušaitis, Robertas Žulpa, Birutė Užkuraitytė-Statkevičienė, Giedrius Titenis, Danas Rapšys ir kt.
Neseniai Kaune vykusiame „Fluxus“ festivalyje buvo pristatytas naujausias Ritos Stankevičiūtės-Kazakevičienės darbas – filosofinę potekstę turinti, asmeniniais išgyvenimais pagrįsta instaliacija – performansas. Kaip pastebėjo autorė, jai neįdomu fotografuoti įprastai, todėl ji ieško būdų, kaip perteikti žmonių emocijas, būsenas, jų santykį su objektais ir erdvėmis.
Dalė Lazauskienė
Autorės nuotraukos

Rubrikoje Sportas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *