Prienų krašto žmonių lūpose ir mintyse vienas žodis – Ukraina

„Gyvenimo“ interviu su Prienų rajono savivaldybės administracijos direktore, Ekstremaliųjų situacijų komisijos ir Operacijų centro vadove Jūrate Zailskiene aktualiomis pagalbos karo pabėgėliams organizavimo ir civilinės saugos temomis.

– Rusijai pradėjus karinius veiksmus prieš Ukrainą, Lietuva paskelbė priimsianti nuo karo bėgančius šios šalies civilius, su prašymu solidarizuotis kreiptasi į savivaldybes ir gyventojus. Galbūt jau įvertinote Savivaldybės pajėgumus, kiek galėsite priimti, kur ir kokiomis sąlygomis apgyvendinsite, pamaitinsite, aprūpinsite svarbiausiais daiktais karo pabėgėlius?
– Karo veiksmai mus paskatino veikti labai greitai. Jau pirmą dieną susirinkę Ekstremaliųjų situacijų komisijos ir Operacijų centro nariai aptarėme, kaip apjungti bendram mūsų įstaigas, įmones ir gyventojus. Surinkome informaciją iš seniūnijų, mokyklų, socialinių įstaigų apie mūsų galimybes apgyvendinti karo pabėgėlius iš Ukrainos. Jau dabar galime savo patalpose patogiai priimti apie 90 bėgančiųjų nuo karo. Pirmadienį Prienus pirmos pasiekė dvi ukrainietės moterys, kurios į Lietuvą atvyko traukiniu. Jos apsigyveno privačiame sektoriuje.
Pakvietėme gyventojus, verslininkus pasiūlyti pagalbą. Galiu tik pasidžiaugti ir padėkoti –mūsų krašto žmonės per kelias dienas pasisiūlė pas save priimti net 60 ukrainiečių, 15 verslo įmonių pasiūlė apgyvendinti 12–13 šeimų, o 20 įmonių – įdarbinti apie 50 iš Ukrainos atvykusių asmenų. Visos rajono mokyklos pasirengusios mokyti ukrainiečių vaikus, o gydymo įstaigos – teikti medicininę pagalbą. Prienų ligoninė pilnai pasirengusi dirbti ir dingus elektrai, o Prienų PSPC planuoja įsigyti generatorių, kad nestrigtų darbas, esant ekstremaliai situacijai. Posėdžio metu aptarėme ir kitus organizacinius klausimus, jei išauštų X valanda ir tektų priimti skubius sprendimus.
– Šiomis dienomis žmonių lūpose ir mintyse – įvykiai Ukrainoje, kiekvienas pasvarsto, kokiais būdais reikėtų apsaugoti savo šeimas, jei tie įvykiai persikeltų ir į Lietuvą. Kaip Prienų rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų komisija ir Operacijų centras užtikrintų civilinę saugą?
–Prienų rajono savivaldybės civilinės saugos planai nuolat atnaujinami, juose aiškiai apibrėžta, kaip elgtųsi, kokius sprendimus priimtų Operacijų centras, esant įvairioms ekstremalioms situacijoms. COVID-19 pandemijos valdymas parodė, kad mūsų Savivaldybės komanda kompetentinga, nebijanti iššūkių, negailinti savo asmeninio laiko ir daranti viską, kad gyventojai jaustųsi saugūs.
Prienų mieste yra įrengtos akustinės-akumuliatorinės sirenos, per garsiakalbius būtų skelbiama svarbi informacija. Jos išdėstytos visame mieste, veikia ir nesant elektros. Kiti rajono gyventojai būtų informuojami mūsų civilinės saugos planuose, kuriuos mes aptariame ir nuolat atnaujiname.
Labai kviečiu gyventojus atsiversti Savivaldybės tinklalapį www.prienai.lt, pasirinkti Gyventojams skirtą temą Civilinė sauga ir mobilizacija ir pasidomėti šia tema. Pirmasis patarimas, įvykus ekstremaliai situacijai – įsijungti nacionalinę TV ar radiją.
– Kiekvienam Savivaldybės gyventojui turėtų būti žinomi veiksmai, ką daryti, kad išliktum ir padėtum savo artimui. Galbūt ir civiliams ketinama surengti specialius mokymus ar daugiau jų įtraukti į įvairių tarnybų vykdomas pratybas?
– Artimiausiu metu specialių mokymų neplanuojama. Noriu dar paminėti, kad visa informacija apie tai, kaip būtina pasirengti ekstremalioms situacijoms, yra paskelbta interneto svetainėje LT72, kurios aktyvioji nuoroda patalpinta ir Prienų rajono savivaldybės svetainės apačioje bėgančioje eilutėje.
– Ir taikos metu, ir vykstant neramumams, yra labai svarbus ne tik tarnybų, bet ir savanorių įsitraukimas. Ar Savivaldybei taip pat prireiks savanorių pagalbos?
– Tikėtina, kad savanorių pagalbos prireiks. Jau dabar turime daugiau nei 10 žmonių, pasisiūliusių savanoriauti. Mes turime jų kontaktus, ir kai tik prireiks, kviesime į pagalbą. Dėkodama jau pasisiūliusiems, dar kartą kviečiu gyventojus pranešti Prienų rajono savivaldybei, kas galėtų apgyvendinti ukrainiečių šeimas ar pavienius asmenis bei kitaip prisidėti teikiant pagalbą (drabužiais, čiužiniais, patalyne, maistu ir kt.) atvykusiems į mūsų kraštą.
Prašome siūlyti pagalbą el.p. administracija@prienai.lt arba skambinti telefonu (8 319) 61 177.
– Dėkoju už informaciją.

Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Savivalda. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *