Naujamečiai interviu

Metalinis Baltasis Jautis pasitraukia, užleisdamas pozicijas Mėlynajam Vandens Tigrui. Šiuos metus praleidome saugioje ir patogioje namų aplinkoje su užsispyrusiu ir kantriu raguočiu, o ką žada jį pakeisiantis gudrus, stiprus ir ryžtingas plėšrūnas?
Laikraščio pašnekovus pakvietėme tradiciniam naujamečiam interviu, teiraudamiesi, kaip jie vertina prabėgusius 2021 metus ir ko tikisi iš 2022-ųjų?


„Linkiu teigiamų permainų, daugiau atradimų…“

1. Kokios Jaučio savybės Jums šiemet pravertė (pasiteisino) versle, politikoje ir asmeniniame gyvenime? 2.Kokiais pokyčiais, įvykiais – gerais ir nelabai lauktais – 2021 metai paženklino Prienų rajono švietimo, kultūros ir sporto sritis? Kokius su jomis susijusius sprendimus politikams teks priimti kitais metais? 3.Naujametis sveikinimo atvirukas – kokius linkėjimus sau ir kitiems jame įrašysite?

Deividas DARGUŽIS – Prienų rajono savivaldybės tarybos Kultūros, švietimo, turizmo ir sporto komiteto pirmininkas:
1. Esu gimęs Jaučio metais, tad šiais, bepraeinančiais, metais laukiau ir tikėjausi daug – ir labiausiai pandemijos pabaigos. Deja, pandemija užsitęsė, o svajones ir norus ir versle, ir asmeniniame gyvenime teko pažaboti. Šiek tiek šmaikštauju… Rimtai kalbant, džiaugiuosi, kad visi esame sveiki, versle pavyko prisitaikyti prie kintančios situacijos – mūsų prekyba persikėlė ir į internetinę erdvę. Pasiteisino jaučio savybės – ramybė, susikaupimas, sunkus darbas, kuris davė neblogus vaisius. Politikoje taip pat pavyko daug nuveikti: dirbome kaip komanda, ieškojome sutarimų, nuosekliai įgyvendinome programines nuostatas. Pokyčiai matyti, ir jie džiugina.
2.Švietimo įstaigoms šiais metais teko išbandyti hibridinį mokymo būdą. Pradžioje ne iš vieno mokytojo girdėjau apie iššūkius, susijusius ir su tokiam ugdymui reikalingų technikos priemonių trūkumu, ir su mokinių motyvacijos stoka. Norisi pasidžiaugti, kad mūsų krašto švietimo bendruomenė parodė, jog moka dirbti lanksčiai, net ir vyresnieji mokytojai, kurie ypač baiminosi hibridinio mokymo.
Mokytojai nepaprastai daug padarė ir išmoko. Didžioji dauguma sugebėjo prisitaikyti, įsisavinti naujoves, dirbti kūrybiškai. Savivaldybė taip pat pasistengė, kad mokyklas pasiektų dalis reikalingų vaizdo technikos priemonių. Šiandien ugdymo procesas vyksta sklandžiai.
Kultūra, mano nuomone, šiais metais atsigavo, nes iki šiol turi galimybę organizuoti renginius, vyko ne vienas konkursas meno kolektyvams, seniūnijų vasaros šventės. Pasidžiaugti galime naujai įrengta, jaukia ir gražia Skriaudžių laisvalaikio salės daugiafunkce sale.
Sportas Prienų rajone stiprus kaip jautis – veiklos ir varžybos nesustojo, o nuo rugsėjo startavo ilgai lauktos plaukimo treniruotės.
Kokie bus kiti metai? Po tokių jau kelerius metus trunkančių „amerikietiškų kalnelių“ baugoka kažką ir prognozuoti… Bet visgi aš dedu visas viltis į geresnius, laisvesnius, aktyvesnius metus. Žinoma, kol kas Vyriausybės ruošiama švietimo reforma nėra palanki mūsų kaimiškoms mokykloms, bet tikiu, jog mūsų komanda Savivaldybėje ir šioje situacijoje ras geriausius sprendimus.
3. Sau linkiu rasti pusiausvyrą tarp darbo ir poilsio, kad nenukentėtų sveikata, liktų laiko sau, šeimai, vaikams – net nepastebime, kaip jie užauga. Visiems ir kiekvienam atskirai linkiu teigiamų permainų, daugiau atradimų ir mažiau praradimų, daugiau paprasto kasdienio džiaugsmo ir mažiau nusivylimų. Būkite sveiki ir laimingi.


„Tikiu, kad pandemija atsitrauks ir būsime sveiki…“

Su kokiais darbais palydite senus, su kokiomis viltimis pasitinkate Naujus, 2022 metus?

Veiverių seniūnijos seniūnas Vaclovas RAMANAUSKAS:
– Metai pandeminiai, tad pasitaikė visko. Turime ir kuo pasidžiaugti, o kai kurie dalykai, ypač žmonių tolerancijos ir supratimo stoka, liūdina.
Akivaizdu, kad COVID-19 plitimas pakeitė mūsų kasdienybę ir šventes, žmonėms labai trūksta bendravimo. Tiesa, šie metai galbūt buvo kiek laisvesni, nei nežinios kupini praėjusieji: Veiverių seniūnijoje įvyko išties prasmingų renginių, gyventojus subūrė paminklų, atminties ženklų pašventinimo iškilmės.
Darbai seniūnijoje – įprasti, rutininiai. Žingsnelis po žingsnelio gerinama gyvenamoji infrastruktūra. Pasiekėme, kad pėsčiųjų tako rekonstrukcijos projektas būtų įtrauktas į prioritetinių objektų sąrašą, tai jau šis tas, nors darbai vyks dar negreitai. Sodų bendrijos gyventojams pagerintas susisiekimas viešuoju transportu. Prienų rajono savivaldybės rūpesčiu Kauno gatvėje (nuo Belevičių g.) nutiesta beveik 300 metrų vandentiekio trasa, 20-čiai namų ūkių sudaryta galimybė jungtis prie centralizuotai tiekiamo vandens tinklų. Tokį poreikį išreiškė ir kitų gatvių gyventojai.
Byliškių kaimo soduose įrengtas apšvietimas Gijos gatvėje, kitais metais bus baigti darbai Didžiupio gatvėje. Jei tik bus gauta lėšų, ketinama pastatyti apšvietimo atramas ir pakabinti šviestuvus Leskavos kaime.
O pagrindinė seniūnijos problema – keliai, dėl kurių būklės sulaukiame gyventojų nusiskundimų. Kelių remonto, asfaltavimo projektai rengiami pagal finansines galimybes…
Tikiuosi, kad ateinančiais metais pandemija atsitrauks, visi būsime sveiki. Skaičiuosime ne perteklines netektis, o gimimus. Džiugu, kad šiuo laikotarpiu mūsų seniūnijoje padaugėjo naujakurių. Gyventojai keliasi toliau nuo miesto triukšmo, į sodų namelius, jauni žmonės sugrįžta iš emigracijos, šeimos kuriasi kaimuose, miestelyje, kur jaučiasi saugiau. Taigi tuščios sodybos be šeimininkų ilgai neužsibūna. Iš to kyla ir patogesnės aplinkos poreikis…


„Lai įgyta patirtis, dirbant neeilinėmis sąlygomis, didina pasitikėjimą…“

Interviu su „Revuonos“ pagrindinės mokyklos direktore Ilona Balčiukyniene:
1. Kaip vertinate prabėgusius 2021 metus? Kokių Jaučio savybių Jūsų vadovaujamam kolektyvui prireikė?
– Pagal Kinų Saulės kalendorių metalinio Jaučio 2021-ieji metai – tai pokyčių, pasirinkimų, laisvės ir mokymosi metas. Todėl ta pranašystė švietimo srityje dirbantiesiems pasiteisino su kaupu. Covid-19 pandemijos sąlygomis Prienų „Revuonos“ pagrindinė mokykla, be kontaktinio, išbandė nuotolinį mokymąsi ir hibridinį mokymą. Mokytojų pamokos tapo visiems atviromis pamokomis, ir šeimos nariai tapo mokymo(si) proceso dalyviai.
2. Ar, nepaisant pandemijos suvaržymų, 2021-ieji buvo darbingi ir sėkmingi? Kokius iššūkius teko spręsti? Kokiais pasiekimais galite pasidžiaugti?
– Jautis – didelių pokyčių simbolis. Metalas simbolizuoja dvasios tvirtumą, stabilumą.
2021 metai Prienų „Revuonos“ pagrindinei mokyklai tapo tikru išbandymu, kadangi mokykla visada pasižymėjo aktyviu dalyvavimu tarptautiniuose projektuose. Pasikeitus tarptautinių kelionių reikalavimams dėl pandemijos, reikėjo perkelti komandiruočių ir mokytojų tarptautinių mainų kelionių grafikus. Mokykla šiemet dalyvavo ir baigė tris tarptautinius projektus: Erasmus+ programos KA2 pagrindinio veiksmo projektą „CODING Europos kultūrinėje aplinkoje“, „Erasmus+“ programos 2 pagrindinio veiksmo (KA2) bendrojo ugdymo sektoriaus strateginės partnerystės projektą „Šiuolaikiniai mokymo(si) ir vertinimo metodai – kelias į individualią pažangą“, „Erasmus+“ 1 pagrindinio veiksmo bendrojo ugdymo mobilumo projektą „Projektuojame prasmingą ugdymą – auginame asmenybę“.
Mokytojai dalyvavo mobilumuose Kipre ir Ispanijoje bei kitus susitikimus perkėlė į nuotolinių susitikimų platformas. Taip įvykdėme projektų reikalavimus ir atlikome planuotas veiklas.
Praeitais metais mokyklos pedagoginiams darbuotojams buvo suteiktos galimybės įgyti naujų IKT kompetencijų, dalyvaujant kvalifikacijos kėlimo renginiuose, įvaldant darbą Mikrosoft Teams platformoje. Šia platforma dabar jau sėkmingai naudojasi mūsų mokyklos mokytojai ir mokiniai.
3. Ko tikitės iš 2022-ųjų? Kaip manote, kokių permainų į mokyklos gyvenimą jie įneš?
– 2022 metai pagal Kinų horoskopą yra unikalūs tuo, kad jie žada būti labai energingi ir nukreipti į tikslų ir svajonių siekimą, ypač darbingi. Juose netrūks iniciatyvumo ir netikėtų staigmenų. Anot Kinų horoskopo, Tigras yra stiprus ir valingas gyvūnas, todėl 2022 metais jis savo prielankumą parodys tiems žmonėms, kurie nebijos darbo.
4. Ko palinkėtumėt švietimo bendruomenei Naujųjų išvakarėse?
– 2021 metai buvo ypatingas laikas, kai dienos dažnai atrodė ilgos, užpildytos neregėtais iššūkiais, atkakliu darbu, nerimu ir viltimi… Lai įgyta patirtis dirbant neeilinėmis sąlygomis didina pasitikėjimą savimi ir kitais, suvienija ir suteikia jėgų, kuriant ateities mokyklą.


„Linkiu dalykų, kurių mums reikia…“

1.Ar šie, užmarštin nueinantys metai, buvo bendruomeniški? 2.Ko tikitės, su kokiais būsimais darbais siejate 2022-uosius? 3. Ko norėtumėt palinkėti sau ir visiems Žemaitkiemio kaimo bendruomenės nariams?

Prienų rajono bendruomenių asociacijos pirmininkas, Žemaitkiemio bendruomenės pirmininkas Vaidotas KUPSTAS:
1.Bendruomenė – tai toks darinys, kurio veiklą galima sulyginti su vikšro tapsmu į drugelį. Buvo momentas, kai triūsėm kaip vikšrai: prisiauginom „svorio“: patalpų, bendruomenės narių, veiklų. O 2020 ir 2021 metai mums – „kokono“ laikas, kai bendruomenės gali peržiūrėti savo viziją ir misiją, apmąstyti tai, kas nuveikta, subrandinti naujus planus. Ir aš tikiu, kad 2022 metais iš to „kokono“ išskris gražus drugelis. O kiek jam bus skirta skraidyti, priklauso nuo mūsų pačių apsisprendimo.
Šiuo metu vienas iš aktualiausių klausimų – atskirti bendruomeniškumą nuo politiškumo, kad šios sritys nebūtų glaudžiai susijusios.
2. Žemaitkiemio krašto bendruomenei būsimi metai svarbūs, nes privalome įgyvendinti užsibrėžtą grandiozinį vietos veiklos projektą (vertė 25 tūkst. eurų). Tai iššūkis ir pačiai bendruomenei, ir man, kaip jos pirmininkui. Tačiau tikiu, kad iš Dievo malonės mes jį su esamais pajėgumais ir sugebėjimais įgyvendinsime.
Turime tuščias buvusios Tartupio mokyklos pastato katilinės patalpas, iš projekto gavome lėšų dalies statybinių medžiagų įsigijimui, bendruomenei teks prisidėti finansiškai ir savo darbu, kad įrengtume pirtį ir poilsio patalpas. Jos bus skirtos ir edukacijų rengimui, ir (ne tik) bendruomenės narių pasibendravimui.
Vyliausi, kad viskas įvyks greičiau, bus pigiau, bet matomai tam ir reikalingas išlaukimas, nes rezultatai ateina savu metu.
Ar netrūksta bendraminčių ir talkininkų? Galiu pastebėti, kad kaime atsiranda šeimų, jaunų žmonių, kurie patys ateina ir pasisiūlo padėti laisvu nuo darbo metu: vienas vyras sumūrijo sieną, kitas – sutvarkė santechniką, atsirado meistras, kuris kala medienos lenteles, dar kitas gyventojas pasišovė iškloti plyteles… Būna, kad ir pats paprašau paslaugų…
3.Visiems linkiu ne tų dalykų, kurių norim, o tų, kurių mums reikia. Juk neretai norai prasilenkia su realybe. Ieškokit Dievo valios ir teisingumo. Ir ko jums reikia, tas, anot Biblijos, bus pridėta. Būtų gerai, jei šie žodžiai kristų kiekvienam į širdis ir keistų gyvenimus taip, kad šioje žemėje nugyventas laikas praeitų ne veltui…


Parengė Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Redakcijos skiltis. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *