Ką apie siuntų deklaravimą svarbu žinoti artėjant šventiniam laikotarpiui?

Skaičiuojama jau daugiau nei 5 mėnesius, kai visoje Europoje įsigaliojo naujos siuntimo taisyklės iš trečiųjų šalių, tarp kurių ir tokios šalys, kaip Didžioji Britanija, JAV, Rusija. Artėjant didžiosioms metų šventėms Lietuvos paštas primena, kad šiemet reikės deklaruoti ir dovanas, kurias artimieji atsiųs iš šių šalių – dovanų staigmenų nebeliks, o už didesnės vertės dovanas gali tekti papildomai sumokėti importo mokesčius.


„Praėję mėnesiai po PVM lengvatos panaikinimo rodo, kad palaipsniui priprantame prie naujos tvarkos – didžioji dalis siuntų keliauja sklandžiai, o klientų aptarnavimo centre šiandien sulaukiama perpus mažiau gyventojų klausimų deklaravimo tema nei pokyčio pradžioje. Vis dėlto dalis žmonių šventiniu laikotarpiu su deklaravimo procesu susidurs pirmąjį kartą. Todėl norime priminti, kad PVM lengvatos panaikinimas turės įtakos ir siunčiamoms bei gaunamoms dovanoms iš šalių, kurios nepriklauso ES. Net jei dovana keliautų kaip staigmena, apie jos turinį teks iš anksto informuoti gavėją, kad jis turėtų dovanos deklaravimui reikalingą informaciją“, – atkreipia dėmesį Lietuvos pašto Klientų patirčių departamento vadovė Deimantė Žebrauskaitė.
Ji pastebi, kad Lietuvos paštas deklaruojant siuntas atlieka tarpininko vaidmenį ir yra įpareigotas laikytis LR muitinės reikalavimų ir taisyklių bei užtikrinti, kad visos siuntos būtų tinkamai deklaruotos ir apmokestintos.

Kas svarbu deklaruojant siuntas ir dovanas?
Lietuvos paštas primena, kad ES Tarybos sprendimu nuo š. m. liepos 1 d. importo PVM taikomas visoms prekėms, atvykstančioms iš trečiųjų šalių į Lietuvą ar kitas ES šalis, išskyrus privačių asmenų privatiems asmenims siunčiamas dovanas, kurių vertė iki 45 eurų. Siuntos su dovana vertei viršijus 150 eurų yra taikomas ir importo muito mokestis.
Visas siuntas (taip pat ir dovanas) iš trečiųjų šalių reikia deklaruoti. Siuntai atvykus į Lietuvą gavėjas gali rinktis ją deklaruoti per Lietuvos paštą arba savarankiškai (per LR muitinės platformą arba per kitą tarpininką).
Deklaravimo procese ypač svarbu:
. pateikti realius ir teisingus deklaruojančio asmens duomenis: vardą, pavardę, telefono numerį, el. pašto adresą;
. atskirti, kuri bendros siuntos vertės dalis yra siuntimo išlaidos, kuri – prekės kaina, ir atitinkamai nurodyti tai deklaravimo formoje. Prekės pirkimą patvirtinančiuose dokumentuose (el. parduotuvių sąskaitose) siuntimo išlaidos ir prekės vertė dažniausiai būna nurodytos atskirai. Jei siuntimo išlaidos yra įskaičiuotos į bendrą siuntos vertę ir atskirai nenurodomos, tuomet deklaruojant siuntą siuntimo išlaidų lauke reikėtų  nurodyti nulį;
. muitinės reikalavimu pridėti prekės kainą ir apmokėjimą, grąžinimą ar kitas priežastis įrodančius dokumentus. Dovanos atveju galima pridėti ir siuntėjo laisva forma parašytą patvirtinimą, kad tai yra dovana, nurodant dovanos vertę, pavyzdžiui, el. laiško kopiją ar susirašinėjimo tarpusavyje nuotrauką;
. siekiant, kad siuntos būtų tvarkingai deklaruojamos ir laiku pasiektų gavėjus, planuojantiems iš trečiųjų šalių siųsti dovanas Lietuvoje gyvenantiems artimiesiems, rekomenduojama iš anksto pasidomėti išsamia siuntų deklaravimo tvarka ir padėti jiems deklaruoti. Daugiau informacijos apie dovanų ir kitų tipų siuntų deklaravimą galima rasti Lietuvos pašto interneto puslapyje.

Deklaravimo tendencijos
Šiuo metu didžioji dalis siuntų iš trečiųjų šalių yra deklaruojamos sklandžiai. Nuo siuntos gavimo Lietuvoje dienos, deklaruojant standartiniu procesu, siuntos gavėjus paštu pasiekia per 1–3 sav. (priklausomai nuo poreikio papildomai tikslinti duomenis).
Pastebima tendencija, kad siuntų, kurių mokesčiai apmokėti pirkimo metu, kiekis nuosekliai auga – šiuo metu tokių siuntų dalis siekia apie penktadalį nuo visų siuntų. Pastarosios siuntos deklaruojamos supaprastintu būdu, tad jų deklaravimo procesas daug greitesnis ir klientai jo nepajaučia. Tokių siuntų deklaravimu automatiškai pasirūpina Lietuvos paštas.
Grąžinamų siuntų kiekis, kai gavėjai jas atsisako priimti arba per nustatytą terminą neatlieka deklaravimui reikalingų veiksmų, išlieka panašus kaip ir naujų taisyklių įsigaliojimo pradžioje ir sudaro apie 10 proc.

Rubrikoje Verslas ir paslaugos. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *