Pagarbos ženklai Šakovams atminti

Penktadienį, minint 81-ąsias Prienų žydų žūties metines, prie Prienų autobusų stoties buvo atidengti atminimo akmenys Bencionui Benui Šakovui ir Libei Genei Šakovienei-Kacaitei pagerbti. 1941 metais pradėtas sistemingas, masinis Lietuvos žydų genocidas. Holokaustas atėmė beveik 200 tūkst. Lietuvos žydų gyvybių.
Bencionas Benas Šakovas – bene žymiausias Prienų žydas. Nors B. Šakovas gimė Kaune, prieniškiai jį laiko kraštiečiu. Tarpukariu klestėjusio alaus bravoro ,,Goldberg“ savininkas Bencionas Benas Šakovas ir jo žmona Libė Genė Šakovienė-Kacaitė penktadienį pagerbti prie Prienų autobusų stoties, buvusioje alaus bravoro vietoje. Lygiai prieš 81 metus Bencionas Benas ir jo žmona Libė Genė buvo suimti ir sušaudyti.
Idėja apie atminimo akmenis kilo Joalitai Jurkevičienei ir Jolitai Stačiokaitei.
– Prieš dvejus metus idėją pasiūlėme Prienų rajono savivaldybei ir nuo to laiko mes tapome komanda: diskutavome, ieškojome archyvinių dokumentų, bendravome, – pasakojo J. Jurkevičienė.
Projekto organizatorės apklausė Prienų gyventojus, koks žmogus turėtų būti įamžintas šiuose akmenyse. „Visi apklausti mano miestiečiai, kaip svarbią istorinę vietą paminėjo alaus bravorą ir jo šeimininką Beną Šakovą. Todėl drąsiai galiu teigti, jog Beno Šakovo vardas ir veikla Prienuose simbolizuoja visą Holokaustą. Išžudytus žmones. Išnaikintą kultūrą. Sugriautus pastatus. Tačiau atmintis išlikusi. O vis didesnės paprastų žmonių, savivaldybės administracijos rodomos pastangos padeda išsaugoti miesto istorinę atmintį.“, – teigė Joalita Jurkevičienė.
Minėjimo atidaryme dalyvavęs Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas visus paragino ir ateity prisiminti istoriją, išmokti tas pamokas, kurios padėtų gyventi taikoje ir santarvėje.
Minėjimą vedusios Prienų muziejaus direktorės Lolitos Batutienės manymu, išdėliotos lentelės su trumpais, bet iškalbingais užrašais ne tik padeda prisiminti, bet ir leidžia geriau suvokti didžiulį Holokausto mastą ir tai, kad per jį žuvę žmonės buvo kaimynai.
1944 m. rugpjūčio 1 d., vokiečių aviacijos antskrydžio metu, buvo susprogdintas beveik visas alaus bravoro pastatų kompleksas. Šiuo metu buvusioje bravoro teritorijoje – Prienų autobusų stotis ir policijos komisariatas. Išliko tik rūsiai, kuriuose įrengta policijos šaudykla.
Marija Janavičiūtė

Rubrikoje Mūsų kraštas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.