Pastebėta, kad persirgusiems Covid-19 liga neretai pasireiškia ir gastroezofaginis refliuksas (GERL). Apie ligos simptomus bei gydymą pasakoja Prienų ligoninės gastroenterologas Algirdas Ališauskas.
– Kas provokuoja skrandžio ir ryklės GERL?
– Ligą provokuoja ilgai patiriama nervinė įtampa, stresas, kurį ir dėl pandemijos, ir dėl karo Ukrainoje šiuo metu jaučia šalies gyventojai. Kai gyvenimas nervingas, įtemptas, dažniau piktnaudžiaujama neteisinga mityba, „greitu“ maistu, kava. Šie faktoriai ypač provokuojantys. GERL daro įtaką ir autoimuninės sistemos ypatumai, vaistai nuo alergijos, mažinantys kraujospūdį.
Karantino metu kas trečias Lietuvos gyventojas priaugo 3–7 kg svorio, o padidėjusi kūno masė gali būti gastroezofaginio refliukso ligos priežastimi.
– Ar koronavirusas gali sukelti skrandžio ir virškinimo negalavimus?
– Vis dažniau koronavirusas nualina ne tik plaučius ir kvėpavimo takus, bet ir virškinimo sistemą. Tačiau kosulys, skausmas krūtinėje nebūtinai siejamas su koronaviruso infekcija.
Mokslininkai patvirtino, kad, praėjus 90 parų po hospitalizavimo dėl COVID-19 ligos, 18 proc. žmonių serga gastroezofaginio refliukso liga. Susirgus Covid-19, dažnai vargina gerklės skausmas, lėtinė sloga ar užsitęsęs kosulys. Po ligos paaštrėja GERL simptomai, ypač tiems pacientams, kurie jau yra sirgę refliuksu.
– Ar Covid-19 ligos ir GERL simptomai būna panašūs?
– Ir sergant Covidu, ir GERL, gali varginti užkimęs balsas, ypač rytais, įkyrus kosulys, dažnas kankinantis krenkštimas, kąsnio pojūtis ryklėje, ryklės peršėjimas. Neretai COVID-19 infekciją lydi ir skrandžio bei ryklės refliuksas. Pacientai net neįtaria, kad skundžiasi GERL simptomais – krenkštimu, užkimimu, jautria gerkle, įstrigusio svetimkūnio pojūčiu.
– Manyta, kad koronavirusas įsikuria nosiaryklėje ir pažeidžia tik kvėpavimo takus. Kaip liga gali apsunkinti stemplės ir skrandžio darbą?
– Koronavirusas atakuoja ne tik kvėpavimo takus. Virusiniai komponentai aptinkami ryklėje, trachėjoje, plaučiuose, širdyje, kraujagyslėse, skrandyje, žarnyne, smegenyse, inkstuose, gleivėse, seilėse ir t.t.
Po Covid-19 ligos reikia laiko, kad atsistatytų gleivinės, ryklės komforto pojūtis.
– Sergantiems refliuksu yra svarbi mitybos korekcija. Ko derėtų vengti?
– Vengtini citrusiniai vaisiai, pomidorai, kava, šokoladas, alkoholis (ypač vynas, šampanas); keptas, rūkytas, aštrus, riebus maistas. Nevartoti gazuotų gėrimų, aštrių padažų. Rečiau valgyti ananasų, rūgščių obuolių, kivių, granatų, braškių, svogūnų, česnakų. Vengtini riebūs kepsniai, marinuotos daržovės.
Beje, cinamonas ar mėtų arbata gali pabloginti savijautą. Saldumynai skatina rūgimo procesus virškinimo trakte, sustiprina rėmens graužimą.
Minėti produktai dirgina skrandžio gleivinę, skatina didesnį skrandžio sulčių išsiskyrimą ar silpnina tarp stemplės ir skrandžio esantį rauką.
– Ko gero, vertėtų valgyti dažnai ir po truputį?
– Savijauta pagerėja, kai vartojamas lengvesnis, švelnesnis maistas, po nedaug (nepersivalgant) ir dažnai (kas 3 valandas), jį gerai sukramtant.
Į valgiaraštį įtraukite šarminių maisto produktų, maistinių skaidulų. Žalios daržovės, žiediniai kopūstai, bananai, melionai, pankolis mažina rėmenį.
Tinka šviežia mėsa, žuvis, kiaušiniai, grybai, pieno produktai, ankštinės daržovės, riešutai, burokėliai, moliūgai, kopūstai, brokoliai, cukinija, morkos, baklažanai, saldžiosios paprikos, ridikėliai, petražolės, avietės, kriaušės.
– Kaip gydomas refliuksas?
– Moksliniai tyrimai įrodė, kad, sergant šia liga, svarbiausias viršutinių kvėpavimo takų agresorius yra pepsinas, todėl pažangiausias gydymas neutralizuoja skrandžio rūgštį ir pepsiną. Pagrindinis cheminis vaistas – protonų siurblio inhibitoriai (pvz. omeprazolis), jie blokuoja druskos rūgšties sekrecijos grandį skrandyje ir, juos tinkamai vartojant, mažėja GERL simptomai.
Fitochemikalai, kaip gervuogių, pušų ekstraktas, ciberžolė, slopina pepsino aktyvumą, mažina uždegimo požymius. Silpnesnį poveikį turi žalioji ir ramunėlių arbatos. Sodos vartojimas vengtinas, tačiau tinka kramtyti bikarbonatinę kramtomąją gumą, kuri padidina ryklės pH ir skatina seilių išsiskyrimą.
Bendri patarimai:
. Vengti ilgų darbo valandų susilenkus (tvarkantis buityje, ravint daržo lysvėje ir pan.), gulinėjimo, fizinio krūvio pavalgius.
. Vakarieniauti derėtų 18–20 valandą.
. Nevalgyti ir negerti dvi valandas prieš gulantis, pakelti galvūgalį 15 cm, dažniau miegoti ant kairiojo šono.
. Dažniau vaikščioti pėsčiomis, gryname ore.
Veronika Pečkienė
Svarbu!
————–
Įmonei Birštone reikalingas ūkio dalies vadovas.
Gyvenimo aprašymą siųsti el.p. d.jonaitis@bmv.lt
————–UAB „Požeminių linijų statyba“ ieško: vamzdynų klojėjų (1000-1200 į rankas), ekskavatorininkų (1500-1800 į rankas), betranšėjų technologijų specialistų (1700-2200 į rankas), suteikiamos visos socialinės garantijos, darbo rūbai, brigados automobilis, visuomet laiku mokamas, nepriklausomai nuo sezono, atlyginimas. Skambinti: 8 698 36581.
Gyventojų atliekų surinkimo grafikai 2022 – 2023 m.
_____________
____________
Raskite mus Facebooke:
-
remia rubrikas „Jaunimo skveras“ ir „Tai, kas išaugina…“
Skelbimai:
Ieškome darbuotojų – budinčių globotojų.
Padėkite vaikams, netekusiems tėvų globos, užaugti šeimoje. Šiais vaikais budintis globotojas rūpinsis iki tol, kol jie galės grįžti į šeimą arba jiems bus surasti nuolatiniai globėjai ar įvaikintojai.
Budinčio globotojo veikla- apmokamas darbas.
Susidomėjusius galimybe dirbti budinčiu globotoju kviečiame kreiptis Į PRIENŲ RAJONO JIEZNO PARAMOS ŠEIMAI CENTRO GLOBOS CENTRĄ, Sodo g. 13, Jieznas, tel.: 8 640 82 665, 8 640 66 941, (8 319) 57 497._________________