Ūkininkams rūpi ne tik savas kiemas…

Iš Prienų rajono ūkininkų sąjungos tarybos susirinkimo

Gruodžio 6 dieną Prienų rajono ūkininkų sąjungos tarybos narių susirinkime buvo išklausyta informacija vagysčių prevencijos klausimais, pristatyta valstybinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo simbolio „Rakto skylutė“ sistema, diskutuota dėl susiklosčiusios padėties žemės ūkio sektoriuje ir dalyvavimo protesto akcijoje Vilniuje.

Kas pats saugosi, tą ir dievulis saugo

Prienų rajono ūkininkų sąjungos tarybos susirinkimo viešnios – Alytaus AVPK Prienų r. PK bendruomenės pareigūnės.

Susirinkime dalyvavusios Prienų r. policijos komisariato bendruomenės pareigūnės Edita Kubilienė ir Ina Raškevičienė atkreipė ūkininkų dėmesį į padažnėjusias vagystes: dažniausiai vagiami traktoriai ar kita žemės ūkio technika, jų dalys, traktorių GPS įranga, degalai ir kt. E.Kubilienės teigimu, neretai patys ūkininkai elgiasi lengvabūdiškai, manydami, kad vagys jų sodybas aplenks, žemės ūkio techniką laikydami atokiau nuo namų. Todėl policijos bendruomenės pareigūnės priminė žinomas, bet neretai pamirštamas turto apsaugojimo priemones, kurios būtų neparankios vagims. Anot jų, žemės ūkio techniką ir jos dalis bei kitas žemės ūkyje naudojamas priemones privalu laikyti užrakintuose garažuose, sandėliuose arba aptvertoje, apšviestoje ir saugomoje teritorijoje, taip pat traktorių kabinose nepalikti užvedimo raktelių. Reikia saugoti ir savo daiktus, įrangą bei įrankius – baigus darbus, juos užrakinti.
Policijos bendruomenės pareigūnės E.Kubilienės teigimu, atsitiktinių vagysčių pasitaiko retai. Dažniausiai vagys kurį laiką stebi sodybas, gyventojų judėjimą, įvertina situaciją. Todėl pastebėjus netoli namų nežinomus automobilius, įtartinus asmenis, ji rekomendavo užsirašyti ar nufotografuoti transporto valstybinius numerius, savo įtarimais pasidalinti su policija, paskambinus numeriu 112. Vagis atgrasanti priemonė: sodybos teritorijoje įrengtos vaizdo stebėjimo kameros, todėl ūkininkai buvo paraginti investuoti į šias apsaugos priemones. Kartais prevenciškai veikia ir jų muliažai. 

E.Kubilienė priminė apie šiais metais Alytaus AVPK Prienų r. PK organizuotą saugios aplinkos kūrimo konkursą, kurio nugalėtojas laimėjo vaizdo stebėjimo kamerą. Į konkursą aktyviai įsitraukė sodų bendrijos, saugios kaimynystės grupės, bendruomenės. Ūkininkai taip pat galėjo jame dalyvauti.
Prienų rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Butkevičius ir kiti ŪS Tarybos nariai apgailestavo, kad ši informacija ūkininkus pasiekė pavėluotai. Nors, pasak pasisakiusiųjų, atsakingesni ūkininkai savo turto apsaugai yra įsirengę vaizdo stebėjimo kameras, norėtųsi, kad šių priemonių atsirastų ne tik Prienų mieste, bet ir kaimiškose teritorijose, prie įvažiavimų į miestelius ir gyvenvietes. Prienų r. ŪS Tarybos narys Ovidijus Drūlia pastebėjo, jog investuoti į saugią aplinką apsimoka, todėl, anot jo, ir ūkininkai, ir smulkieji verslininkai yra pasiruošę prisidėti, kad jų gyvenamosios vietovės viešose vietose judėjimas būtų stebimas vaizdo kameromis.
Policijos bendruomenės pareigūnės pritarė šiai iniciatyvai ir pakvietė ūkininkus savanoriškai užregistruoti policijoje turimas vaizdo stebėjimo kameras, kurios bus įtrauktos į virtualų jų išsidėstymo žemėlapį. Akcentuota, kad policija nematys, ką fiksuoja konkreti kamera, tačiau nutikus įvykiui, ja nufilmuotas įrašas galės būti labai naudingas tiriant nusikaltimą ir teisės pažeidimą.
Ūkininkai taip pat paraginti nepakibti ir ant internetinių sukčių mesto „jauko“: nesusigundyti elektroninėje erdvėje platinamais apgaulingais skelbimais įsigyti žymiai pigiau nei rinkos kaina traktorių ar kitos žemės ūkio technikos, cheminių medžiagų, nedaryti skubotų sprendimų, pavedimų, išankstinių mokėjimų už prekes, kurių egzistavimas kelia abejonių. Sukčiai tobulėja, apsimeta policijos, „Swedbanko“, „Sodros“, sveikatos priežiūros ir kitų įstaigų darbuotojais, siunčia telefono žinutes, elektroninius laiškus su įvairiausiu turiniu, kviečia skambinti nurodytais numeriais, spausti nuorodas – įspėjama to nedaryti.
Edita Kubilienė pasidalino policijos surinktais duomenimis: vien per šių metų spalį apgaulės būdu iš gyventojų išviliota maždaug 50 tūkst. eurų, nukentėjo ir viena biudžetinė įstaiga, į sukčių nurodytą sąskaitą pervedusi didelę sumą pinigų.
Anot policijos bendruomenės pareigūnės, netgi nekaltas perskambinimas neatsilieptu skambučiu gali kainuoti itin brangiai. Viena Prienų rajono gyventoja tokiu būdu buvo nukreipta į mokamą svetainę ir susimokėjo 100 eurų.
Edita Kubilienė kvietė ūkininkus tapti Facebook paskyros „Prienų policijos bendruomenės pareigūnės“ draugais, įsitraukti į virtualių pokalbių grupę, gauti ir dalintis aktualia informacija.

Kvietė ženklinti savo produktus „Rakto skylutės“ simboliu

Prienų r. visuomenės sveikatos biuro direktorė I.Lenčiauskienė pakvietė ūkininkus savo ūkių produkciją ženklinti „Rakto skylutės“ simboliu.

Susirinkimo viešnios – Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Ilona Lenčiauskienė ir Visuomenės sveikatos biuro specialistė Asta Gataveckienė Prienų r. ŪS tarybos nariams pristatė valstybinę, nekomercinę sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“ sistemą, kurios tikslas paskatinti maisto gamintojus tiekti rinkai sveikus produktus, kuriuose mažiau įdėta cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų. Simbolis „Rakto skylutė“ yra Europos Sąjungoje registruotas prekės ženklas, kurį Švedijos nacionalinė maisto agentūra (ženklo savininkė) nuo 2014 m. leido naudoti Lietuvoje.
I.Lenčiauskienė kvietė ūkininkus, namuose, turgavietėse, parduotuvėse ir kitose vietose prekiaujančius savo ūkių produkcija: pienu, mėsa, žuvimi ir jų produktais, grūdais, vaisiais, daržovėmis ir kt., savanoriškai ir nemokamai juos ženklinti šiuo simboliu. Anot jos, šiandien vartotojai yra išrankūs, rūpinasi sveika mityba, ieško kokybiškų, natūralių maisto produktų, kurių galėtų nusipirkti tiesiai iš gamintojų.
Sveikatos apsaugos ministerijos suteiktas ženklas „Rakto skylutė“ patvirtina, kad juo paženklinti produktai yra sveikatai palankesni, tokiu būdu jie atkreipia pirkėjų dėmesį ir padeda jiems lengviau išrinkti tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų. Ženklo pridėtinė vertė – produkto žinomumas, galimybė patekti į naujas rinkas, vartotojų rato augimas. Maisto produktų sudėtinių dalių atitikimą jų etiketėse, ženklo naudojimo kontrolę atlieka Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.
Lietuvoje tokių produktų, kurie atitiktų „Rakto skylutės“ simboliu ženklinamiems produktams keliamus reikalavimus, šiuo metu jau yra 1108. Visiškai neseniai šiuo ženklu paženklintos trys dešimtys Prienų rajone įsikūrusios UAB „Du medu“ gaminių: duona, sausučiai, avižiniai dribsniai, rudieji ryžiai, riešutai, lęšiai, žirniai ir kt.
Visuomenės sveikatos biuro, kuriam patikėta misija bendradarbiauti su verslo subjektais ir skatinti juos gaminti sveikatai palankesnius produktus, direktorė I.Lenčiauskienė susidomėjusius galimybe gauti „Rakto skylutės“ ženklą pakvietė kreiptis į Prienų visuomenės sveikatos biurą, kuris tarpininkaus, kad pateikti produktai būtų sertifikuoti.
Prienų rajono ŪS pirmininkas M.Butkevičius patikino, kad Prienų krašte yra ūkininkų, kurių produkcija kokybiška, sveika, tinkanti ir ugdymo įstaigas lankančių vaikų, ligoninių pacientų maitinimui, deja, jų bandymas kooperuotis, tiekti maistą vartotojams trumpųjų maisto grandinių principu, steigti ūkininkų parduotuvę Prienuose, baigėsi nusivylimu, nes parengtas projektas nepraėjo atrankos ir negavo finansavimo. Kita vertus, ūkininkams, prekiaujantiems kokybiška, dėl to šiek tiek brangesne, savo ūkių produkcija, yra sunku konkuruoti su stambiaisiais gamintojais ir turgavietes užtvindžiusiais perpardavinėtojais, užsitikrinti ilgalaikes tiekimo sutartis. Galbūt todėl ūkininkai, nusivylę valstybine žemės ūkio politika, viešųjų pirkimų taisyklėmis, labai atsargiai žvelgia į naujoves. Tad Prienų VSB atstovėms teko išklausyti ne kartą „nusvilusių“ ūkininkų abejones dėl „Rakto skylutės“ simbolio teikiamų naudų ir pastabas dėl to, kad iki šiol šis ženklas buvo viešinamas nepakankamai.
Prienų r. VSB vadovės teigimu, situacija turėtų keistis, nuo praėjusių metų biurui perdavus sveikų produktų gamintojų paieškos ir viešinimo funkcijas, buvo aplankytos visų rajono seniūnijų parduotuvės, jose paliktos skrajutės apie „Rakto skylutės“ ženklą, todėl susidomėjusieji informaciją turėtų rasti arčiau savo gyvenamosios vietovės, ją plačiau paskleisti prašyta ir Ūkininkų sąjungos.

Rems žemdirbių protesto akciją

Prienų r. ūkininkų sąjungos tarybos narys O.Drūlia pateikė informaciją iš Lietuvos ūkininkų sąjungos prezidiumo posėdžio.

Prienų r. ŪS pirmininko pavaduotojas Ovidijus Drūlia kitus Tarybos narius informavo apie paskutiniame Lietuvos ūkininkų sąjungos prezidiumo posėdyje vykusias diskusijas dėl žemės ūkio ateities, kuri kelia daug nerimo dėl vykstančių reformų ES bendrojoje žemės ūkio politikoje ir Lietuvos ketinamų prisiimti iššūkių, įgyvendinant žaliąjį kursą. O.Drūlia kalbėjo apie žalą, kurią žemės ūkiui daro dabartinė žemės ūkio ministro K.Navicko pozicija, su būsimojo finansavimo laikotarpio reikalavimais susiję perlenkimai, socialinio dialogo su žemdirbiais nebuvimas, ir patikino, kad į Lietuvos ūkininkų sąjungą įsiliejo nemažai jaunų, apsiskaičiusių, platesnio akiračio žmonių, kurie yra atsvara vienpusiškam ministerijos požiūriui.
O.Drūlios teigimu, LŪS prezidiumo nariai, išsakę nepasitikėjimą žemės ūkio ministru, aptarė naujų akcijų, kuriomis būtų viešai išreikšta ūkininkų pozicija, organizavimo galimybes. Nepatvirtinta informacija, Lietuvos žemės ūkio taryba Vilniuje, prie Žemės ūkio ministerijos, ketina surengti taikią protesto akciją, kurią parems ir Prienų rajono ūkininkų sąjunga.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Žemės ūkis. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *