Tikisi, kad į Prienus pakviestas ministras išgirs žemdirbius

Vasario 22 dieną vykusiame Prienų r. ūkininkų sąjungos Tarybos išplėstiniame posėdyje patvirtinta Prienų r. ŪS narių visuotinio ataskaitinio susirinkimo data ir darbotvarkė, taip pat apsispręsta dėl būtinybės, prieš prasidedant pavasario darbymečiui, sukviesti pirmąjį pandeminiu laikotarpiu visų Prienų rajono žemdirbių susirinkimą.


Posėdį vedęs Prienų r. ŪS tarybos narys, pirmininko pavaduotojas Ovidijus Drūlia pažymėjo, kad žemės ūkyje susikaupė daugybė problemų, kurias išspręsti pavieniui žemdirbiai nepajėgūs. Juos griuždo reglamentai, draudimai, žaliojo kurso ir kiti reikalavimai, daug nerimo ir nežinios kyla dėl parengto Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 metais strateginio plano įgyvendinimo. Todėl svarbu įvertinti rajono ūkių situaciją ir galimybes išgyventi, platesniame rate aptarti ūkininkams rūpimus skaudulius, išklausyti jų poziciją dėl Žemės ūkio ministerijos vedamos politikos ir paskatinti diskusijas dėl sektoriaus ateities.
Prienų r. ŪS tarybos narys, Lietuvos žemės ūkio tarybos narys, Pieno gamintojų asociacijos prezidentas Jonas Vilionis, atstovaujantis šalies žemdirbiams ir Briuselyje, ir aukščiausiose šalies instancijose, išsakė susirūpinimą dėl netoliaregiškos žemės ūkio politikos, visų jo sektorių smukdymo, kas galiausiai žemdirbius privers pasitraukti nuo žemės, o valstybę prives prie žemės ūkio produktų importo. Pasak J.Vilionio, turintys ūkius šiandien spaudžiami iš visų pusių: didėja elektros, šildymo, trąšų kainos, kyla kuro akcizai, neteisingai skaičiuojama vietinė rinkliava už atliekas, įvestas taršos mokestis, o artimiausiu metu ketinama peržiūrėti šiuo metu galiojančias mokesčių lengvatas. Ūkininkavimo sąlygas pablogintų akcizų lengvatos žymėtam dyzelinui naikinimas, fermų, sandėlių ir kitų ūkinių pastatų apmokestinimas nekilnojamojo turto mokesčiu.
Tik žemdirbiškų organizacijų protestų ir Žemės ūkio tarybos pasiūlymų dėka buvo pakoreguoti geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) standartų reikalavimai ir sumažintas ekoschemų skaičius. Tačiau nemažai perteklinių, nelogiškų žaliojo kurso reikalavimų išlieka, ūkininkams skaudu, kad jie įvardijami, kaip vieni iš didžiausių aplinkos teršėjų, nors, pasak J.Vilionio, žemės ūkio gamyba mažėja. Lenkiškai ir kitų šalių gamintojų produkcijai užimant dalį Lietuvos rinkos, žemdirbiai baiminasi neatlaikysiantys konkurencinės kovos.
Žemės ūkio paskirties žemės plotus mažina energetinės paskirties įrenginių statyba, įveisiami miškai. Vilionis pabrėžė, kad žemės ūkyje problemų gausu, tačiau užuot padėjus jas spręsti, kas tik netingi, tas (o ypač miesčionys) moko kaimo žmones, kaip reikia tvarkytis. Susidaro įspūdis, kad žemės ūkio ministrui ir jo vadovaujamai ministerijai labiau rūpi aplinkosauginiai reikalai, nei nacionalinio žemės ūkio stiprinimas, pieno ir mėsos gamybos didinimas, vandenyje skęstančių laukų melioravimas… Dėl to, kad ministras K.Navickas negina žemdirbių interesų, praėjusių metų pabaigoje jam buvo pareikštas nepasitikėjimas. Nors žadėta masinė protesto akcija prieš ministro vykdomą politiką ir žemdirbių mulkinimą taip ir neįvyko, Žemės ūkio taryba laikosi nuomonės, kad ministras turi pasitraukti.
Tiesa, žemės ūkio ministras K. Navickas prie Žemės ūkio ministerijos formuoja patariamąją kolegiją, tačiau J.Vilionis sakė nepasitikintis jos veikla ir baiminosi, kad šis darinys gali užsiimti žemdirbių kvailinimo politika…
Tuoj pavasaris pašauks ūkininkus į laukus, bet prieš darbymetį jie iš vykdomosios valdžios nori išgirsti ne gasdinimus patikrinimais, baudomis, mokesčių didinimu, o garantijas dėl paramos ir išlikimo.
Todėl Prienų rajono ūkininkų sąjungos, kuriai vadovauja Martynas Butkevičius, Tarybos nariai imasi iniciatyvos į visuotinį visų Prienų rajono žemdirbių susirinkimą konstruktyviam dialogui ir diskusijoms apie kaimo ateitį pasikviesti ir žemės ūkio ministrą K.Navicką, ir LR Seimo Kaimo reikalų komiteto narius, mūsų krašto parlamentarą A.Palionį, taip pat Lietuvos ūkininkų sąjungos ir kitų žemdirbių organizacijų atstovus.
– Rajono žemdirbiai tikrai turi ką pasakyti ir nori būti išgirsti. Su visų rajono žemdirbių susirinkimo dalyviais ketiname aptarti ir patvirtinti rezoliuciją, kurioje bus įvardinta žemdirbiams skaudžiausios problemos ir bus pateikti pasiūlymai,– kalbėjo Prienų r. ŪS tarybos narys O.Drūlia. – Visgi, jeigu į šio dokumento pasiūlymus nebus atsižvelgta, manau, žemdirbiai gali pasilikti teisę apginti savo verslą ir kitais būdais.
Dalė Lazauskienė
Autorės nuotrauka

Rubrikoje Žemės ūkis. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.