„Dar dabar jaučiu dūmų kvapą, regiu senelį – su skrybėle, lininiais drabužiais einantį bičių avilių link…“

– Mūsų, Grinkevičių šeimos, bitininkavimo istorija prasidėjo daugiau kaip prieš šimtą metų, kai senelis Petras, gyvendamas Krasausiškių kaime, Stakliškių apylinkėje, dar jaunystėje įsigijo keletą bičių šeimų. Nuo vaikystės, kiek save prisimenu, kartu su seneliu bėgdavau prie avilio padėti jam prižiūrėti biteles. Padėdavau nešioti korius. Tą kvapą – dūmų ir avilio – atsimenu ir dabar, – tokiais šiltais atsiminimais savo pasakojimą apie ekologinę bitininkystę pradėjo Alma Grinkevičiūtė-Rančienė, gimusi Stakliškėse, o gyvenimą susikūrusi Birštone.
Man vis maga klausti, juk galėjo grįžti po vaikų auginimo atostogų į darbą valstybinėje įstaigoje. Kodėl priėmė kitokį sprendimą?
– Gimus jaunesniems vaikams, po motinystės atostogų grįžau prie bičių. Ir nesigailiu pasirinkimo tęsti šeimos tradicijas, kurių pradžią skaičiuojame nuo 1918 metų, – sako Alma Račienė, džiaugdamasi, kad jau turi ir pagalbininkę vyriausiąją dukrą Gretą, turinčią ir žinių. Austėjos vardas duotas jaunėlei dukrai – tai Bičių deivės vardas. Smiltė ir Ąžuolas taip pat skuba į pagalbą mamai. Jie noriai talkina įvairiausiuose bityno darbuose. Tad Alma ir šiandien yra įsitikinusi, kad grįžti dirbti į tėvų, senelių vietas – malonumas. Būtent bityne, o ne kur kitur, ji ir pavargusi atranda ramybę, harmoniją ir su gamta, ir su savimi.
– Seneliui išėjus Anapilin, biteles ėmėsi prižiūrėti mano tėtis Antanas Grinkevičius. Jis dar ir dabar bitininkauja, yra mano dešinė ranka, kaip sakoma, ir patarėjas, ir pagalbininkas. 2011 metais mano pomėgis bitėms virto pagrindiniu darbu ir šeimos pragyvenimo šaltiniu, – su meile praeičiai ir šiandienai pasakoja, atrodo, niekada nepavargstanti keturių vaikų mama.
Jau ryt, kaip įprasta, ją bus galima surasti Vilniuje, Užupio Tymo turgelyje, kur ekologiškų prekių, kaip pasakoja Alma, ypač ieško jauni žmonės, tarp kurių ir daug užsieniečių. Alma Rančienė yra ir Tymo turgaus asociacijos narė. 
– Mums su tėte labai svarbu, kad vartotojus pasiektų tik natūralūs, ekologiški ir su meile pagaminti produktai. Visą dėmesį skiriame jų kokybei, o ne kiekybei. Kiekvienas produktas yra surinktas ir paruoštas vartojimui su didele meile bei pagarba bitėms ir jas supančiai aplinkai, – mintimis dalinasi bitininkė, vis nuklysdama į vaikystę, kai akyse iškyla jos senelis. – Matau jį, apsirengusį baltais lininiais marškiniais, nešiną senoviniais tinkleliais, su skrybėle. Tinklelį duodavo ir man. Tai – kažkas tokio, ką sunku nusakyti žodžiais. Atsimenu jį rankiniu medsukiu sukant medų… Kartą užsidėjau gumines pirštines, eidama su juo prie bičių. Jis man liepė nesidėt, nepaklausiau. Tik kai bitės pradėjo gelt, supratau kodėl. Žiemą, atsimenu, lipdavom ant namo aukšto, kur skrynioje, kibire, stovėdavo medus. Net peilis lūždavo, norint jo atsipjauti, ir medus lūždavo. Dažnai vyresni pirkėjai klausia, kodėl seniau medus buvo kitoks. Anksčiau juk medų imdavo kartą arba du per sezoną, jo sudėtyje būdavo pienės, jos ir suteikdavo kietumą. O dabar, kad pirkėjams būtų pateikiama kuo įvairesnio medaus, jis imamas daug dažniau, po skirtingų augalų žydėjimo (pienių, liepų, grikių…), kalbėdama apie savo darbo subtilumus sako Alma.
Žiemą – taip pat darbymetis. A.Rančienė pasakoja apie tai, kaip senus korius išpjauna, sulydo, gauna vašką, ir iš ekologinio bityno vaško gamina įvairias žvakes. Čia jau taip pat širdį, idėjas ir rankas prideda dukra Greta su savo draugu.
Užklausta apie medaus savybes, A. Rančienė primena, rodos, kiekvienam žinomus dalykus. Tai, kad, prieš medui patenkant į stiklainius, reikia atidengti korio akeles, medų išsukti, košti, filtruoti, išpilstyti. O reklama, pasak jos, sklinda iš lūpų į lūpas. Gera tarp bičiulių, kurie prekiauja įvairiais ekologiniais produktais. Dauguma jų jau patapę draugais. Alma pasakoja, kad Tymo turgaus pirkėjai gana įvairūs, bet įdomūs žmonės, žymūs, žinomi. Labai įdomu bendrauti ir su kitų gaminių gamintojais. Visi atviri naujovėms, visi dalinasi patirtimi.
– Ekologiniame bityne suneštas medus yra puikus energijos šaltinis įvairiais metų laikais, ir medus, ir medaus produktai yra puiki dovanėlė, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Galite rinktis pavasarinio, kuris bus suneštas iš žydinčių sodų, kiaulpienių žiedų, jis – kvapnus, tirštas. Galite skanauti liepų – pajusite liepžiedžių skonį, o spalva – primins lietuvišką gintarą. Pievų medus aromatingesnis, lengvesnio skonio, kvapo, priešingai miško medui, kuris yra įvairesnio skonio, tamsus, aitresnis. Viskas priklauso, ant kurio žydinčio augalo užtūps bitelė. Aplink bityną išties nėra jokio taršos šaltinio. Medaus išgavimo proceso metu naudojame tik nerūdijančio plieno įrangą, – apie medaus savybes ir darbą mintimis dalijasi Alma, nepamiršdama priminti, kad iš bičių gyvenimo galima ir pasimokyti.
Bičių šeimų gyvenimas gali būti ir socialiniu pavyzdžiu mums. Džiaugiuosi savo pasirinkimu ir drauge didžiuojuosi, kad viskuo, ką darau, domisi ne tik Greta, bet visi vaikai, kad jiems svarbūs mano tėčio Antano, kaip kad man jo tėčio Petro, mano senelio, patarimai, pamokymai, bendri pašnekesiai ne tik apie bičių, bet apskritai apie būtį, kurią kuriame patys, kuriame kaip išmanydami, perimdami senelių, tėvų tradicijas, stengdamiesi jas tęsti, puoselėti ir, svarbiausia, išlaikyti kiek tik galima ilgiau. Kuriame su meile, rūpestingai dirbdami, mylėdami vieni kitus, bites ir gyvenimą, – sako Alma Rančienė.
Palma Pugačiauskaitė

 

Mes Jums siūlome ekologiškus bičių produktus. Tai – medus, bičių duonelė, bičių pienelis, žiedadulkės, pikis (propolis) ir vaškas. Kad net išrankus pirkėjas liktų patenkintas, siūlome daug įvairių medaus ir vaško gaminių (vaškinės žvakės, medus su pikiu, medus su žiedadulkėmis, medus su bičių duonele). Šiais metais siūlome mūsų bityno naujovę – kreminį medų. Kreminis medus – tai 100 proc. natūralus, iki kreminės konsistencijos, pagal specialią technologiją, tam tikrą laiką suktas skystas medus. Sukant medų, suardomi medaus kristalai, jis tampa lengvai tepamas, ilgam išlieka minkštas.

Rubrikoje Verslas ir paslaugos. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *